7 faktov, ktoré ste o pitnom režime možno nevedeli

0
2

Teploty pomaly stúpajú, a preto je na čase oprášiť starú dobrú tému pitného režimu. Ten je dôležité dodržiavať predovšetkým teraz v lete. Ste si však istí, že o pitnom režime viete všetko? Zrejme ste už kde-tu zaznamenali, aké je odporúčané denné množstvo tekutín, ale pravdepodobne už netušíte, že do pitného režimu si môžete započítať napríklad aj kávu, alebo že ženy sú na pokles vody v tele oveľa citlivejšie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Čo ste o pitnom režime možno nevedeli:

 1. Správny pitný režim vám môže pomôcť v boji s prebytočnými kilami. Dostatok tekutín totiž prispieva k správnemu fungovaniu metabolizmu a odvádzaniu toxických látok z tela.
 2. Nedávna štúdia preukázala, že ženy sú citlivejšie na pokles vody v tele, aj keď nemajú pocit smädu. Pri záťaži sa ženské telo rýchlejšie dehydratuje. Ženy majú menej svalov (takže aj menší podiel vody v svaloch), a preto si telo musí brať pri fyzickom výkone viac vody z obehu.
 3. Nie je pravda, že pred športom by sa nemalo piť. Vhodné je sa pred výkonom napiť postupne niekoľkokrát v menších objemoch, napr. 4×100 ml. Zvoliť však môžete ako zdroj tekutín i šťavnaté ovocie. Náročnú fyzickú aktivitu podporia nápoje sladené cukrom.
 4. Káva a dehydratácia? Nemusíte sa báť. Na základe rozsiahlych štúdií za potvrdilo, že pri bežnej konzumácií kávy (do 300 mg kofeínu – tj. 5 šálok kávy), k dehydratácii nedochádza a kávu je možné započítať do celkového denného príjmu tekutín.
 5. Pri horúčke by sme toho mali vypiť viac, pretože horúčkové stavy spôsobujú dehydratáciu organizmu.
 6. 1 liter sladenej limonády je rovnako kalorický ako porcia bravčového rezňa. Banán zas obsahuje viac vody než zmrzlina.
 7. Nedostatočný príjem tekutín môže zapríčiniť bolesti hlavy, zvýšiť únavu, spôsobiť zápchu či nesústredenosť.

Názory, koľko by sme toho mali denne vypiť a v akej forme sa rôznia. Aby sme to uviedli na správnu mieru, prinášame vám preto pár základných a všeobecne uznávaných rád, ako by mal správny pitný režim vyzerať: 

 1. Neexistuje žiadna striktná norma, hovoriaca o tom, koľko tekutín by sme mali prijímať. Potreba tekutín závisí od počasia, spotrebovanej energie v práci či pri športe, hmotnosti, veku, rozmanitosti stravy a pod. Obecne však platí, že je ideálne vypiť aspoň 1,5-2 l tekutín denne, bez ohľadu na to, či je leto a či zima.
 2. Denne stačí vypiť 1 až 1,2 l tekutín, pretože zvyšok do dvoch litrov je doplnený vodou prijatou v strave (mliečne výrobky, polievky, ovocie, zelenina…). V lete je však vhodné vypiť ešte o kúsok viac.
 3. Nárazové pitie je nebezpečné, pretože nadmerne zaťažuje obličky a srdce. Preto je dôležité piť pravidelne počas celého dňa.
 4. Základom pitného režimu by mala byť čistá neperlivá voda. Vhodné sú aj bylinkové čaje, riedené ovocné a zeleninové šťavy.

Ak patríte k tým, ktorí na pravidelný príjem tekutín zabúdajú, môžu vám pomôcť napríklad filtračné kanvice. Tie predstavujú ideálnu príležitosť, ako mať chutnú a čistú vodu stále po ruke a hlavne na očiach. Vybrať si môžete napríklad z rôznych modelov filtračných kanvíc Hyundai, ktoré majú patentovaný 5-stupňový proces filtrácie, vďaka ktorému odstraňujú z vody nielen chlór a usadeniny, ale aj ťažké kovy, herbicídy a pesticídy.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.