Menu Zavrieť

Prečo sme neverní?

Prečo sa dopúšťame nevery? Pri svadbe sme si sľúbili, že spolu zostaneme v dobrom aj zlom a keď opadne zamilovanosť a pocit, že spolu dokážeme viac, prichádza realita. Začíname vidieť na partnerovi aj to, čo sme predtým pod vplyvom ružových okuliarov nevideli. Niektorí psychológovia tvrdia, že ak prejdeme týmto štádiom vzťahu a uvedomíme si, aký skutočne náš partner je a že ho už proste nezmeníme, vydržíme spolu navždy. V dobrom aj zlom.

Lenže práve v časti, kedy vidíme partnera už reálnymi očami sa veľa vzťahov rozpadá. Hovorí sa, že človek sa nemení, ale ovplyvňovať ho môžu napríklad vonkajšie okolnosti, ktoré nedokáže vnútorne spracovať a popasovať sa s nimi. Alebo sa my posúvame ďalej a on zostáva stáť a z nášho zvyšovania sebahodnoty si robí žarty. Tak hľadáme spriaznenú dušu a skončíme s ňou v posteli. Väčšinou to ešte nie je ten „ďalší pravý“, ale len únik od problémov. U mužov sa k nevere pridružujú ešte pudy a chuť vyskúšať niečo nové.

O nevere som sa rozprávala s Alešom Kalinom, ktorý sa osobnostnému koučingu venuje od roku 2003 a je autorom emočných rovníc.

Aká je najčastejšia príčina nevery?
Najprv musíme pochopiť, že každý človek má svoje vnútorné potreby a spôsoby ich napĺňania. Navyše, nás nikto nikdy neučil ako si máme vytvárať pekný vzťah, takže často skončíme vo vzťahu, ktorý je podobný tým, ktoré sme zažívali s predchádzajúcimi partnermi alebo sa nám v nich premietajú rodičia, prípadne sestra, či brat. Zážitky, ktoré sme prežívali v predchádzajúcich vzťahoch nám prechádzajú do našich budúcich vzťahov. A pokiaľ naše vzťahy v minulosti neboli veľmi pekné, tak sa nám začnú problémy objavovať aj v ďalších vzťahoch.

Keď sa človeku niekde niečo nedarí, a necíti sa dobre, má potrebu si kompenzovať nedostatok lásky, prijatia, sexu, rozhovorov, či spoločných myšlienok, niekde inde. A to už je malý krok k tomu, aby sa na scéne objavil niekto iný. Čím je viac človek nenasýtený vo svojom existujúcom vzťahu, tým má silnejšiu potrebu si to kompenzovať niekde inde. Najčastejším dôvodom nevery je fakt, že je človek vo svojom vzťahu nespokojný. Niekedy sa stane, že je človek spokojný vo svojom vzťahu, ale pre nedostatok lásky má ďalšie dve alebo tri ženy, aby sa uistil, že ak by jedna láska skončila, má pripravenú ďalšiu.

Výskumy tvrdia, že viac sa k nevere priznávajú muži. To však vôbec nemusí znamenať, že by boli viac neverní..
Celkovo si myslím, že ženy neprepadajú tak často nevere ako muži. Ženy majú tendenciu o veciach viac premýšľať, muži sú impulzívnejší a idú viac „do akcie“. Muži a ženy majú iné potreby a pokiaľ žena zostáva ženou a jej ženskosť a sexualita nie sú narušené niektorými minulými vplyvmi, tak sú rýchlejší k páchaniu nevery muži.
Pri zvažovaní prípadnej nevery hrá hlavnú úlohu ľudský mozog. Ten totiž prirodzene vyhodnocuje nové vnemy a porovnáva ich s tými, ktoré pozná. Podobne je tomu aj keď stretneme nového, zaujímavého človeka. Tieto myšlienky nemusia hneď viesť k nevere.

Je potreba pochopiť, že existuje tzv. vzťahové pravidlo, ktoré nazývam 70 na 70. Toto pravidlo som objavil prácou s ľuďmi a pozorovaním ich emočných zápisov v  hlave. Z toho vyšlo, že nám mozog posiela rovnice zamilovanosti – to, že sa nám niekto páči , kto má podobné emočné programy v hlave ako my. Ak niekoho stretneme, môže sa nám zdať príjemný a to po stránke tela, pachu, toho, ako komunikuje, varí, cestuje, čím jazdí, aké má názory a podobne. Vo vzťahu môžeme byť spokojní a aj tak sa nám niekto môže páčiť – a je to normálne. Ak vo vzťahu nie sme spokojní tak nás mozog bude viac posúvať k tomu, aby sme si dokompenzovávali to, čo doma nemáme s tým, koho sme stretli.

Túžba byť s niekým iným je prirodzená, ale človek čím viac dospieva, postupne sa učí ovládať svoje sexuálne túžby. Ak teda mám na niekoho chuť a je to celkom prirodzené, tak túto sexuálnu túžbu dokážem ovládať. To je to, čo radím ľuďom. Je dobré mať sexuálne túžby, je skvelé, že sa nám páčia iní ľudia, ale je dobre to využiť k tomu, aby som si dokázal svoju sexuálnu energiu prenášať do svojho existujúceho vzťahu a využil to, čo sa mi na tom novom partnerovi páči, k tomu, aby som zlepšil svoj vzťah.

Čo robiť v partnerskom vzťahu, aby bola žena stále príťažlivá pre muža a naopak?
V partnerskom vzťahu sa robí tzv. technická vzťahu, kde si dvojica sadne a preberú si veci, ktoré fungujú a nefungujú, čo by sa dalo vylepšiť a naopak čo by sa malo prestať robiť, aby vzťahový motor neškrípal. Hodnotí sa tzv. sexuálny barometer a tzv. emočná krivka vzťahu, teda to, ako som sa za posledný polrok vo vzťahu cítil.

