Menu Zavrieť

Keď vznikne z núdze cnosť

Na svojom blogu rada dávam priestor ľuďom, ktorí niečo vytvárajú. Rada u nich aj nakupujem. Je to možno trochu drahšie, ale ….to originálne a viem presne od koho kupujem. Podporujem tak talentovaných ľudí a prispievam aj k osvete etickej tzv. slow módy.

Dnes vám predstavujem úžasne talentovanú Matty Urbanič.

Matty Urbanič začínala ako fotografka. Chcela sa posúvať ďalej, no zakopávala o prekážky. A práve tie jej otvorili novú cestu. Takú, ktorá ju môže doviesť až na územie najväčších svetových módnych domov.

A práve o tejto ceste sme s ňou hovorili a veríme, že “nakopne” aj ďalšie ženy k tomu, aby si začali plniť svoje sny.
Kedy u vás vznikol nápad tvoriť módu?
Dlhé roky som sa venovala profesionálne fotografii. Keďže som veľmi aktívny človek a na materskej dovolenke som mala potrebu kreatívne tvoriť, povedala som si, že skúsim svoje fotografie posunúť na vyšší level. Na to boli veľmi potrebné šaty, ku ktorým som nemala žiadny prístup. Nakoľko módne domy, požičovne alebo salóny neboli ochotné za barter požičiavať svoje šaty a módny návrhári mali už svojich vlastných fotografov, bola som nútená si šaty riešiť vo vlastnej réžii. Chcela som stále posúvať laťku vyššie a vyššie až na fotenie nezostalo veľa voľného času a začala som navrhovať šaty. Baví ma to omnoho viac a konečne cítim že tvorím. Prekvapilo ma, aký ohlas mali moje prvé navrhnuté a ušité šaty, možno k tomu dopomohla aj rozprávková fotografia, ale toto celé ma donútilo sa zamyslieť nad mojim ďalším smerom.

Čiže, toto bolo štartovačom, k rozhodnutiu stať sa módnou návrhárkou?
Vďaka prvým ušitým a nafoteným šatám som teda vyskúšala druhé…tentokrát som ale nechcela mať kúpenú látku na trhu…tužila som po vlastnej. Po vlastnej látke, ktorú nebude mať nikto a tým pádom šaty budú mať svoju exkluzivitu, jedinečnosť a originalitu. Sadla som za počítač a v grafickom programe som vytvorila strih šiat a vlastnú autorskú látku. Po nafotení týchto šiat sa strhlo také malé kúzelné „šialenstvo“, ktoré ma veľmi prekvapilo. Po všetkých ohlasoch som si povedala…ANO… toto je presne to, čo chcem a po čom túžim. Toto bol ten štartér. Neskôr som sa prihlásila s týmito šatami do celonárodnej súťaže „Čo dokáže mama“ a vyhrala som so šatami 1. miesto, za čo som nesmierne vďačná a s maximálnou pokorou pokračujem vo svojej tvorbe

Ako by ste charakterizovali svoju tvorbu?
Mojou hlavnou prioritou je, byť maximálne nezávislá v materiáloch, ktoré využívam, preto tvorím vlastné látky. Môžem takto dať klientom látku po ktorej túžia a ktorá bude iba pre nich, inšpirujem sa celým okolitým svetom okolo seba. Od folklóru cez hudbu až po najmodernejšie technológie. MILUJEM farby a MILUJEM rozprávkové fotografie a toto keď spojíte dokopy, vznikne jednoznačne čarovný celok.

Pre koho je určená?
Je pre ženy, ktoré sa chcú alebo majú potrebu sa cítiť krásne, príjemne a prirodzene. Používam hlavne jednoduché strihy, dôležité sú hlavne dizajnové látky z mojej dielne, z ktorých sú vyrábané dané šaty. Je tým pádom určená pre všetky ženy bez rozdielu na vek alebo typ postavy. Taktiež zabezpečujem full servis aj pre budúce nevesty, v rámci čoho im vyrábam nielen šaty ale aj doplnky, svadobné oznámenia, kytice a akékoľvek doplnky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kde sa vidite o 5 rokov?
Úplne bez srandy teraz poviem, že sa vidím ako hlavný návrhár dizajnových látok veľkých módnych domov zvučných mien (smiech.. :D ). Ale zostanem pri zemi a popri navrhovaní pre módny dom Dolce a Gabanna, môžem napríklad zotrvať pri mojich zákazníkoch aj tu na Slovensku, mať otvorený vlastný salón s galériou dizajnových látok, ktoré budú samozrejme k dispozícii pre každú jednu z nás.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na svojom blogu rada dávam priestor ľuďom, ktorí niečo vytvárajú. Rada u nich aj nakupujem. Je to možno trochu drahšie, ale ….to originálne a viem presne od koho kupujem. Podporujem tak talentovaných ľudí a prispievam aj k osvete etickej tzv. slow módy.

O nečistom a netransparentnom módnom priemysle hovorí Hnutie Revolution.

Hnutie Fashion Revolution sa zaoberá témou „nečistého“ a netransparentného módneho priemyslu vo viac ako 100 krajinách sveta. Okrem mnohých znepokojivých faktorov stojí za jeho vznikom nešťastie, ktoré sa stalo pri páde textilnej výrobnej budovy Rhana Plaza v Bangladéši, 24. apríla 2013. Tragédia si vyžiadala 1 138 obetí a stovky zranených. S cieľom zabrániť podobným udalostiam si ľudia každý rok pripomínajú pamiatku zosnulých počas Fashion Revolution Weeku, ktorý tento rok odštartovalo v pondelok 23. apríla a potrvá do nedele 29. apríla.

Hlavným posolstvom kampane je prispieť k systematickým reformám v módnom priemysle, ktoré doň vnesú väčšiu transparentnosť, etickosť a udržateľnosť naprieč celým hodnotovým reťazcom. Stačí sa pritom opýtať jednoduchú otázku: „Kto vyrobil naše oblečenie?“. Fashion Revolution tak vyvoláva dialóg medzi výrobcami, farmármi, odevnými továrňami a spotrebiteľmi, aby spoločne hľadali riešenia proti neetickým podmienkam masovej výroby, novodobému otroctvu, chudobe a znečisťovaniu životného prostredia.

Andrea Hinková – Tarová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.