5 vecí, ktoré pri umývaní zubov možno robíte nesprávne

0

Zuby sú jednou z prvých vecí, ktoré si pri rozhovore s ľuďmi všímame a do veľkej miery nás reprezentujú, aj preto sa väčšina ľudí snaží o svoj chrup starať a pravidelne si ich čistiť.

Niekedy sa však pri starostlivosti o zuby nevedomky dopúšťame aj chýb, ktoré môžu našu snahu o zdravý chrup kaziť. Prečítajte si, ako tomu predchádzať.

1. Zuby si čistíte príliš krátko alebo príliš dlho – a neefektívne
Podľa prieskumov si väčšina ľudí čistí zuby v priemere 54 sekúnd. Na to, aby ste sa zbavili zubného povlaku zo všetkých zubov je to príliš krátky čas. Pomôže vám to síce docieliť relatívne svieži dych a krátkodobý pocit umytia zubov, no za efektívne čistenie to rozhodne nemožno považovať.

Pozor, to isté však môže platiť aj v prípade, že si zuby umývate príliš dlho. Možno ste sa stretli s odporúčaním, že zuby si treba klasickou kefkou umývať 8-10 minút, čo nie je úplne najšťastnejšou interpretáciou. Zuby by ste si v skutočnosti mali umývať dovtedy, kým ich nezbavíte zubného povlaku a baktérií, ktoré sa v ňom nachádzajú. Nejde tam tak ani o čas, ale efektivitu a správnu techniku čistenia: podľa klinickej štúdie si totiž väčšina ľudí pri klasickom čistení bežnou kefkou odstráni len 50 % povlaku zo zubov a ďasien.

Zubný povlak sa na zuboch drží pomocou iónovej väzby a lepšie ako „hrubá sila“ na jeho odstránenie zaberá narušenie väzby medzi povlakom a zubom. Na tomto princípe fungujú revolučné japonské zubné kefky Ionickiss, ktoré generujú záporné ióny a odpudzujú tým povlak od povrchu zubov smerom k hlavici kefky. Umývanie zubov tak zefektívnia a zároveň vám ušetria aj čas: s kefkami Ionickiss na umývanie zubov postačia 2 minúty.

2.Míňate peniaze za drahé pasty
Určite ste už počuli o tom, že na čistenie zubov nepotrebujete používať veľké množstvo zubnej pasty. V zásade však zubnú pastu na čistenie nemusíte používať vôbec, dá sa povedať, že zubná pasta je len doplnkom k čisteniu, ktorý sa postará o svieži dych. Pri čistení zubov od povlaku a zubného kameňa pasta nezohráva veľkú úlohu a pri používaní zubných kefiek Ionickiss ju vôbec nemusíte používať. 

To je dobrá správa pre všetkých, ktorí sa snažia vyhýbať škodlivým chemickým látkam obsiahnutých v bežnej dostupných zubných pastách, aj keď len v stopových množstvách. Napríklad taký fluorid, ktorý je pre zdravie chrupu dôležitý, môže pri nadmernej a dlhodobej konzumácii poškodzovať našu nervovú sústavu, čo môže byť nebezpečné najmä pri mladších deťoch, ktoré si na proces čistenia zubov ešte len zvykajú a rady pastu ochutnávajú. Alternatívou môžu byť bio-pasty na prírodnej báze, ich nevýhodou však môže byť ťažšia dostupnosť a vyššia cenová náročnosť.


3.Umývate si zuby v nevhodnom čase
Všetci vieme, že zuby by sme si mali umývať každý deň minimálne 2-krát denne,  ráno a večer, ideálne však po každom jedle. Pokiaľ ide o ranné čistenie zubov, názory ľudí sa rozchádzajú v odpovedi na to, či by sme to mali robiť hneď po prebudení, teda pred prvým jedlom alebo až po ňom. „Nie je problémom vyčistiť si zuby pred raňajkami, ak potom ľuďom raňajky chutia. Z hľadiska zdravia zubov je to však zbytočné, oveľa dôležitejšie je odstrániť zubný povlak po jedle,“ vysvetľuje odborníčka, MUDr. Jitka Chocholová. Nutkanie na čistenie zubov hneď po prebudení kvôli mimoriadne nepríjemnému pocitu v ústach môže skôr poukazovať na nedostatočnú alebo nesprávnu večernú dentálnu hygienu.