Dobrý vzťah je založený na tom, že nám funguje komunikácia, nemáme zakopané veci pod posteľou a funguje sexuálny barometer, teda, že sa cítime vo vzťahu dobre aj po sexuálnej stránke. Technická vzťahu nám zabezpečuje, aby sme boli vo vzťahu stále spokojní alebo aby včasné nekompatibility, ktoré by sa mohli zjaviť, vyšli rýchlejšie na povrch. Príťažlivosť je dôležitá, je potrebné na sebe neustále pracovať, ale najprv je potrebné zvládnuť to, čo je v pozadí. Tam je komunikácia a vyriešené veci. Vypovedané všetky tabu témy. Treba si sledovať, ako sa s partnerom cítime na stupnici od 0 do 10 a  aký máme sexuálny barometer. Pokiaľ na týchto veciach pracujeme, príťažlivosť je prirodzeným javom.

K nevere prichádza väčšinou vtedy, ak je pre partnera jeho partner už „stratený“ , avšak stále žijú spolu, lebo majú spoločný majetok, deti a tiež berú ohľad na to, čo by povedali ľudia. Má význam opravovať nekompatibilný vzťah alebo sa zamyslieť nad tým, že by som mal zo vzťahu odísť?
Je pravda, že 52 % párov v Česku sa rozvedie a to sú tí, ktorí povedia, že to už nefunguje. Potom sú tí, ktorí vo vzťahu nejako prežívajú a to je presne to, čo hovoríte, že ich drží majetok, deti a ľudia okolo. Kedy má význam vzťah opravovať? Ak nám sexuálny barometer ešte neklesol pod 7,5 a stojí nám to zato. Dvojica si musí položiť otázku, či chcú ďalej pokračovať. Keď obidvaja povedia áno, existujú spôsoby, ako vzťah opraviť. A ak si povedia, že nie a mozog im dáva najavo, že konto dôvery vyhorelo, a je načase odísť.
Je tu aj tolerovaná nevera. Žena vie, že ju muž podvádza a napriek tomu s ním zostáva. Prečo?
Dôvodov môže byť viac. Napríklad strach zo samoty, z finančného nezaistenia, strach o to, ako to bude s deťmi, strach, že to žena nezvládne a že na ňu bude muž zlý. Svoju úlohu tu zohrávajú aj vzorce od rodičov a nízke sebavedomie a sebahodnota. U ľudí, s ktorými som pracoval sa najčastejšie objavoval strach, že sa nezvládnu finančne zabezpečiť seba a deti, že rozbijú rodinu, s čím súvisí pocit viny. A samozrejme nízke sebavedomie, kedy si žena seba samú predstavovala ako škaredú, divnú a neatraktívnu. V tomto prípade sme najprv začali zvyšovať sebavedomie a sebahodnotu týchto ľudí, aby sa dokázali postaviť na vlastné nohy a presadiť si svoje.

Dá sa nevera prežiť a žiť s partnerom ďalej, akoby sa nič nestalo?
Veľmi, veľmi ťažko. Ak partner urazí a zneužije moje konto dôvery, veľmi ťažko sa to vracia. Väčšina párov to nedá. Poslednému páru, ktorým som sa zaoberal to trvalo skoro dva roky, než bolo schopní nahádzať všetko na „čiaru“ a prestať si to vyčítať. Lenže toto zvládne tak necelých 10 %, zvyšok sa rozsype. Je to tak veľmi bolestivé, že sa cez to nedá preniesť.

Ste autorom emočných rovníc. Pre koho sú určené?
Emočné rovnice sú programy v hlave, ktoré sa nám tam dostávajú v priebehu celého života. Každý problém, ktorý máme je daný tým, že sme sa niekedy v minulosti nesprávne rozhodli, alebo si neveríme, nevieme sa správať, viesť ľudí, sme vystrašení a podobne. To všetko vyviera z toho, že mozog nám k tomu dáva určité pocity, nálady a myšlienky. A tie sú dané programami podľa ktorých to mozog spočíta. Keď si predstavíme, že niekto má emočný vzorec „Som hlúpy“, a má na porade prednášať nové názory a myšlienky, čo mu bude hlásiť jeho „computer“? Bude sa báť, potiť, nebude mať svoju komfortnú zónu a prípadne z tej funkcie odíde alebo ho vyhodia, pretože budú potrebovať niekoho, kto si bude viac veriť. Ak bude mať žena/muž napísané v hlave, že sex je zlý, tak bude potlačená jeho sexualita.

Emočné rovnice sú programy, ktoré sa nám dostali do hlavy od čias pozorovania mamy a otca a všetkého čo sa dialo naokolo. A tie potom určujú to, ako sa v živote cítime, čo robíme a ako sa rozhodujeme. Čo ľuďom emočné rovnice prinesú? Ak človek začne na sebe pracovať, odblokuje sa od všetkých nepríjemných myšlienok, pocitov, blokov, ublížení…..Vypláchne to zo seba a mozog sa dostane do stavu, keď bol dieťaťom. Čiže sa z neho stane čistý, láskyplný človek, ktorý žije príjemne od rána do večera bez nepríjemných pocitov a myšlienok a to je vlastne cieľ celého osobného rastu a osobnej premeny. Cítiť sa dobre.
Andrea Hinková – Tarová

3 Comments

    • admin

      Na túto tému je veľa názorov a je veľmi dobré vidieť tento problém z viacerých strán, ktoré nám poskytujú iný pohľad. Ďakujem za tip, určite sa na to video pozriem :)

  1. Upozornenie Mária Havranová: Nad priepasťou | andawell.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.