Menu Zavrieť

Šaolinskí mnísi trénujú tvrdšie ako ty

Prekonávanie vlastných limitov, výstupy z komfortnej zóny. Pre niekoho zbytočné šialenstvo, pre iného spôsob transformácie, pri ktorej si človek dokáže uvedomiť, že všetko je možné. A v našej hlave. Náš mozog ovplyvňuje naše konanie, sme to my sami, kto si určuje hranice.

Žila som s tele plnom strachov. Tie som spálila chôdzou na žeravých uhlíkoch. Dušu som si upokojila na prechádzke s bosými nohami po rozbitom skle. Ďalší svoj limit som prekonala zlomeným šípom na mojom hrdle. Nasledovala oceľová tyč…Dnes už viem, že všetko je možné. Prijímam sa taká, aká som, vek pre mňa nie je otázkou, lebo človek si môže plniť sny v akomkoľvek veku. Robím chyby a odpúšťam si ich.

A veľmi obdivujem Shaolinskych mníchov, ktorí onedlho vystúpia aj na Slovensku.

Denne vstávajú o 5:00. Ak nesplnia zadanie, bijú ich palicami, niekedy musia hodiny vydržať stáť na hlave. Napriek tomu sa mnísi v Šaolinskom kláštore roky zdokonaľujú v bojových umeniach. Niektoré z ich cvičení je však dobré zaradiť aj do bežného tréningu na zlepšenie v oblastiach, ktoré sa činkami vypracovať nedajú.

V Šaolinskom kláštore žije veľké množstvo mníchov, ktorých cesta ku kung fu bola viac či menej tradičná. Do kláštora zvyčajne vstupujú mnísi vo veku 3 až 4 rokov a postupne sa zdokonaľujú prostredníctvom tvrdého režimu v tomto legendárnom bojovom umení. V súčasnosti je možné do kláštora vstúpiť aj vo vyššom veku a stať sa majstrom.

Medzi najzaujímavejšie v športovom svete patria schopnosti šaolinských mníchov vytrhnúť strom holými rukami aj s koreňmi, kliky na prstoch či tlačenie ťažkého bremena oštepom s hrotom nasmerovaným na vlastný krk. Je vôbec možné aspoň časť toho dosiahnuť v našich podmienkach? Tréning základov kung fu je dostupný aj na Slovensku, majstrovstvo sa dá dosiahnuť len v Číne.

Zoznam 72 cvičení kung fu sa po prvýkrát použil v čase dynastie Ming (14. až 17. storočie), čo je vzhľadom na dátum vzniku samotného umenia relatívne neskoro. Známe sú najmä vďaka filmom (predovšetkým s legendárnym Bruce-om Lee), ktoré sa pravidelne objavujú na televíznych obrazovkách. V klasickom zozname nájdete cvičenia ako železná dlaň, zlatý zvon a ďalšie.

 

Čo z kung fu teda možno zakomponovať do pravidelného tréningu? Zaradenie súboru cvičení do programu v posilňovni môže na prvý pohľad ostatným vyvolať úsmev na tvári, no je to vhodná alternatíva pre tých, čo nechcú chodiť na hodiny jogy. Ak je potrebné zväčšiť ohybnosť, potom by doplnenie mohlo vyzerať nasledovne:

 1. časť – plynulé prechody medzi pozíciami, v každej pozícii zotrvať 3 až 5 nádychov

pozícia kôň

pozícia luk

pozícia tiger

pozícia mačky

 1. časť – kopy určené na strečing

kopy vpred – 3 série po 10 cvikov na každú nohu

kopy do strany – 3 série po 10 cvikov na každú nohu

 1. časť – meditácia v stoji – 10 minút

Precvičovať kung fu a vzdelávať ďalších môžu mnísi až po dlhoročnom tréningu. To najlepšie z ich majstrovstva bude možné opäť vidieť aj na Slovensku. Počas svojho februárového turné budú drviť dlažobné kocky na tele, oštepom tlačiť ťažké bremená ale i hádzať ihlu cez sklo. Špeciálna dvojhodinová šou bude sprevádzaná komentárom v slovenčine a počas programu diváci spoznajú tajomný svet čínskej filozofie a mytológie, múdrosť zen budhizmu, no predovšetkým vidieť fantastické cvičenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vystúpenia Shaolin, ktoré už boli predvedené na piatich kontinentoch a videlo ich viac ako 3 a pol milióna divákov, uvidia návštevníci mestách po celom Slovensku.

Turné Šaolinskí mnísi Slovensko 2018:

 

 • 02.2018 TRENČÍN, Mestská športová hala
 • 02.2018 ŽILINA, Tennis Point
 • 02.2018 SNINA, Športová hala
 • 02.2018 KOŠICE, Angels Aréne
 • 02.2018 MICHALOVCE, Mestská športová hala
 • 02.2018 BRATISLAVA, Hant Aréna
 • 02.2018 NITRA, Mestská športová hala
 • 02.2018 PRIEVIDZA, Športová hala

 

Informácie o turné a predaj vstupeniek:

https://www.ticketportal.sk/Event/SHAOLIN_TOUR_2018

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.