Ako nebyť na nože s osvetlením kuchyne

0

Azda nikde inde v dome či byte netrávime toľko bdelého času ako v kuchyni. O to viac, že dnes je často spojená s jedálňou a oddychovým kútikom. Vyťaženosti a multifunkčnosti tejto zóny treba prispôsobiť výber osvetlenia.

Len vďaka komplexnosti a variabilnosti osvetlenia dosiahnete v gastronomickej časti domova optimálne podmienky na precíznu kulinársku činnosť, improvizovaný home office, relax pri maté po návrate zo zhonu, detašované písanie domácich úloh aj romantickú večeru. Aby rôznorodosti požiadaviek nebolo dosť, nezabúdajte na nočný pohár vody.

Studenší zdroj nad linkou, teplejší v jedálenskej časti
Kým nevaríte a nestolujete v chalúpke siedmich trpaslíkov, rozdeľte osvetlenie aspoň na ústredné a sektorové. Priam imperatívom to je pri nedostatku denného svetla – natočenie príbytku podľa svetových strán zvyčajne preferuje iné miestnosti. Ak má plocha dvojcifernú výmeru, inštalujte studenšie svetlo pri linke (orientačne okolo 5 000 kelvinov) a teplejšie nad stolom či sedením barového typu (približne do 3 000 kelvinov).

Vhodnou voľbou svietidla a jeho nastavenia dosiahnete optické zväčšenie priestoru. Trikom je odraz svetla od stropu a následný rozptyl férovejší aj k rohom.

Posvieťte si pod ruky LED pásikom
Pri kuchynskej linke je absolútnou prioritou komfort a bezpečnosť práce. Potrebujete naozaj dobre vidieť na horúci pokrm, nabrúsený nôž, displej váhy, rysku na odmerke, čísla a písmenká receptára. Telom si však tienite centrálne osvetlenie a málokedy sa to kompenzuje denným svetlom. Praktickým, nenápadným a úsporným riešením je LED pásik natiahnutý na spodnej strane závesných skriniek. Ľahko sa s ním manipuluje, nezaberá miesto a má vysokú životnosť pri nízkej spotrebe. Alternatívou je sústava bodových svetiel – stropných, nástenných, prípadne skombinovaných.

Aspoň pol metra nad stolom
V jedálenskom teritóriu si pokojne trúfnite na dizajnové svietidlo citlivo zohľadňujúce štýl bezprostredného okolia aj celého interiéru. Zoberte do úvahy aj tvar stola. Moderné inteligentné lustre umožňujú zmenu intenzity podľa potrieb a nálady. Podobný benefit prináša vertikálna polohovateľnosť závesných svietidiel. Myslite však na to, že zdroj musí zostať minimálne 50 – 60 cm nad stolom, inak svetlo irituje zrak sediacich osôb. Flexibilnosť spotov a lištových systémov najlepšie využijete pri architektonických riešeniach s podhľadmi znižujúcimi profil miestnosti.

Okrasa aj pomocník
Ani v menšej kuchyni neprechádzajúcej plynulo do jedálne nemusíte upustiť od doplnkového dekoračného osvetlenia. Okrasa môže byť aj účelná, keď ju umiestnite napríklad do presklených úložných priestorov, odhalených výklenkov či políc bez dvierok. Takéto osvetlenie v tlmenej verzii poslúži aj na základnú priestorovú orientáciu, keď sa nechcete nechať vytrhnúť z polospánku. Privítali by ste svietidlo so senzorom pohybu? Nechajte si s voľbou správneho osvetlenia kuchyne https://www.svietidla24.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.