Menu Zavrieť

Ak je na diéte len jeden z partnerov

Poznáte to – jeden z partnerov je odhodlaný začať s diétou, ale druhému sa do toho príliš nechce alebo to jednoducho nepotrebuje. Ako sa teda partneri môžu navzájom podporiť počas tejto zmeny životného štýlu?

Predstavte si situáciu, že práve vy ste z dvojice tá, ktorá si potrebuje dávať pozor na kalórie. Ste odhodlaná, pripravená zabojovať a jediné, čo ešte potrebujete, je podpora vášho partnera. Nebojte sa o tom otvorene porozprávať a požiadať o podporu.

To, čo robíte, má vplyv aj na druhých
Keď sa jeden z partnerov rozhodne pre diétu, ovplyvní to oboch. Keď prídete s nápadom na chudnutie, váš partner si môže pomyslieť: „Tak na toto sa ja nedám!“ Pravdepodobne je veľa vecí, ktoré robíte spoločne a ktoré sa točia okolo jedla. Váš partner má určite mnoho otázok. Čoho sa bude musieť vzdať? Znamená to koniec večeriam v reštauráciách či stretávaniu sa s kamarátmi pri jedle? Treba si uvedomiť, že to nie je zmena len pre vás, ale aj pre vašu polovičku.

6 tipov ako to celé zvládnuť
Na zmenu stravovania nepozerajte len ako na „diétu“

Keď sa rozhodnete začať s diétou, pravdepodobne počítate s tým, že je to dočasná záležitosť. Skúste sa však radšej zamerať na celkovú zmenu stravovacích návykov a siahnuť po zdravšom jedle častejšie. Drastické diétovanie nie je dlhodobo udržateľné a nemali by ste očakávať, že váš partner sa k vám pridá. Na druhej strane, zdravší spôsob stravovania je prospešný pre každého.

Naučte sa, ako požiadať o podporu
Chcieť od vášho partnera, aby vás podporil je úplne niečo iné ako žiadať ho, aby s vami držal diétu. Častokrát by váš partner chcel byť užitočný, ale jednoducho nevie, čo má robiť, preto sa s ním o tom otvorene porozprávajte. Plánujete stráviť v telocvični niekoľko večerov v týždni? Požiadajte ho o pomoc pri varení alebo starostlivosti o deti. Ak váš partner bude domov aj naďalej nosiť kalorické dobroty a núkať vám „len jeden hryz“ akože to vlastne nič nie je, radšej ho požiadajte, aby s tým aspoň na nevyhnutné obdobie prestal.

Porozprávajte sa o tom v predstihu
Postaviť partnera pred hotovú vec sa nemusí stretnúť s porozumením. Zmenu komunikujte dostatočne včas, predídete tak nedorozumeniam. Napríklad s večerami v reštaurácií to bude asi komplikovanejšie, ale riešenie nie je vyhýbať sa im úplne. Dajte partnerovi na výber z reštaurácií, ktoré ponúkajú jedlo, ktoré vám momentálne vyhovuje alebo ho požiadajte, či sa nepodelíte o jeden dezert.

Nežiadajte vášho partnera, aby vám robil policajta
To, čo jete, je vaša zodpovednosť a je nespravodlivé, aby ste ťarchu rozhodovania prenášali na niekoho iného – vášho partnera. Snažte sa tejto situácii vyhnúť.

Buďte realisti
Rešpektujte životný štýl vášho partnera a dbajte na to, aký dopad môžu mať naňho vaše požiadavky. Môžete si síce predstavovať, ako váš partner chodí s vami večer do posilňovne, ale pravdepodobne sa nič také nestane, ak radšej beháva ráno.

Pozornosť odvráťte od jedla
Na to, aby ste si užili večer vonku, nepotrebujete ťažké kalorické jedlo. Namiesto toho si užívajte prítomnosť partnera a tešte sa zo spoločne stráveného času. Osoba, s ktorou ste, je viac ako len váš parťák na večeru – okrem obrovskej pizze existuje určite mnoho ďalších vecí, ktoré môžete spolu zdieľať.

Autorom článku je Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie