7 pravidiel pre dobrú náladu

0
1

Už na vás tiež dolieha ťažoba novoročných predsavzatí? Chcete schudnúť, byť v pohode a dobre vyzerať?

Čo ak k tomu pristupujete úplne zle? Možno je kľúčom k vašej telesnej a životnej pohode pocit šťastia, ktorý dosiahnete len vďaka správnej starostlivosti o svoje telo. Ostatne, hovorí sa predsa „v zdravom tele zdravý duch”, takže to tento rok skúste inak. V ceste za šťastím a celkovou pohodou využite svoje telo, dožičte mu, čo potrebuje, jedzte múdro a zdravo, hýbte sa a rozmaznávajte svoje telo. Na pomoc si prizvite naše pravidlá a aspoň niektorých sa držte po celý rok. Často stačí vo svojom životnom štýle zmeniť pár maličkostí a výsledky sa určite dostavia.

Pravidlo pre dobrú náladu: sedem porcií ovocia a zeleniny denne

Pravidlo pre dobrú náladu: štyri porcie rýb a morských plodov týždenne

Pravidlo pre dobrú náladu: 5 pohárov vody denne

Nemusíte jesť zdravo len preto, že chcete schudnúť, ale práve preto, aby ste sa dobre cítili a mali dobrú náladu. Existujú totiž potraviny, ktoré svedčia nielen telu, ale i hlave.

1 pravidlo pre dobrú náladu:
Sedem porcií ovocia a zeleniny denne.
Výskumy odhalili, že konzumácia väčšieho množstva ovocia a zeleniny počas jedného dňa vám nasledujúci deň zlepší náladu. Dokonca sa podieľa na nižšom riziku vzniku depresií a na celkovej spokojnosti. Ešte treba dodať, že najlepšie pozitívne účinky na psychiku sa prejavujú pri siedmich porciách zeleniny a ovocia denne.

2 pravidlo pre dobrú náladu:
Štyri porcie rýb a morských plodov týždenne.
Ďalšou veľmi dôležitou látkou pre dobrú náladu sú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybách a morských plodoch. Ich dostatok zlepšuje odolnosť voči stresu a pomáha vytvárať dostatok serotonínu – hormónu šťastia. Ideálne preto je konzumovať približne 1000 mg omega-3 denne, t.j. asi štyri porcie rýb týždenne.

3 pravidlo pre dobrú náladu:
Päť pohárov vody denne.
Dehydratácia spôsobuje únavu, nervozitu, napätie, zlú náladu, chaos a bolesti hlavy. Vypite každý deň päť veľkých pohárov (vrátane čaju a ďalších tekutín) a budete sa cítiť oveľa lepšie.

4 pravidlo pre dobrú náladu:
Menej stresu, viac spánku, meditácia.
Spojnicu medzi stresom a spánkom tvorí hormón kortizol. Kortizol nám pomáha lepšie sa vysporiadať so stresom a s emocionálnou a fyzickou záťažou a udržať v tele dostatok energie. Svoju najvyššiu hladinu by mal dosahovať ráno, počas dňa jeho množstvo v tele klesá. Ak ale prežívate nejakú stresujúcu situáciu – blížiaci sa termín, hádka, verejné vystúpenie a pod. – je kortizol v tele po celý deň vo vysokom množstve a narušuje vylučovanie spánkového hor- mónu melatonínu, čo potom ovplyvňuje kvalitu spánku. Naopak, ľudia, u ktorých množstvo kortizolu počas dňa klesá, majú kvalitnejší a výdatnejší spánok, viac energie, lepšie zvládajú stresové situácie a sú šťastnejší. V prípade nepríjemného napätia je preto namieste meditácia – pomáha uviesť hladinu stresových hormónov do normálu, uvoľniť svaly a upokojiť myseľ. Nehľadajte za tým nič zložité, stačí, ak si nájdete ten pre vás najvhodnejší spôsob – zavrite oči a snažte sa vypnúť, pri každom nádychu a výdychu sa sústreďte na svoj dych a vnímajte len svoje telo. K rýchlejšiemu upokojeniu často pomáha i tichá hudba. 4.

