Ako si vybrať fotoaparáty do vody?

0

Na dovolenke sa mnoho našich zážitkov odohrá v bazéne, mori či v jazere. Ako ich zachytiť? Vyberte si správny foťák, ktorý vydrží špliechanie  alebo aj potápanie. Špecialista značky Nikon Mike Jurák vám poradí,  podľa čoho treba odolný fotoaparát vyberať.

 Aký je rozdiel medzi „vodeodolným“ a vodotesným fotoaparátom?
Pomenovanie „vodeodolný“ malo pôvodne slúžiť na označenie modelov, ktoré boli odolné voči špliechajúcej vode, dažďu či snehu. Dnes má väčšina firiem už fotoaparáty, ktoré sú vhodné aj na šantenie v bazéne alebo dokonca na potápanie. Najčastejšie ide o vodotesnosť do hĺbky 3 metrov.

Modely z vyššieho radu sú vodotesné do 10 – 30 metrov. Základné modely sú odolné voči pádu z výšky 1,5 metra, pri vyššom rade je to aj viac ako 2 metre. Tie najvyššie modely sú odolné proti tlaku do 100 kg – fotoaparát teda nepoškodíte ani vtedy, keď ho prisadnete v zadnom vrecku nohavíc, alebo keď vám počas bicyklovania vypadne na zem.

Ktoré parametre by sme si mali všímať pri výbere vodotesného fotoaparátu?
Každý by mal zvážiť, na čo prístroj potrebuje, či sa chce potápať aj vo väčších hĺbkach. V bazénoch alebo na jazere by mal postačovať aj základný model do 3 metrov. Okrem odolnosti sú dôležité aj vybavenosť a kvalita obrazu.

Vyššie modely ponúkajú namiesto CCD snímača CMOS snímač s vyššou citlivosťou na svetlo. Je ideálny na fotenie v slabších svetelných podmienkach. Nižšie modely zaznamenávajú videosekvencie v kvalite HD, vyššie už ponúkajú rozlíšenie Full HD.

Tie kvalitnejšie fotoaparáty majú aj funkciu GPS. Na čo slúži?
GPS je funkcia, ktorá ku každej fotografii priradí zemepisné súradnice. Pri prezeraní fotiek máte teda ďalšie kritérium, podľa ktorého si môžete triediť spomienky.

V počítači sa vám zobrazí (napr. pomocou programu iPhoto – OS X od Apple, Google Maps) mapa, na ktorej sú „špendlíky“. Zobrazujú konkrétnu polohu snímok a pri niektorých modeloch aj smer snímania. Táto funkcia zaujme cestovateľov, ale napríklad aj ľudí, ktorých koníčkom sú prechádzky po horách a lesoch.

GPS ocenia aj vedecké duše, ktoré skúmajú pohyb vtáctva či výskyt rastlín. Funkcia manometer zase zaznamená hĺbku, v ktorej bola fotografia zachytená.

Podeľte sa o zážitky
Kompakty vyšších radov dokážu fotografie aj zdieľať na sociálnych sieťach. Hľadajte model s aplikáciou, ktorá vás dokáže spojiť s chytrými zariadeniami vašich priateľov.  Nikon vďaka aplikácii SnapBrigde zdieľa snímky už v priebehu niekoľkých sekúnd. Technológia Bluetooh Low Energy (BLE) umožňuje fotografie zdieľať a tiež diaľkovo ovládať spúšťanie fotoaparátu.

Tipy

OBAL NA FOŤÁK
Väčšinu digitálnych fotoaparátov môžete vložiť do špeciálneho vodotesného puzdra. Štýlové puzdro Nikon WP – N2 je vodotesné do hĺbky 40 m, umožňuje jednoduchý prístup k hlavným tlačidlám fotoaparátu a je kompatibilné s objektívom s transfokátorom 1 NIKKOR VR 10–30mm. Pohodlne sa drží a jednoducho používa.

DO 3 METROV

EasyPix W1400 Active Orange
EasyPix W1400 Active Blue


Vodotesný fotoaparát EasyPix W1400 umožňuje vytvárať kvalitné snímky v rozlíšení 14 Mpx pri rôznych outdoorových aktivitách, vrátane potápania. Je vodotesný do hĺbky 3 m. Orientačná cena 69€

DO 8 METROV

Panasonic LUMIX DMC-FT30

Malý a pevný kompakt Panasonic LUMIX DMC-FT30 je odolný proti prachu, vodotesný do 8 m / 26ft, mrazuvzdorný do -10 ° C a odolá pádu z 1,5 m / 5ft. Jeho objektív je dostatočne širokouhlý, čo sa hodí pri fotografovaní pod vodou, alebo v stiesnených podmienkach horských stien. Súčasne ohnisko 108 mm je vhodné pre portréty a inteligentn7 zoom 232 mm priblíži všetko, čo ešte stojí za to vyfotiť.

Prístroj ponúka vynikajúcu obrazovú kvalitu a poskytuje bohatú ponuku fotografických funkcií a režimov (pokročilý podvodný režim, iA, kreatívne panoráma, časozberné snímanie, 3D foto, atď.). Snímač CCD 16,1 s uhlopriečkou 8 mm, optická stabilizácia a veľký inteligentný displej a výdrž 250 snímok vám z neho urobia priateľa, bez ktorého sa už nezaobídete. Orientačná cena 130 €

DO 10 METROV

Nikon Coolpix W100_Pink

Kompaktný fotoaparát Nikon Coolpix W100 je ideálnym spoločníkom na prázdniny a outdoorové radovánky. Je vodotesný do hĺbky až 10 metrov, odolá pádu z výšky až 1,8 metra, mrazuvzdorný do -10 ° C a prachotesný. Možno ho tak využiť v lete pri vodných radovánkach, tak aj v zime na snehu. CMOS snímač s rozlíšením 13,2 Mpx, videosekvencie vo Full HD, 2,7 “displej, jednoduché zdieľanie snímok a videí. Orientačná cena 148 €

DO 15 METROV

olympus_tough_tg_4_digital

Olympus Tough TG-4 – Digitálny fotoaparát CMOS 16 Mpx, 4x širokouhlý zoom (25-100mm), 3 “LCD, Li-Ion, SD / SDHC / SDXC, face detection, live composite, panoráma, Full HD video, HDMI, vodotesný do 15m, odolný voči pádu z 2.1 m, mrazuvzdorný do -10 ° C. Orientačná cena 440 €

DO 20 METROV

fujifilm_finepix_xp120

Fujifilm FinePix XP120 odfotografujte snímky špičkovej kvality vďaka rade všestranných funkcií, s ktorými bude fotografovanie ešte zábavnejšie. Nie je potrebné sa obávať pôsobeniu vody alebo piesku ani menších pádov. prístroj jevodotesný až do 20 m (IP68), odolá pádu z výšky až 1,75 m, vydrží mrazy do -10 ° C a je prachotesný. Aparát je navrhnutý pre používanie pri outdoorových aktivitách, a preto má aj špeciálne navrhnutý grip pre pevný úchop jednou rukou.. Orientačná cena 220 €

DO 25 METROV

Canon PowerShot D30

Canon PowerShot D30 je robustný kompaktný fotoaparát, ktorý si poradí so všetkými extrémnymi výzvami. Jeho maximálny výkon si užívajte pri fotografovaní pod vodou až do hĺbky 25 m. Berte ho so sebou na výlety či adrenalínové túry bez strachu zo zničenia – prístroj je odolný proti nárazom a pádom až z 2m výšky. Okrem vodotesnosti je tiež prachuvzdorný a mrazuvzdorný až do teploty -10 ° C. Vaše zážitky zo snowboardingu, scuba potápani a iných aktivít, už nebudú zabudnuté.. Orientačná cena 260 €

DO 30 METROV S GPS

 

Fotoaparát Nikon Coolpix W300 jednoducho zachytáva 16-megapixelové fotografie aj videá s rozlíšením 4K/UHD v hĺbke až do 30 m bez vodotesného krytu. Tento kompaktný fotoaparát odolný proti prachu, ktorý podáva solídne výkony aj na súši, neprestáva snímať až do teploty –10 °C. A jeho telo odolné proti otrasom znesie pády z výšky až 2,4 m. Širokouhlý objektív NIKKOR poskytuje používateľom slobodu pri snímaní skvelých záberov akcie pri slabom os vet lení alebo v tmavom prostredí pod vodou. Režim makro umožňuje zachytiť extrémne detailné zábery drobných zázrakov nad hladinou i pod ňou. Zábery môžete označovať geografickými značkami a zaznamenávať trasy. Orientačná cena  440 €

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.