Menu Zavrieť

9. august, sviatok pre všetkých, ktorí majú radi knihy

Prečo je dobré tento deň oslavovať? Má čítanie v dnešnej modernej dobe ešte svoje miesto alebo je to len prežitok, ktorý môžu nahradiť moderné médiá?
Čítanie kníh patrí k obľúbeným voľnočasovým aktivitám. Môže byť prostriedkom na zrelaxovanie po práci, ale aj ďalšou formou vzdelania. Závisí od výberu žánru.

 

Pre mnohých je pozeranie televízie, či čas strávený pri monitore počítača podobným relaxom. V skutočnosti však tieto zariadenia prinášajú množstvo podnetov naraz, často vo veľmi rýchlom slede. „Preťaženie silnými podnetmi škodí centrálnemu nervovému systému, teda mozgu a prispieva k poruchám pozornosti.“ (psychológ Matej Štepita pre Neziskovú organizáciu Panta Rhei)

Na druhej strane, „čítanie je cielené zameranie pozornosti a výdrže, čo rozvíja pamäť a môže pomáhať aj v bežnom živote pri vykonávaní práce. Odbúrava stres, no zároveň pri ňom dochádza k náročných mozgovým činnostiam, ktoré pôsobia na rozvoj mozgu a myslenia. Okrem toho je čítanie kníh napojené na ľavú hemisféru mozgu, v ktorej je centrum reči. Rozvíja sa tak reč a slovná zásoba“. (Zuzana Bogdaňová, logopedička)

Ponuka kníh je široká a každý si nájde tú vhodnú pre seba. Preto, ak ste do dnešného dňa neobľubovali čítanie kníh, navštívte najbližšiu knižnicu alebo kníhkupectvo. A ak ste čaru kníh podľahli už dávnejšie, oslávte dnešný sviatok nejakou pre vás špeciálnou knihou.

Pár zaujímavostí :
20 minútové čítanie pred prácou zvyšuje efektivitu a sústredenosť.

Pri čítaní z obrazovky si pamätáme o tretinu menej, ako pri čítaní klasických kníh.

Čítanie má silnejší vplyv na budúce akademické výsledky detí (na vysokej škole) než socio-ekonomické zázemie rodičov.

Sviatočnú atmosféru Dňa milovníkov kníh môžete zažiť aj v Panta Rhei. Po celom Slovensku vo všetkých kníhkupectvách na vás čakajú Knižné poháre prianí, kde môžete vhodiť názov knihy, po ktorej túžite. Ak nestíhate navštíviť ani jedno kníhkupectvo Panta Rhei, svoje želanie môžete vhodiť aj do virtuálneho pohára na www.denmilovnkovknih.sk. Navyše, ak v tento deň nakúpite v hociktorej predajni alebo na eshope www.pantarhei.sk dostanete darček. Možno vás dokonca obslúži niektorá z vašich obľúbených knižných postáv.

Ak sa nachádzate v Bratislave, s inými milovníkmi kníh sa môžete stretnúť v letnej čitárni pred kníhkupectvom Panta Rhei na Poštovej ulici v Bratislave. Čakajú na vás pohodlné lehátka, knihy na čítanie, drobné súťaže o knihožrútske balíky záchrany a to všetko za sprievodu príjemných husľových tónov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.