Menu Zavrieť

Aj tu sa usídľujú baktérie!

10 miest, o ktorých ste nevedeli!

Opäť nás čaká každoročné jarné upratovanie. Kuchyňa, kúpeľňa, toaleta, spálňa či obývačka. Áno, aj tam sa nachádza množstvo baktérií. No povedali by ste, že týchto nevítaných príživníkov si nosíte aj v kabelke či v podprsenke? Nebojte sa, teraz nehovoríme o žiadnych „úchylákoch“, ale o bežných baktériách. Prezradíme vám miesta, kde by ste ich ani nečakali!

1. Kabelka
Viete, čo majú spoločné papierové bankovky a vaša kabelka? V jej vnútri sa nachádza také množstvo baktérií, ktoré môžeme porovnať s výskytom baktérií práve na papierových peniazoch. Stafylokok, salmonela a E.coli… aj tieto mikróby sa môžu usídliť vedľa vašej kozmetickej výbavy či desiaty. Papierové platidlo  je najšpinavšia vec v taške. Vírus chrípky môže žiť na bankovkách po dobu až 17 dní. Naopak, mince, ktoré sú vyrobené z medi sú antimikrobiálne, čiže sú prekvapivo čisté. Ak chcete vyčistiť vnútro kabelky, použite vysávač so štrbinovou koncovkou. Ak sa kabelka dá vyprať, neváhajte tak urobiť aspoň raz za čas. Pokiaľ sú na kabelke škvrny, nečistoty, mastnota alebo zájdená špina môžete použiť napr. Cif krém, ktorý sa vyznačuje vysokou účinnosťou a zároveň šetrnosťou k čistenému povrchu.

2. Mobilný telefón
Len málokto sa zamyslí nad tým, čo všetko sa nachádza na mobilnom telefóne. Denne si ho prikladáme k uchu a k tvári, či vkladáme do vrecka, kde sa tiež nachádzajú rôzne baktérie. Len málokto venuje starostlivosť svojej technickej pomôcke, aj keď je to jedno z najznečistenejších zariadení, ktoré máme v rukách častejšie ako príbor. Vďaka mobilnému telefónu sa „nakŕmime“ baktériami z rúk až do úst. Jeho čistenie je podobné ako pri diaľkovom ovládaní, jednoducho ho pretrite papierovou vreckovkou s dezinfekčným prostriedkom.

3. Diaľkový ovládač
Ak zvyknete počas varenia sledovať vašu obľúbenú telenovelu, mali by ste spozornieť. Baktérie sa môžu totiž ľahko preniesť z ovládača do jedla. Pre istotu by sa mal ovládač čistiť aspoň každý druhý deň. Skúste využiť dezinfekčný prostriedok  a papierové utierky.

4. Spodná bielizeň
Aj keď si to možno nebudete chcieť priznať, každá špinavá spodná bielizeň má stopy výkalov, a tým aj zastúpenie baktérií, ako sú E. coli a ďalšie baktérie. Ideálne je prať spodnú bielizeň oddelene od ostatného šatstva a pri vyššej teplote, čím sa baktérie zničia.

5. Podprsenka
Pokiaľ ste podprsenku neobdarili svojím denným potom je celkom v poriadku, keď si ju plánujete obliecť aj na ďalší deň. No ak je však podprsenka prepotená, nemali by ste ju len jednoducho vysušiť a potom znovu použiť. Pot totiž obsahuje množstvo baktérií a jej použitie by tak mohlo spôsobiť rad nepríjemných problémov, ako je začervenanie a podráždenie pokožky, alergickú reakciu, svrbenie a pod. Záleží aj na látke podprsenky a vzoroch – čím je podprsenka zložitejšia,  tým viac znečistená môže byť. Podprsenku vložte do prania. Ak si čipkovanie vyžaduje jemnejšie zaobchádzanie, operte ju ručne pomocou čistiaceho prášku a kvapky antibakteriálneho mydla.

6. Podložka na cvičenie
Aj vaša podložka na cvičenie je prirodzeným magnetom pre baktérie a špinu na podlahe pod ňou. O baktériách z nôh, rúk a potu ani nehovoríme. Dôležité je, aby ste podložku ukladali na zem vždy rovnakou stranou. Raz za čas ju môže ošetriť čistiacim prostriedkom (napr. Cif krém) alebo ju vydrhnite mydlom a teplou vodou.

7. Tvár
Kedykoľvek sa napijete zo svojho hrnčeka, môžete previesť všetky baktérie, s ktorými ste sa počas celého dňa stretli, na svoju tvár. To ale neznamená, že by ste mali zaútočiť na kožu  nejakým agresívnym čistiacim prostriedkom. Nadmerné umývanie a utieranie sú príčinou podráždenia a začervenania. Ak je extrémne, môže dokonca odstrániť prirodzenú ochrannú bariéru, takže je potom pre baktérie ľahšie dostať sa do vnútorných vrstiev pokožky. Dbajte hlavne na to, aby ste si počas dňa tvár často nechytali, tiež si tak na ňu prenášate rôzne mikroorganizmy.

8. Nechty
Vedeli ste, že pod nechtami si nažívajú baktérie ako stafylokok a streptokok, aj keď si ich často umývate? Vyskúšajte kefku na zuby, pre zmenu ju  však nepoužite na umývanie predkusu, ale zaútočte na vašu francúzsku manikúru v spojení s antibakteriálnym mydlom. To je zaručený spôsob, ako si umyť ruky dokonale.

9. Drevené podlahy
Drevené podlahy by sa mali udržiavať čisté, už minimálne tak, že pred vstupom do domu sa vyzujete. Na podlahe sa hromadí prach, čo je ideálne prostredie na množenie prachových roztočov. Na ich čistenie sa často používa len vysávač, čo odstráni prach a špinu, ale roztoče často zostávajú na podlahe. Cif Brilliance je vhodný na čistenie podláh, laminátu a iných veľkých umývateľných plôch. Vďaka unikátnej technológii “Brilliance Plus” zanecháva čistené povrchy čisté a žiarivo lesklé. Celý byt zostane sviežo prevoňaný na dlhú dobu. Cif Brilliance spája vysokú účinnosť so šetrnou starostlivosťou o čistený povrch.

10. Hubky a špongie
Len jediná noc stačí baktériám na to, aby sa v špongií rozmnožili v obrovskom množstve. Hubky a špongie sú totiž najviac kontaminované miesta s najväčším výskytom rezistentných baktérií, ako sú napríklad E. coli, plesne a iné baktérie. Existuje viacero zaručených spôsobov, ako udržať čistiace pomôcky čisté a bezpečné. Jednou z možnosti je vyprať ich v práčke pri vysokej teplote, druhým spôsobom je vložiť ich spolu s riadom do umývačky riadu, alebo namočenú hubku vložiť do mikrovlnky, kde teplo zničí všetky baktérie.

 

Tipy do domácnosti:

Domestos 24 H Plus
Domestos 24H Plus nielen čistí, ale aj dezinfikuje! Vylepšené zloženie, ktoré obsahuje tzv. HYGIENE MOLECULES, zaisťuje dezinfekčný účinok až 24 hodín po čistení a zabraňuje tak ďalšiemu nechcenému šíreniu baktérií. Účinky prípravku oceníte nielen pri dezinfekcii a odstraňovaní zápachu toalety, umývadiel a drezov, ale tiež pri bielení zašlých škár medzi dlaždicami a kachličkami. V riedenej forme s ním vyčistíte podlahy a iné veľké plochy. Nezáväzná odporúčaná spotrebiteľská cena je 1,69 eura (500 ml).

Cif na vodný kameň čistiaci sprej účinne odstraňuje vodný kameň a ostatné odolné nečistoty v kúpeľni a zabezpečuje tak starostlivosť o čisté povrchy. Stačí nastriekať a zotrieť. Pri veľmi znečistených povrchoch nechajte pôsobiť niekoľko minút, potom zotrite. Povrchy v kúpeľni budú krásne, čisté a lesklé. Cif na vodný kameň zoženiete v bežnej maloobchodnej sieti za nezáväznú odporúčanú spotrebiteľskú cenu 3, 59 eur.

 Cif Kuchyňa
Čistiaci sprej Cif Kuchyňa ocenia všetci, ktorí preferujú rýchle a jednoduché upratovanie kuchyne. Cif Kuchyňa v spreji sa ľahko dávkuje a poradí si s bežnými nečistotami v kuchyni. Vďaka tomuto pomocníkovi bude kuchyňa ihneď pripravená na vaše ďalšie experimentovanie. Čistiaci sprej Cif Kuchyňa zoženiete v bežnej maloobchodnej sieti za nezáväznú odporúčanú spotrebiteľskú cenu 2,49 eura.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie