Menu Zavrieť

Veronika Savarijová o novej knihe aj čínskej medicíne

Mladá spisovateľka Veronika SAVARIJOVÁ prichádza po dvoch úspešných románoch s novým dielom! Volá sa Kráľovstvo smrteľníka a verte, že vás prekvapí svojou nevšednosťou…

 

Veronike, po dlhšej odmlke ti vychádza nová knižka. Je taká iná než tie prechádzajúce, zvláštna…

Počas mojej spisovateľskej prestávky som sa snažila nezaháľať. (úsmev) Moje nové knižné dielo, Kráľovstvo smrteľníka, som písala 3 roky. Je to príbeh, ktoré má za sebou mnoho revízií a opráv a prešiel rukami viacerých kritikov aj priateľov, ktorí mi boli inšpiráciou aj sprievodcami. Príbeh je v mojej tvorbe výnimočný v tom, že sa nejedná o román pre ženy, ale o dielo s dobrodružným dejom, sci-fi a fantasy prvkami, šiframi, tajomstvami a samozrejme aj láskou. Kniha zároveň poukazuje na problémy súčasnej doby – či už ekologické, sociálne, ekonomické…

Hrdinkou príbehu je študentka, ktorá sa ocitne v utopickom kráľovstve na neznámej planéte. Stáva sa súčasťou dokonalého spoločenstva, v ktorom neexistujú peniaze, zlo či nevraživosť, a kde vládnu prírodné zákony a nadprirodzené schopnosti jeho obyvateľov. Veľmi rýchlo však prichádza na to, že nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá, a dostáva sa do nebezpečných situácií plných zrád a tajomstiev, v ktorých musí bojovať o vlastný život. Hoci sa príbeh odohráva na inej planéte, problémy jej sveta sú blízke tej našej. Knihu by som odporučila všetkým mladým a dospelým, ktorí milujú dobrodružstvo a ktorí radi nachádzajú v príbehu hlbší zmysel, tajomstvá, šifry a viaceré línie deja.

 

Zaujímavé… Prečo si siahla práve po takomto motíve?
Dej tohto príbehu som nosila v hlave viac rokov a o to bolo ťažšie dať mu ucelenú knižnú podobu. Nemôžem povedať, že tu ide o jeden konkrétny žáner, pretože kniha nie je typickým predstaviteľom žiadneho z tých, s ktorými sa bežne stretávame. Počas rokov prehodnocovania a písania tejto knižky som sa snažila čo najviac napojiť na jej potencionálnych čitateľov a ponúknuť im nielen dobrodružný príbeh a lásku, ale aj úvahy a odpovede o vzniku sveta a o ekologických, zdravotných a sociálnych dopadoch ľudských činov.

Veronika, čo ti dáva písanie?
Je to pre mňa spôsob a možnosť vyjadriť svoje najhlbšie myšlienky, ale aj myšlienky iných ľudí, ktorí ma v živote ovplyvnili. Keď píšem, cítim, že som to naozaj ja a môžem tak zo seba dostať to najlepšie a v najširšej možnej miere.

Veronika, máš veľmi krásne povolanie, či skôr poslanie, si lekárka. Venuješ sa čínskej medicíne. Prečo? V čom vidíš jej zásadný prínos?
Prínos čínskej medicíny vnímam v súčasnej dobe ako veľmi významný, pretože narastajú chronické ochorenia, predávajú sa nekvalitné potraviny a vládne elektronika a sedavý spôsob života. Čínska medicína totiž poskytuje nielen kompletné možnosti liečby najrôznejších ochorení, ale pripomína nám, že nesmieme zabúdať na prirodzenosť, múdrosť prírody, striedanie ročných období či poznávanie svojho tela a mysle.

Máš aj praktické skúsenosti s liečbou, ktorú prináša čínska medicína – v tom, že sa tak napríklad liečiš ty sama, ak je to potrebné?
Samozrejme. Po čínskej medicíne siahnem vždy, pokiaľ ja alebo moji blízki trpia nejakým ochorením. Pokiaľ nie som úspešná, obrátim sa na medicínu zapadnú, ktorej prostriedky využijem aj v akútnych a vážnych prípadoch. Mam šťastie, že mám vyštudovanú klasickú aj čínsku medicínu, takže sa dokážem lepšie rozhodnúť, po ktorej v akej situácii siahnuť. Keď môj syn trošku vyrastie, rada by som sa venovala čínskej medicíne naplno a pomohla tak širšej skupine ľudí.

O zdraví a sile prírody je aj tvoj krásny web veronikasavarijova.com. Čo tam všetko návštevník nájde?

Na mojom webe sa návštevník dočíta všetko o mojej práci a tvorbe. Veľká časť je venovaná alternatívnej liečbe emócií – Bachovým esenciám, ktoré miešam klientom na mieru, písaným mandalám, ktoré vyrábam a s ktorými organizujem aj kurzy, a napokon aj mojim knihám. Ďalšia časť webu je venovaná blogu o alternatívnej medicíne, ale aj o kreativite a mojej umeleckej tvorbe.

Tvoje umelecké sklony nekončia pri písaní, si doma aj vo výtvarnom umení, čiže umelkyňa telom aj dušou. Už si spomenula, že vytváraš nádherné mandaly. Kde ich môžu ľudia nájsť, prípadne vidieť na ďalšej výstave?
Som veľká milovníčka tvorby a kreativity, a preto vďačná za každú umeleckú príležitosť, ktorá sa mi naskytne. Pokladám sa len za amatéra, no o to viac sa teším záujmu ľudí, ktorí ma žiadajú o mandalu, obraz, či iný ručný výrobok. Cez leto sme s kamarátkou vytvorili písanku – Písané mandaly s energiou zvierat, aby sa písané mandaly stali prístupnejšie pre tých, ktorí sa o ne zaujímajú. Sériu mojich originálnych písaných mandal si zatiaľ môžu jej priaznivci pozrieť na mojom webe či sociálnych sieťach. Výstavu plánujem budúci rok v Košiciach alebo v Prahe.

Veronika Savarijová: Kráľovstvo smrteľníka

Nový román od obľúbenej autorky Veroniky Savarijovej, príbeh plný tajomstiev, lásky a túžby po moci, ktorý postupne odhaľuje zmysel ľudského života.

Keď sa študentka Lenka dozvie, že je kráľovnou neznámej planéty, ktorá bez jej prítomnosti zanikne, ešte netuší, že jej život sa ocitne v nebezpečenstve. Postupne odhaľuje tajomstvá utopického kráľovstva, v ktorom neexistujú peniaze a kde žijú ľudia obdarení zvláštnymi schopnosťami. Hrozivé udalosti však na seba nenechajú dlho čakať a Lenka sa veľmi skoro dostáva do spletitých sietí intríg a zrád. V boji o holý život a záchranu tých, ktorých miluje, sa musí vydať na strastiplnú cestu a odhaliť dávno zabudnuté proroctvo.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.