 5 pravidlo pre dobrú náladu:
Blahodarná terapia i pre pokožku.
Úžasným „zlepšovačom“ nálady sú telové mlieka NIVEA Q10 energy+. Po aplikácii zanechávajú pokožku priamo nabitú energiou. Účinné zloženie podporuje regeneráciu a obnovu kožných buniek, pomáha nielen ich správnemu fungovaniu, ale znateľne zvyšuje pevnosť a pružnosť pokožky a zlepšuje jej hebkosť. Pozitívne účinky na pokožku potom nepriamo ovplyvňujú i vašu náladu! Spevňujúce telové mlieko Q10 energy+ určené pre všetky typy pokožky Výživné spevňujúce telové mlieko Q10 energy+ obohatené o olej z makadamiových orechov, určené pre suchú pokožku 250 ml – 5,85 €  7.

6 pravidlo pre dobrú náladu:
Každý deň 35 minút pohybu.
Pohyb je prostriedkom s najlepšie preukázaným účinkom na psychické zdravie a celkovú pohodu. Vplyv na zlepšenie nálady sa prejaví už po desiatich minútach, pričom najlepšie výsledky boli dosiahnuté pri 30 – 35 minútach. Za desať minút intenzívnej záťaže získate ešte niečo navyše – zrýchlite svoj metabolizmus, a to až na nasledujúcich 12 hodín. Zlepšíte koncentráciu, zažívanie i psychiku a rozprúdite svoju energiu až na štyri hodiny. Základ je robiť niečo každý deň. „Účinky cvičení sa sčítajú,“ hovorí Sarah Maxwellová, fitness expertka značky NIVEA, a dodáva: „Ak budete cvičiť intenzívne 10 minút takmer každý deň, dosiahnete lepšie výsledky než pri dlhodobejšej záťaži raz alebo dvakrát týždenne.“ Ak máte čas, môžete dobu cvičenia zdvojnásobiť – jedna séria ráno a druhá neskôr počas dňa.

7 pravidlo pre dobrú náladu:
5 minút liečivých dotykov denne.
Vaša pokožka funguje ako citlivý „barometer nálady”. Keď je pevná a žiari, máte zo seba dobrý pocit a vaša nálada sa zlepšuje. Z výsledkov prieskumu značky NIVEA vyplynulo, že existuje úzka súvislosť medzi pozitívnym vnímaním seba samej a stavom pokožky. „V našom každodennom živote nás silno ovládajú vizuálne a hmatové podnety. A to, ako tieto vnemy ovplyvňujú vnímanie vlastného telesného vzhľadu, má veľa spoločného s našou pokožkou,“ hovorí Iris Nowacki, mníchovská psychologička a špecialistka na psychologické aspekty pokožky, ktorá úzko spolupracuje so značkou NIVEA. „Pokožka hrá veľmi dôležitú rolu vo vyjadrovaní nášho sebavedomia a spokojnosti so životom. Ľudia, ktorí komunikovali dotykom ako deti a ktorí tak naďalej komunikujú i ako dospelí, majú o sebe ucelenejší obrázok a sú tiež oveľa vnímavejší ku zmenám nálad,“ dodáva Iris Nowacki. Masáže, cvičenie i výrobky starostlivosti o telo majú priamy a blahodarný účinok nielen na pokožku, ale i na ľudskú dušu, a prispievajú k celkovej psychickej pohode a zdravému sebavedomiu. Pri starostlivosti o pokožku sa sprostredkovateľom medzi pokožkou a psychikou stáva kozmetika. Nanášanie krému je akousi meditáciou pre pokožku, ktorú by ste si mali dopriať ráno i večer – pozitívne podnety „liečivých dotykov“ sú prenášané do mozgu a v dôsledku toho sa telo i myseľ uvoľňujú. 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.