Ako dýchaš, tak žiješ

0

Nina Menkynova bola členkou reprezentačného tímu Slovenska v modernej gymnastike. Od roku 2006 sa intenzívne venuje jóge, ktorú vyučuje ako inštruktorka a zároveň jógu používa aj vo svojej práci, ktorou je poradenstvo, psychoterapia a life – balance koučing.


Hovorila sme s ňou o tom, čo všetko môže jóga do nášho života priniesť a ako nám ho môže zmeniť. Jóga je totiž životný štýl, ktorý búra staré vzorce a stavia nové.

Ako si sa od profesionálnej športovkyne dostala k jóge?
Môj príbeh cesty k jóge a k tomu, ako teraz žijem, je veľmi jednoduchý. Keď som sa prvýkrát v živote postavila na jógovú podložku, bolo to po pôrode môjho prvého syna. Hneď som vedela, že stojím na tom najsprávnejšom mieste. Nebolo nad čím premýšľať, len íst za tým, čo si ma tak jasne zavolalo. A ten pocit je čoraz silnejší aj teraz, o takmer 12 rokov neskôr.

Gymnastika a jóga majú k sebe blízko a ďaleko zároveň. Obe pracujú s flexibilitou tela, silou, rozkladaním tiaže a rovnováhy, zvyšujú kĺbové dispozície a rozsahy pohybov. Zároveň ma však jóga doslova odúčala od stereotypov, ktoré som si ani neuvedomovala a učila najmä práci s telom cez kontakt s jeho stredom – pánvovým dnom. A to je z môjho pohľadu obrovský rozdiel. Spôsobilo to napríklad aj to, že moje danosti, ako som to dovtedy vnímala, sa stali niečím, čo bolo treba dostať viac „do stredu“ a učiť sa zdravým, teda vyváženým pohybom.

Aké sú najčastejšie dôvody ľudí na to, že sa rozhodnú cvičiť jógu?
Myslím si, že v dnešnej dobe je to už iné a že rozhodnutie venovať sa jóge nie je tak zvláštne, ako tomu bolo vtedy, keď som začínala ja. Jóga je teraz spolu s upravovaním životného štýlu veľký trend. Či už ako doplnková aktivita, alebo až ako životný postoj.

Hovorí sa, že jóga je pre každého a niekto ju odporúča ako doplnkový šport. Som presvedčená, že jóga JE pre každého. Ale treba si aj v nej nájsť to, čo človeka v danom momente jeho života oslovuje. Sú dynamické a silové, ale aj veľmi statické typy jógy, napríklad čisto zamerané len na techniky dýchania. Cvičenim jógových asán získavame silu, flexibilitu, vedomie dôležitosti dychu či celkové správnejšie držania tela.

Tu môže byť jóga naozaj vnímaná, ako čisto fyzická aktivita. Tajomstvo jógy je však v tom, že to v tomto bode málokedy zostane. Jóga väčšinou doslova mení životy, a to tým, že ponúka hlbšiu cestu „za fyzično“. Mojím pracovným zameraním okrem učenia jógy je terapeutická práca, koučing či osobný rozvoj (akokoľvek to nazveme). Ako terapeut jógu využívam, kladiem dôraz a pozornosť najmä na to, ako jóga a jej „svet“ vplývajú na postoje, pohľad na život, vzťahy, situácie a nás samých v tom celom.

Ktoré štýly sú u nás najpopulárnejšie a prečo? Ako a podľa čoho si správne vybrať svoj štýl?
Určite najrozšírenejší variant jógy u nás, v západnom svete, je power jóga. Nájdeme ju v každom fitness centre, je veľmi populárna. Počas takejto hodiny sa precvičia, posilnia a zároveň ponaťahujú všetky časti tela. Ak však už niekto ide „za“ a nestačí mu jógu vnímať len ako cvičenie, ale ako komplexný systém, otvára sa mu krásna a široká brána. Na Slovensku je veľmi kvalitná škola ashtanga jógy, tradičnej pôvodnej školy jógy. Tá predstavuje veľmi disciplinovaný prístup, ktorý by som doslova nazvala dlhodobé hĺbkové a komplexné štúdium. Takisto sú rozšírené školy hatha jógy.

Vyrástli tiež rôzne centrá, ktoré majú technológie na prevádzku tzv. horúcej jógy v teplote 42°C. Vinyasa jóga je smer, ktorý prepája rôzne jógové smery a školy, kladie veľký dôraz na prepájanie dychu a pohybu – tzv. flow.

Všade však platí, že učiteľom by mal byť niekto, kto človeku, ktorý hľadá, vyhovuje aj svojim osobným postojom, filozofiou a energiou/atmosférou, ktorú okolo seba vytvára. Ak sme na správnom mieste a u správneho učiteľa, cítime to veľmi jasne.

Ak to tak nie je, hľadajme – už len tá samotná cesta za to stojí! Práve pre toto je pre mňa nesmierne dôležité jógu nielen učiť, ale ju aj žit. Verím, že moji žiaci to cítia.

Jóga nemusí a môže byť fyzicky náročná, avšak vždy kladie dôraz na rešpekt voči ľudskému telu. Človek by mal ísť postupne a ťažšie pozície pridávať až neskôr. Ako dôležitá je pri jóge vytrvalosť a čo nám vytrvalosť môže dať?
Je to presne tak, ako hovoríš. Čím viac vďaka jóge poznávam špecifiká ľudského tela, som stále viac fascinovaná tým, ako funguje. Ak to trochu preženiem, tak môj pocit je o tom, že na pohľad vyzeráme takmer rovnako. Avšak rozdiely v tom, ako sa hýbeme, akú záťaž zvládame, ako sa naše telo s ňou vysporiadáva, atď…,sú obrovské.

