Adam Ďurica: Splnil sa mi sen

0

Adam Ďurica sa hudbe venuje približne od svojich 14 rokov, aj keď verejnosť ho začala prvýkrát vnímať z castingov na šou Slovensko hľadá Superstar. Zo skladbou od IMT Smile Opri sa o mňa zožal veľký úspech, finálová dvanástka mu však ušla.

 

To ho neodradilo, pokračoval v hudbe a vyletel do najvyšších výšin v momente, ako začal rádiami znieť jeho megahit Neľutujem. Ten ho posunul až k víťazstvu v ankete OTO a ďalšej kariére.

Od koľkých rokov sa venuješ hudbe? Pesničky si skladáš sám?
Hudbe sa venujem pravdepodobne od 14 rokov a pesničky si skladám sám a ešte spolupracujem s excelentným textárom Vladom Krauzsom, s ktorým som napísal všetky moje hity. Aj môj veľký a prelomový hit Neľutujem vyšiel po asi desiatich rokoch snaženia sa. S Vladom robím texty a to buď na tému, ktorú otvorím a komunikujeme o nej, alebo mu dám hudbu a on do nej zakomponuje pocitovo text. Spoločne sa potom skorigujeme do zdatného výsledku. Napríklad pesnička Navzájom vznikla tak, že som si listoval jeho voľné texty a tento sa mi veľmi zapáčil. A pritom si 8 alebo 9 rokov tento text žiadny spevák nevybral.

Tento text je veľmi silný a vyjadruje silu vzťahu. Videoklip k nej hovorí o bezdomovcoch. Prečo si si vybral takto náročnú tému na spracovanie?
Je to ťažšia téma, bol to môj nápad, nakoľko sa v tej pesničke spieva Máme podnájom v sebe navzájom. Premýšľal som, ako ten klip umocniť. Povedal som si, že možno by sme mohli ukázať ľudí, ktorí nemajú materiálne zabezpečenie, ale majú jeden druhého. Aj v neľahkých situáciách je totiž dôležité nebyť sám, ale byť spolu s niekým a pomáhať si navzájom. Títo ľudia sa aj napriek neľahkej životnej situácií tešia zo života a neprišli o svoje sny. Je tam záber, ako sa pozerajú na glóbus a snívajú o tom, že raz by mohli niekde cestovať. Alebo partner podaruje svojej partnerke kvet, ktorý niekde našiel. Neprestali žiť jeden pre druhého a tešia sa z maličkostí, ktoré majú. Mal som šťastie na režiséra Ondřeja Urbanca, s ktorým som robil už tretí klip (Spolu, Dovtedy a Navzájom). A moje veľké ďakujem patrí skvelým českým hercom Hanke Sršnovej a Karlovi Zimovi. Sú to profesionáli, ktorí sa na to dali a dopadlo to výborne.

Verejnosť ťa vníma z dvoch rovín. Prvou je skladba Neľutujem, ktorá ťa vystrelila do výšin a druhá rovina je tvoje účinkovanie v Superstar, kde si odspieval skladbu od IMT Smile Opri sa o mňa. Ako s odstupom času hodnotíš toto svoje vystúpenie, ktoré ťa napriek vynikajúcemu výsledku neposunulo do finálovej dvanástky?
Účinkovanie v Superstar ma poznačilo len pozitívne, pretože keď má mladý človek talent a myslí si, že vie spievať, mal by to niekomu ukázať. Ja som to urobil a napriek tomu, že som nepostúpil, oslovilo ma vydavateľstvo Universal music, s ktorým spolupracujem doteraz a dostal som tak šancu reálne robiť hudbu. Ziskom trofeje v súťaži ako je Superstar sa nič nekončí a nikto nemá vyhraté, tam sa to celé len začína.

Kto odvtedy pracoval, sa dnes hudbou živí a niečo v hudobnom biznise znamená. Každý máme vlastný príbeh, ale bez práce to nejde. Je to výborná šanca, keby som mohol vrátiť čas, s tým istým hlasom a talentom a nadaním, znovu by som išiel do Superstar, ale moje reálne úspechy na tom nie sú postavené. Ja som aj do súťaže už spieval, ale nemal som megahit. Je hraná pesnička, existuje obľúbená pesnička, populárna pesnička, hit a megahit. A mne sa dnes už podaril v pesničke Neľutujem megahit. Doteraz mi ľudia píšu, ako veľa pre nich táto pesnička znamená, že ju chcú na svadbu a keď nemôžem prísť, púšťajú si ju namiesto svadobného pochodu. S tou pesničkou majú spojené nejaké pozitívne životné udalosti. Táto pesnička zľudovela. Ľudia si ju spievajú na mojich koncertoch a je to splnený sen pre mňa. Vždy som sníval o tom, že ľudia si budú spievať moju pesničku a teraz je to realita.

