Menu Zavrieť

Jana Benková: Mojou motiváciou sú ohlasy čitateľov

Janku poznám už dlho a je mojim veľkým vzorom. Dokázala ísť vlastnou cestou a stala sa z nej jedna z najúspešnejších slovenských spisovateliek. Bez obalu hovorím, že je môj vzor. A veľmi jej fandím. Teraz jej vychádza už 34 kniha s názvom Čip a ja tlieskam. Popritom, ako píše knihy, venuje sa aj mediálnej práci v politickom zákulisí. 

Život JANY BENKOVEJ má riadnu dynamiku, ale ako vraví, tak je to odjakživa a ona si ho už inak ani nevie predstaviť.

Stíhaš aj oddych, aby si nabrala harmóniu a pohodu do ďalších aktivít?
Samozrejme! (smeje sa) Mám vysoké pracovné tempo, preto to vyzerá, že stíham veci za štyroch, ale mne ide písanie kníh i príprava politických stratégií rýchlo. V podstate aj keď oddychujem, vzdelávam sa v týchto dvoch oblastiach – veľa čítam, sledujem aktuálne spravodajstvo aj desaťkrát denne do neskorej noci. Milujem to! Som teda stále nabitá informáciami, preto mi práca ide ľahko.

Pri vyše tridsiatej knihe je jasné, že ťa to baví…
Ja mám skôr pocit, že každou novou knihou začínam. Prichádzam na trh s novým príbehom, ktorý môže aj nemusí osloviť čitateľa. Čiže to očakávanie a napätie je rovnaké, ako pri prvej knižke. Ohlas čitateľov sa nedá nijako predpokladať, predvídať. Píše sa mi však ľahšie než prvá kniha, istejšie, som viac otvorená a uvoľnená. Premyslím si motív príbehu, sadnem k počítaču a srší to zo mňa.

Pamätáš si pri takom množstve vydaných kníh ešte postavy, ktorým si vdýchla život?
Hlavné línie si pamätám.

Všimla som si, že asi v piatich románoch sa venuješ príbehom z novinárskeho prostredia.
Zámerne. Bola som totiž novinárka, stále sa ňou cítim a aj ešte občas píšem články do časopisov a na weby, a zároveň je to čitateľsky atraktívne prostredie, preto sa mi hodilo do viacerých príbehov.

Keď pracuješ tak veľa, to vyžaduje aj pevnú disciplínu.
Určite áno a mnohým ľuďom už až lezie na nervy moja presnosť, dochvíľnosť. Neznášam neprofesionalitu v akejkoľvek oblasti, pretože veľmi sťažuje prácu ostatným. Preto som si vyčistila okolie a obklopujem sa len spoľahlivými, profesionálnymi ľuďmi, ostatným viem povedať nie a mám tak ľahší život.

Tento polrok vraj budeš mať knižne mimoriadne zaujímavý …
To veru áno! (smeje sa) Vyšlo to tak, že sme pripravili románik Pozývam ťa na večeru. Je o tom, že láska nám môže skrížiť cestu naozaj vtedy, keď to najmenej očakávame. Príbeh plný lásky, prekvapení, ale aj veselých postavičiek, inšpirovaných skutočným životom. Teraz vychádza nová kniha s názvom Čip, tá je trochu vážnejšia – je to tretí, posledný príbeh novinárky Simony s jemnou krimi príchuťou. V apríli ma zasa čaká prezentácia v Českej republike, vychádza mi tam novinka Bláznivé pokušení. Bude to už moja desiata česká knižka a veľmi sa na jej prezentáciu teším. No a keďže som v posledných dvoch rokoch dostala viac pozvaní na prezentáciu mojich kníh aj od našich krajanov v zahraničí, budem ešte viac cestovať.

Stále ťa drží aj politika …
Stále. Politika je fascinujúca, sledovať tie figúrky v nej, týchto lepších či horších hercov – to ma nielen veľmi baví, ale aj zabáva. (smeje sa) Veď čo iné by som k tej slovenskej dodala? Tie trapasy a hanbu doma i v zahraničí, ktoré predvádza súčasná mimoriadne slabá vládna koalícia, nás ťahajú dozadu a k veľmi zaostalým krajinám. Riešia iba marginality, ale zásadným problémom ľudí sa vláda nevenuje. Či je to zámer politikov na čele štátu alebo ich neschopnosť, vedia oni sami. Aj preto spolupracujem už iba s českými politikmi, to je úplne iný svet a úroveň práce i spolupráce.

Andrea Hinková – Tarová

 Foto: Petra Áčová

 

Novinka od Janky Benkovej: Čip
Tretí príbeh zvedavej novinárky. Simona si upratala život, vydala sa za milovaného Olivera a odolala bláznivému pokušeniu v podobe Daniela. Lenže ani ten najväčší optimista a chápavý partner, akým je Oliver, nemôže očakávať, že jeho akčná manželka bude pokorne sedieť v redakcii pri počítači. Simona nikdy neodolá výzvam a radostne sa vrhá do riešenia záhad, ktoré ju priam priťahujú. V tomto príbehu sa Oliver so Simonou vracajú z pracovného pobytu v Los Angeles a prekvapí ich, čo všetko sa doma zmenilo. Dozvedia sa o záhadných čipoch, ktoré dostávajú ľudia pod kožu, a majú im vraj uľahčovať život. Opak je však pravdou…

 

 

 

 

 

1 Comment

  1. Upozornenie Mária Havranová: Nad priepasťou | andawell.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.