Menu Zavrieť

Meditujte!

Všetko, čo sme, je výsledkom toho, čo sme si mysleli. Buddha

Cieľom Buddhovho učenia je, aby sme prežívali to, čo máme v sebe: otvorenú, jasnú neobmedzenosť našej mysle. Myseľ je otvorená ako priestor, nemá tvar, farbu ani hmotnosť, je žiarivo jasná, plná schopností a bez akýchkoľvek ohraničení. To znamená, že všetko vie a všetko môže. Jej skutočnou podstatou je obrovská radosť, aktívny súcit a úplná neohrozenosť.

Budhov meditačný náramok.
Budhov meditačný náramok

 

Aby sme mohli trvalo prežívať stav, v ktorom sa už nevyskytujú žiadne ťažkosti ani utrpenie, učil Buddha rôzne metódy: na vonkajšej úrovni vysvetľoval zákon príčiny a následku, aby sme si mohli byť istí, že v budúcnosti budeme miesto utrpenia zažívať radosť.

Pochopenie, že nie sme telom, ktoré zomrie, ani neustále sa meniacim prúdom zážitkov, ale samotným nezničiteľným a nadčasovým priestorom, vedie k okamžitému odstráneniu strachu. Z úrovne neohrozenosti je všetko prežívané ako nesmierne bohatstvo priestoru. Narodenie, smrť i všetko ostatné je iba vyjadrením neobmedzeného potenciálu a možností mysle. Realizácia neobmedzenej podstaty mysle nakoniec vedie k zmysluplnej láske.

Budhov meditačný čakrový náramok
Budhov meditačný čakrový náramok

Čo je karma?
Všetky podmienené javy podliehajú princípu príčiny a následku, (skt. karma). Znamená to, že sme slobodní a sami tvoríme svoju budúcnosť. Pozitívne činy v mysli vytvárajú pozitívne dojmy, a vedú tak k pozitívnym výsledkom, a naopak činy spôsobujúce utrpenie opäť prinášajú len ťažkosti. Toto pochopenie umožňuje vedome budovať v mysli bohatstvo, ktoré prináša šťastie nám aj ostatným. Vďaka účinným metódam diamantovej cesty môžeme z podvedomia odstrániť negatívne dojmy, ktoré sa ešte neprejavili, a naopak posilniť pozitívne stavy mysle.

Čo je meditácia?
V budhizme znamená meditácia „spontánne spočívanie v tom, čo je“. Tento stav môžeme dosiahnuť upokojením a sústredením mysle, prácou s energetickými kanálmi tela alebo meditáciou na formy budhov, vyjadrujúce dokonalé kvality mysle.
Najúčinnejšou metódou, ktorú používame na diamantovej ceste, je stála identifikácia s vlastnou budhovskou prirodzenosťou, nielen počas meditácie, ale v každom okamihu.

Pánsky Budha náramok

 

1 Comment

  1. Upozornenie Osobná mandala harmonizuje konkrétneho človeka | andawell.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.