Tu doslova platí pravda o jedinečnosti a výnimočnosti každého z nás. Na jóge je krásne práve to, že v princípe nemá v sebe obsiahnutú súťaživosť. Ak si ju do nej vložíme, je to len naše rozhodnutie – ona sama nás tam však nevedie.

Ako som už hovorila, aj mňa jóga odtiahla od extrémnych pohybov a privádza ma k ich limitovaniu, teda oveľa viac k svojmu stredu. A zároveň platí, ak sa v čomkoľvek rozhodneme nevzdať to, ale vytrvať, začne sa tomu prístupu prispôsobovať nielen naše telo, ale aj myseľ. A dostávame sa k známej vete, kde cesta neznamená smer k cieľu, ale kde má ona sama tú najvyššiu hodnotu. Kde si svoju cestu vytvárame samotným kráčaním.

Jóga nie je len o tele, ale aj o duši, správnom dýchaní – o človeku, ako harmonickom celku. Pomáha nám nájsť samých seba, odblokovávame stresy. Čo všetko sa dá o jóge ešte povedať?
Jóga a ľudská psychika je téma, ktorej sa intenzívne a dlhodobo venujem aj z pohľadu mojej terapeutickej práce. Dych je jej nesmierne dôležitý aspekt, o ktorom sa v poslednej dobe našťastie oveľa viac začína hovoriť a diskutovať. V Indii má dych spirituálny význam. Indovia veria, že frekvencia dychu je naše prepojenie s vesmírom a jeho pulzovaním. Zároveň, že je spojnicou medzi telom a dušou. Inými slovami, ako dýchaš, tak žiješ. Ako vnímaš svoj dych, tak vnímaš veci naokolo. Dych je to, čo je „teraz a tu“, práve ten prítomný okamih, o ktorom sa uz toľko popísalo.

Dych je energiou, ktorá má dar rozpúšťať bloky, o akých hovoríš. Veľmi často si vôbec neuvedomujeme, kde nám v tele energia stojí, kde to proste neplynie a dostávame sa do našich začarovaných kruhov. Či už v emóciách voči nám samým, alebo vo vzťahoch naokolo. Uvediem len malý priklad toho, keď hovorím, že jóga je holistický (komplexný) fenomén. Cez asany nás jóga a dych napríklad dostáva k inému držaniu tela.

Ak inak nastavíme telo a pohľad, zákonite vidíme, cítime a vnímame iné veci než doposiaľ. Vlastná vzpriamenosť nám dáva aj vnútornú silu, nemusíme ju už nevyhnutne získavať od iných, stávame sa menej závislými. Najviac vzťahových škôd sa deje vtedy, keď sa ľudia vnútorne cítia slabí a ohrození. Zo slabosti pramení najviac ozbrojovania sa, útokov, negativity. Obeť máva väčsinou veľkú moc a tú ešte často nevedome používa.

Ide leto a plavkové obdobie. Mnoho žien začína premýšľať nad tým, ako schudnúť. Upravia si stravu a rozhodujú sa pre cvičenie. Aký typ jógy je najvhodnejší pre čo najrýchlejšiu krásnu postavu?
O individuálnej práci v rámci jógy som už hovorila. Nech si vyberieme akýkoľvek smer, jóga nám začne rýchlo a viditeľne zasahovať aj do toho, ako sa budeme cítiť, a tým pádom aj vyzerať a pôsobiť. Telá jogínov sú menej svalnaté a mohutné, ale naopak šľachovité a štíhle, ako telá zvierat. Jóga upína svaly na kosti inak, čize telo netvaruje do objemu, ale do dĺžky. Rotačné pohyby, ktoré sú špecifikom jógy a ktoré málokde v takej komplexnosti nájdeme pri iných typoch pohybových aktivít, výrazne a rýchlo tvarujú driek a vplyvajú na metabolizmus.

Rýchlo sa mení aj držanie tela, celková vzpriamenosť, a a aj spôsob, akým sa pobybujeme. Krok, aj pohyb má tendenciu oveľa viac sa vyladiť – znova by som to prirovnala k ladnosti pohybu zvierat, ktoré podvedome veľmi funkčne využivajú svalstvo, aby vyvíjali čo najmenšiu „silovú“ silu. Navyše jóga prinesie úplne iný pohľad na stravovanie sa. Nemusíme sa zrovna stať vegetariánom, ani žiť z prany. Práve naopak. Čo začneme upravovať, je pohľad na to, čo a najmä ako a kedy dávame do seba. Fenomén „vedomého jedenia“ je súčasťou toho, čo nám jóga do života prinesie.

Ako tebe zmenila život jóga?
Jóga mi zmenila môj celkový pohľad takmer na všetko v živote. Dala mi trpezlivosť, odvahu prekonávať svoje limity a dovolila mi dokonca uveriť myšlienke, že limity máme iba v hlave. Dala mi rešpekt voči vlastnému telu, učí ma počúvať jeho múdrosť. Dala mi iný pohľad na vzťahy, aj na to, aká veľmi dôležitá vec v živote je úcta. Dala mi chvíle, kedy mi je bezpečne a isto. Dala mi vedomie, že energia znásobená skupinou, je obrovský dar a je vzácne s ním pracovať. Dala mi kontakt s ľuďmi, ktorí žijú vedomejšie a majú otvorenú myseľ. Dala mi možnosť uvedomiť si, že jóga nemusí byť nevyhnutne iba jógová prax, ale že jógou sa môže stať čokolvek, čo robíme s rešpektom a vedomo. Či už je to beh, pečenie, medziľudské vzťahy alebo obyčajné objatie.
Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.