Keď hovoríme o (ne)vhodnom čase na umývanie zubov, treba spomenúť ešte jednu vec. Pri umývaní zubov po jedle je treba dodržať približne 30 minútový interval medzi posledným jedlom a čistením. Pri jedle sa totiž znižuje pH v našej ústnej dutine a dochádza tam k demineralizácii skloviny, ktorá sa dočasne stáva mäkšou. Mechanické čistenie zubov by ju vtedy mohlo poškodiť. MUDr. Jitka Chocholová však dodáva, že odporúčaných 30 minút netreba brať ako dogmu: „Proces zvyšovania pH vieme trochu urýchliť, napríklad tým, že sa po jedle napijeme čistej vody, mlieka, použijeme žuvačku bez cukru, pred čistením si vypláchneme ústa vodou alebo ústnou vodou.“

4.Nevymieňate si dostatočne často zubnú kefku
Ako často si meníte svoju zubnú kefku? Mnoho ľudí to rieši pocitovo: novú kefku si zakúpia vtedy, keď majú pocit, že ich aktuálna je už dosť opotrebovaná. Áno, v tomto momente je už naozaj čas na výmenu zubnej kefky. Aj v prípade, že ešte nevidíte evidentne zničené vlákna kefky, je dôležité meniť si ju za novú približne každé dva-tri mesiace. Novú kefku by ste si tiež mali zaobstarať po prekonaní každého bakteriálneho alebo vírusového ochorenia. Dôvodom sú baktérie, ktoré sa v čase choroby nachádzajú v ústnej dutine, a tak sa dostanú aj na vašu kefku. Ak si ňou budete čistiť zuby aj po prekonaní choroby, riskujete opätovné kontaminovanie organizmu.

Ak sa vám zdá takéto časté menenie kefky neekologické, prijateľnejším riešením je iba výmena hlavíc. Takúto možnosť ponúkajú aj ionizačné zubné kefky Ionickiss, ku ktorým si môžete dokupovať samostatné výmenné hlavice alebo si môžete rovno kúpiť sadu ročného ionizačného čistenia so štyrmi extra hlavicami.

5.Podceňujete význam starostlivosti o zuby

Čistenie zubov si často spájame len so žiarivo bielym chrupom či príjemným pocitom v ústach, zdravie zubov a ústnej dutiny je však dôležité pre imunitu a celkové zdravie človeka.

Imunita je totiž úzko spojená s trávením: až 70-80 % nášho imunitného systému sa nachádza práve v črevách. Pri konzumácii jedla, pití alebo čistení zubov sa určitá časť baktérií z našich úst dostáva do tela. Pri vyváženej ústnej mikroflóre to nie je žiadny problém. Ak však máme v ústach kvôli povlaku, zubnému kazu či zápalu ďasien väčšie množstvo škodlivých baktérií, vytvárame si predpoklad na rôzne zdravotné problémy.

Zdravie sa naozaj začína v ústnej dutine. Presvedčte o tom aj svojich blízkych a darujte im niečo, čo sa o ich zdravie a imunitu postará – a nemáme na mysli žiadne výživové doplnky. Revolučné ionizačné kefky Ionickiss budú vskutku originálnym vianočným darčekom pre každého, komu okrem žiarivého úsmevu záleží aj záleží na svojom celkovom zdraví – a skvelý pocit v ústach je už len príjemným bonusom.
Čítajte tiež: Nové obaľovacie zmesi nahradia klasický trojobal

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.