Ako schudnúť – TOP 5 krokov pre vysnívanú postavu

2
woman holding exercise equipment
Photo by Pixabay on Pexels.com

Je tu jar a slnečné lúče nás lákajú von. Meníme oblečenie a tie džínsy, ktoré sme vlani nosili, sú nám „nejako“ tesné. Čo s tým? Diéta? Aká? Google horí a slovo diéta naberá na intenzite. Tu je TOP 5 krokov pre vysnívanú postavu.

Ak budete čítať pozorne, takmer pri každej serióznej diéte je odporučenie poradiť sa s odborníkom – výživovým poradcom. Každý človek je totiž iný, má odlišné predispozície, manažment dňa a aj vek hrá podstatne dôležitú rolu.

Okrem toho je pri každej diéte odporúčaný pohyb a celkovo zdravý životný štýl a filozofiou diét je nevrátiť sa späť. K spôsobu života a stravovania, aký ste viedli pred ňou. Ak to urobíte, jojo efekt je istý.
Čítajte tiež. Športujte pravidelne a budete šťastní

Pohyb musí byť pravidelný, nie nárazový

Ak si myslíte, že diéta je pre vás to pravé, vyskúšajte. Zoberte ju však ako celok, čo znamená, že jej súčasťou je aj pohyb a nové návyky. Nielen stravovacie. Návyk môže byť aj zobudiť sa ráno o hodinu skôr a zacvičiť si jógu alebo ísť behať. Nie nárazovo, ale pravidelne.

A práve nato, je nutné vytvoriť si návyk a pomaly, krok za krokom meniť svoje zvyky a život. Nemusíte behať, môžete si vyjsť na bicykli alebo na korčuliach a naštartovať tak svoj deň. Okrem toho, že urobíte niečo pre svoje telo, poďakuje sa vám aj myseľ.

A nerobte tak nárazovo. Nie, že si dnes zmyslíte, že zajtra zabehnete maratón. Takýto prístup k pohybu vám môže skôr ublížiť, ako prospieť. A rozhodne to nie je cesta pre vysnívanú postavu.

Klikni sem

 
Ideálne tréningové nastavenie pre vysnívanú postavu


Namiesto nepremyslených pohybových a výživových nastavení, hľadajte riešenie presne šité pre vás. Ak si neviete rady, obráťte sa na odborníka. V hľadaní ideálneho tréningového nastavenia sa zohľadňuje viacero premenných.

Najčastejšie sú tréningové plány/knihy/programy vyhľadávané pre ich ciele rýchleho chudnutia, nárastu svalov, okamžitého odstránenia bolesti a podobne.

„Tieto ciele sú zaužívané, populárne, nie však úplne správne. Sú to ciele rýdzo fyzické. Ak chcete mať benefity tréningu ľahko a rýchlo, hľadajte ich podľa nefyzického (psychického) cieľa,“ hovorí Ľuboš Gsch, špecialista na tvarovanie postavy a profesionálny tréner.  

Mentálne nastavenie pre vysnívanú postavu


O tom, ako sa nastaviť na tréning mentálne, je postupov menej. Presnejšie, je ich minimum a je ťažké ich dohľadať. Sú totiž nepopulárne a preto sa im tréneri ani profesionáli v oblasti tréningu nevenujú.

Mentálne alebo psychologické nastavenie totiž nie je pre ľudí až tak zaujímavé, prípadne pôsobí ezotericky, a preto je vnímané povrchne a áno, je pre mnohých ľudí náročné.

„Nie je náročné sa na tréning vhodne mentálne nastaviť. Nie je to rébus ani jadrová fyzika. Pôsobí však náročne, pretože nie je garantované ako “rýchly” výsledok.

Ďalším faktorom, ktorý vplýva na náročnosť je fakt, že čím rýchlejšie plynú naše dni, tým je ťažšie zastaviť sa a pracovať so sebou,“ hovorí Ľuboš Gsch.

 TOP 5 mentálnych nastavení na fyzický tréning

  • pravidelnosť,
  • vystupovanie zo zóny komfortu,
  • sústredený tréningový výkon,
  • bojovnosť, a v konečnom dôsledku aj
  • radosť.

Prečo je podľa Ľuboša Gsch mentálne tréningové nastavenie viac ako fyzické? „Pretože rozhoduje o tom, či fyzický tréning vôbec uskutočníte a ak áno, aké nasadenie do neho vložíte. A to sú všetko rýdzo psychické nastavenia.“

http://www.pexels.com

1.Pravidelnosť (fyzického) tréningu.

Vašu postavu, alebo aj život zmení to, čo opakujete rutinne. A tak je to aj s tréningom. Tréning nemusí byť dlhý ani náročný (potvrdzujú to aj výsledky Programu P13).

Musí však byť vykonávaný pravidelne. To, či tréning vykonávate pravidelne nie je reakcia vášho tela, ale vedomé rozhodnutie vašej mysle.

2.Vystupovanie zo zóny komfortu

Trénovanie je vystupovanie z vlastného pohodlia. Je to vlastne opakovaný súboj vášho tela s vašou mysľou. Ak idete trénovať a vystúpiť zo svojej tvojej komfortnej zóny, vyhrala myseľ. Ak to vzdáte, vyhralo telo.

TOP
Photo by Anna Shvets on Pexels.com

3. Sústredený tréningový výkon

To ako sa na tréning sústredíte opäť nie je fyzické. Prísť na tréning a vystúpiť zo zóny komfortu je skvelé. Podľa systému tréningu, ktorý si zvolíte pre svoje ciele, je veľmi dôležité sa na tréning sústrediť.

Znamená, to, že pri tréningu by ste nemali myslieť nato, čo bude na obed, alebo aká párty/film vás čaká večer. Čím viac a lepšie sa budete na tréning koncentrovať, tým bude tréning efektívnejší. Efektivita = výsledok.

4. Bojovnosť

Je tak trochu súčasťou predchádzajúcich bodov. Bojovnosť a jej zapojenie do tréningu má niekoľko ďalších (sekundárnych) výhod.

Bojovnosť, či doslova dravosť v tréningu, znamená posun. Je to maximálna dávka energie a sústredenia, ktorú viete v danej chvíli investovať. Nie je to boj medzi vami a šelmami.

Je to náročnejšie. Ide o boj vás s vami. Bojovnosť v tréningu tiež súvisí s efektivitou (presnejšie to, koľko práce v tréningu urobíte).

5.Radosť – z tréningu aj z jeho výsledkov.

Po 4 bodoch, ktoré na vás pôsobia možno negatívne, prichádza doslova happyend. „Najlepšie výsledky mojich programov a tréningových spoluprác sme dosiahli vtedy, ak bol tréning radostný.

Niekedy môže byť náročné sa “dostať” až sem. Väčšina ľudí, ktorí trénovali so mnou pravidelne sa “sem” dostala,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Nemáte čas? Poznáme riešenie pre vysnívanú postavu za pár minút denne

Keď sa dostanete do štádia, že vám tréning alebo akákoľvek pohybová aktivita bude spôsobovať radosť, máte vyhraté.

Výsledky aj na fyzickej úrovni budú fantastické. Výhodou radosti z tréningu je fakt, že všetko čo dostanete z tréningu navyše, je v podstate len bonus. Vrátane skvele vyzerajúcej postavy.

Nájdite si tréningovú aktivitu takého štýlu, ktorá vám bude spôsobovať radosť. Nech už je jeho systém akýkoľvek. Ešte stále vám ide v hlave, že nemáte čas? Poznáme riešenie.

Ľuboš Gsch má vo svojom portfóliu široké spektrum tréningov. Nájde si v tom to svoje naozaj každý. A teraz už aj ten, ktorý „nemá čas“. „Heslom programu P13 je “Nie je čas, strácať čas.” Ide o minimalistický tréningový systém prinášajúci maximálne výsledky.

Je založený na Paretovom pravidle, že 20% činností nám prináša 80% výsledkov. V programe P13 toto pravidlo platí doslovne.

Program P13 prebuduje akúkoľvek postavu na skvelú, je jednoduchý, ľahko uskutočniteľný doma a prináša mnoho, mnoho radosti pretože je aj veľmi časovo dostupný. Viac o Programe P13 sa dozviete TU,“ dodáva Ľuboš Gsch.

Takže, ak sa chcete pustiť do nejakej diéty, smelo do toho. Dobre si ich však predtým premyslite a naštudujte.

Lebo cieľom akejkoľvek diéty by nemalo byť rýchle a zázračné schudnutie, ale zmena životného štýlu. Chudnutie sa začína v našej hlave, našej mysli.

A presne tak je to aj s pohybom. Takže, keď si budete vyberať nový bicykel alebo korčule, zamyslite sa najprv nad tým, či s tým súhlasí vaša myseľ, alebo ide o jednorazový počin a ďalšie „haraburdy“ na oprašovanie.   

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.