Ako začať žiť zdravší život bez cukru?

0

Nadmerná konzumácia cukru môže viesť k mnohým závažným ochoreniam. Či už k vysokému krvnému tlaku, cukrovke, ochoreniu obehového systému, obezite a ďalším.

Väčšina ľudí vie, aké nebezpečenstvo sa za “sladkým zabijakom” skrýva, a tak hľadá alternatívy, ako svoj príjem cukru znížiť. Diéta bez cukru (sacharidov) sa stala fenoménom posledných rokov. Nielen preto, že účinne a rýchlo znižuje váhu, ale aj preto, že prispieva k celkovému zdraviu. Ľudia, ktorí prestanú konzumovať cukor, popisujú zlepšenie nálady, majú viac energie, lepší sa im pleť, krvný obraz a rôzne bolesti. Zároveň u nich celkovo klesá chorobnosť.

www.pexels.com

Aká je to diéta bez cukru?
Diéta bez cukru, známa aj ako nízkosacharidová, proteínová, ketónová alebo low carb diéta, zahŕňa zníženie alebo úplné vylúčenie jednoduchých sacharidov a pridaného cukru zo stravy. Zníženie príjmu cukru môže podporiť chudnutie významne znížiť možnosť vzniku rôznych ochorení ako je cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak alebo vysoký cholesterol. Ak sa rozhodnete začať držať diétu bez cukru, je vhodné nahradiť potraviny, ktoré obsahujú cukor, jedlami s vyšším obsahom proteínu.
Čítajte tiež: Detox podporuje chudnutie

Diéta bez cukru, ako s ňou začať?
Je pomerne ťažké zmeniť svoj životný štýl za jeden deň. Preto je omnoho lepšie začať s diétou bez cukru postupne, aby si zvykli na nový stravovací režim. Jednou z najväčších výziev, ktorým ľudia čelia pri tomto druhu diéty, je neustála túžba po nezdravých potravinách a cukre. To je niekoľko tipov, ako správne zahájiť diétu bez cukru:

 • Najprv sa pokúste spotrebu cukru obmedziť namiesto toho, aby ste ho zo stravy vylúčili úplne. Pomôže vám to prispôsobiť sa novému životnému štýlu s nízkym obsahom cukru a paradoxne sa vaša chuť na sladké zníži.
 • Vaša strava môže zahŕňať prírodné cukry, napríklad ovocie, aby ste získali základné živiny a vlákninu. Ale aj tu buďte obozretní, pretože aj niektoré ovocie môže obsahovať vyššie percento cukru, aj keď toho prírodného.
 • Ak nemôžete odolať pokušeniu a chcete jesť niečo sladké, vyberajte si sladkosti s nízkym obsahom sacharidov. Na trhu už nájdete širokú ponuku týchto potravín, ako sú sušienky, čokolády alebo tyčinky.
 • Uistite sa, že nejete cukor, keď ste vyčerpaní, depresívni alebo vystresovaní, aby neprišlo k vytvoreniu citovej väzby na sladkosti.

Ketónová diéta verzus diéta bez cukru
Ak chcete cukry obmedziť preto, aby ste schudli, radíme vám bez čakania vhupnúť rovno do toho a nasadiť takzvanú ketónovú diétu. Tá už nie je o postupnom obmedzovaní, ale o striktnom znížení sacharidov na hranicu okolo 50 gramov na deň.
Čítajte tiež: Pozor na chyby pri ketónovej diéte! Nepriateľom sú sacharidy

Po dvoch až troch dňoch vaše telo prejde do stavu ketózy a začne namiesto sacharidov využívať ako zdroj energie ketóny, ktoré si vytvorí z vlastných tukových buniek. A vtedy začínate chudnúť. Prechod do ketózy môže spôsobiť krátkodobé nepríjemné príznaky. Tie sa líšia od človeka k človeku, pretože sú závislé od toho, koľko cukru ste doposiaľ konzumovali. Do ketónovej diéty by ste mali vždy vstupovať až po konzultácii s vaším lekárom. Tu sú niektoré možné príznaky detoxikácie organizmu od cukru:

www.pexels.com
 • bolesť hlavy,
 • úzkosť,
 • závrate,
 • nevoľnosť,
 • únava,
 • problémy so spánkom,
 • problémy s koncentráciou,
 • chuť na cukor a nezdravé jedlo.

Vyskúšajte nízkosacharidové jedlá
Úplné vylúčenie prírodného a pridaného cukru nie je jednoduché. Preto je vždy lepšie sa poradiť s odborníkom, ktorý vám povie, či je diéta bez cukru pre vás vhodná, a hlavne vám pomôže sa zorientovať v potravinách, ktoré sú pri tomto type stravovania vhodné. Pre začiatočníkov je ideálna nízkosacharidová diéta „na kľúč“.
Čítajte tiež: Zdravé jedlo nie je nuda

Dôležité je, aby sa mali vždy k dispozícii výživového poradcu, ktorý vás bude smerovať, pomáhať a vysvetlí vám všetky potrebné informácie k stravovaniu. Zloženie potravín totiž musí obsahovať minimum sacharidov, ale dostatok vitamínov, minerálnych látok a bielkovín. Ak potrebujete inšpiráciu, pozrite sa na v KetoMix magazíne, ktorý ponúka sladké aj slané recepty pre každého, komu učarovala diéta bez cukru. A pamätajte si, akonáhle preškolíte vaše chuťové bunky, nebudete mať už nikdy takú veľkú chuť na sladkosti ?
Foto:Pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.