Čo urobil tento megahit s tebou ako človekom?
Myslím si, že som stále rovnaký. Stále píšem obyčajné pesničky pre obyčajných ľudí. Keby som niekde uletel a myslel si, že som niekto iný, zrejme by som nedokázal ďalšiu pesničku napísať. Som oboma nohami na zemi, a každý deň pracujem na tom, aby som sa posunul ďalej. Profesijne ma tá pesnička posunula na vyššiu úroveň. Môžem robiť veľké koncerty, ktoré sa podarilo na Mandolína tour vypredať. Je to jeden zo schodíkov v mojej kariére a verím, že nie posledný. Verím, že novým albumom Spolu a turné nadviažem na moje úspechy a opäť sa posuniem ďalej.

Aké typy žien sa ti páčia?
Páčia sa mi Slovenky, pretože sú to najkrajšie ženy na svete. Ak by som to mal bližšie špecifikovať, odrazím sa od mojej priateľky (v súčasnosti už manželky) Kiky, ktorú veľmi ľúbim. Ona dlho nosila ryšavé vlasy, ktoré nie sú jej pôvodné, ale jej veľmi svedčia. Takže moja charakteristika sú ryšavé vlasy a hnedé oči. Ženy sú progresívne. Každý trend si prijmú za svoj, vychytajú všetky trendy a my chlapi im nestíhame. Ženy majú rady samé seba a doprajú si navzájom. Hovorí sa, že keď nemáš rád samého seba, nemáš rád ani druhých a podľa tohto by som vyzval chlapov, aby sme sa od našich krásnych žien inšpirovali. Slovenské ženy sú sebavedomé a majú byť načo pyšné. Ak sa pýtaš na povahové vlastnosti, uvítam, ak sú ženy inteligentné, vedia čo chcú a sú sebavedomé v tom dobrom slova zmysle, že sú si vedomé, kde je ich miesto.

Ako tráviš voľný čas?
Je ho málo, avšak keď sa dá, relaxujem s manželkou – aktívne alebo pasívne. Teraz keď už svieti slnko, máme veľa aktívneho pohybu a milujeme korčuľovanie. Okrem pohybu tam človek príde aj na iné myšlienky. Cez zimu hráme ping pong a toto je šport, ktorý nás obidvoch veľmi baví a napĺňa. A dá sa robiť za každého počasia za málo finančných prostriedkov a je pri ňom veľa zábavy. Dokonca chodíme s priateľmi každý rok na Štefana na amatérsky gulášový turnaj. Minulý rok som ho dokonca vyhral a moja Kika skončila na treťom mieste. Baví ma tiež cestovanie.

A keď cestuješ, je to skôr turistika alebo leňošenie?
Je to rôzne, ale máme kamarátov v Tatrách a vďaka nim sa nám tam podarí ísť 3 – 4 krát za rok. Tatry nosím vo svojom srdci od detstva, moji rodičia ma tam aj s bratom vodili každé leto a tým pádom som si k nim vybudoval skvelý vzťah. Kika chodila na turistický krúžok do Tatier. Obidvom nám teda táto lokalita vyhovuje a máme radi turistiku. Keď sa podarí tak po turné vyrazíme na turistickú túru s cieľom prečistiť si hlavu.
Pri takomto povolaní je zrejme potrebné dodržiavať zdravý životný štýl….
Určite áno. Kto tvrdí, že v dnešnej dobe nemá stres, musí byť mníchom na plný úväzok. Keď človek žije v tejto rýchlej a konzumnej dobe má stres nepretržite. Máme to všetci a každý deň.

Popularitou si stratil časť súkromia. Ako to zvládaš?
Použijem výrok Joža Ráža, ktorý povedal, že populárna hudba sa bez popularity nedá robiť. Myslím si to tiež a je to daň za niečo. Nemám súkromie také, aké som mal, ale mám veľmi slušných fanúšikov. Oslovia ma a pritom použijú čarovné slovíčka prosím a ďakujem. Moji fanúšikovia žijú kultúrnym životom a tým pádom sú kultúrni.
Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.