Lavína spôsobila lavínu

0

Napísala 6 kníh a práve tá najnovšia s názvom Lavína úplne zvalcovala predvianočný knižný trh, keď patrila medzi najpredávanejšie knihy. Andrey RIMOVEJ sme sa spýtali, aké to je zažiť taký úspech.

Andrejka, tvoja nová kniha Lavína prišla na vianočný trh naozaj ako skutočná lavína – valcovala rebríčky predaja… Tvoje pocity?Moje pocity sú veľmi pozitívne. Som veľmi šťastná, že je Lavína úspešná a že už pár týždňov po vydaní musel môj vydavateľ robiť dotlač. Verím, že ľudia, ktorí si nájdu knihu pod stromčekom, budú s darčekom spokojní.

Čo myslíš, prečo je práve Lavína taká úspešná? V čom je iná od ostatných tvojich románov, keď vyštartovala hneď takto raketovo?
Pri písaní Lavíny som urobila maximum, čo bolo v mojich silách. Pracovala som precízne s dejom, postavami a textom celkovo. Robím to takto vždy. Lavína vystrelila rýchlo hore možno aj vďaka obdobiu, keď vyšla. Pred Vianocami sa ľudia snažia zvoliť vhodný darček pre blízkych. Tých, ktorí si z neuveriteľného množstva kníh vybrali práve moju, možno zaujal názov, obálka, možno anotácia na zadnej strane knihy. A určite mám aj veľkú podporu z kruhu mojich stálych čitateľov, ktorý sa zväčšuje. Som šťastná, že ľuďom sa moja tvorba páči. Snažím sa ich nesklamať.

Ako vznikajú tvoje romány, teda aj Lavína? Máš najskôr príbeh, či názov knihy a od neho sa ti v hlave odvinie dej?
Moje knihy vznikajú najprv v hlave. Vytvorím si postavy a hlavnú dejovú líniu. Keď sa cítim pripravená začať písať, vymyslím pracovný názov, ktorý takmer vždy neskôr použijem aj na hotovú knihu. Výnimkou bol môj druhý román Nech prší, keď plačem. Názov vznikol dodatočne. Napadol mi raz v noci, keď som zaspávala. Rýchlo som si ho zapísala do mobilu. Kniha bola v tom čase už takmer hotová. Na jej pracovný názov si už nespomínam.

Kedy sa ti píše najlepšie? Isto to nie je jednoduché popri práci… Píšeš, keď máš voľno, či po večeroch? Alebo chodíš všade so záznamníkom, aby ti neušiel žiadny nápad, ktorý sa ti v hlave zrodí kdekoľvek a kedykoľvek?
Keď mám v novovznikajúcej knihe jasno, píše sa mi dobre bez ohľadu na to, či je ráno, večer, pracovný deň či víkend. Keď som v pisateľskej eufórii, nezáleží na tom, že mám za sebou náročný pracovný deň v robote. Čo sa týka spôsobu písania, ľudský mozog je neskutočný. Dokáže si zapamätať množstvo informácií, vône, hlasy a všeličo ďalšie. Je skvelým archívom nápadov a v spojení s diktafónom, poznámkovým zošitom či mobilom je stopercentne spoľahlivý.

Dávaš niekomu čítať počas písania kapitoly knihy a radíš sa s ním? Kto číta hotový rukopis tvojho románu ako prvý?
Moje knihy číta vždy ako prvá sestra Katka. Je to naša tradícia, odkedy píšem. Keď mi povie, že je to super, až vtedy sa cítim pripravená zaslať rukopis vydavateľovi. Zatiaľ mi to povedala vždy. (smiech) Stalo sa, že môj rukopis čítali pred vydaním aj moji najbližší priatelia, ktorým plne dôverujem a ich názor je pre mňa dôležitý. S napätím som čakala, čo povedia. Nejde však o to, že by ma usmerňovali a radili, čo by spravili inak. Aby som zmenila či upravila vlastný text, to by som musela dostať impulz od seba samej. Od sestry či kamarátov ma zaujíma pohľad na knihu ako na komplexné dielo.

Číta tvoje knihy tvoj priateľ? Ako vníma, že má doma spisovateľku?
Všetci moji najbližší priatelia čítajú moje knihy a fandia mi. Zatiaľ som slobodná, ale môj budúci manžel sa bude musieť zmieriť s tým, čo pre mňa znamená písanie. Nie je to len hobby, je to viac. Mal by ma milovať takú, aká som. S mojimi snami a predstavami, fantáziou a aktivitami ohľadom kníh.

Ako vnímaš stretnutia s tvojimi čitateľmi a čo si z nich odnášaš? Zaoberáš sa ich názormi?
Stretnutia s čitateľmi sú vždy plné pozitívnej energie a veľkej podpory, ktorá kričí z očí prítomných. Oceňujem, že si ľudia nájdu čas a prídu na besedu, alebo napíšu a chcú sa deliť o dojmy z mojich kníh. Veľmi si to vážim. Názory mojich čitateľov sú veľmi dôležité. Aj vďaka nim píšem temnú romantiku. Ich odozvy ma totiž presviedčajú, že toto mi ide dobre.

Kupovala si svojim blízkym pod vianočný stromček aj knihy? Aké?
Kupovala som, tak ako každý rok. Tentokrát som sa rozhodla pre severské kriminálky, ktoré teraz „letia“. Dúfam, že potešia.

Aké je tvoje vianočné želanie? A priania a plány do nového roka?
Určite to vyznie ako klišé, lebo chcem to najdôležitejšie, ale skutočne to tak cítim. Prajem si zdravie pre celú moju rodinu a blízkych. A plány do budúceho roka? Tých je veľa, vo všetkých oblastiach života. Vždy si dávam veľké ciele a inak tomu nebude ani budúci rok. Mám rada výzvy. Život je boj. Preto plánujem bojovať najlepšie, ako viem.

(red)

Foto: archív A. Rimovej

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.