Akú šancu by mal dnes Freddie Mercury?

1

Včasná liečba dáva dnes pacientom šancu na kvalitný život. Dnes je Svetový deň boja proti AIDS.

Freddie Mercury, ktorého život sa skončil predčasne následkom pridružených ochorení spojených s rozvinutím infekcie HIV do štádia AIDS, by mal dnes vzhľadom na dostupnú modernú liečbu výrazne vyššiu šancu na dlhší a kvalitnejší život ako v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

person holding a black frame
Photo by Klaus Nielsen on Pexels.com

Hoci Slovenská republika stále patrí k členským štátom EÚ s najnižším výskytom HIV infekcie, situácia sa zhoršuje: V prvom polroku 2018 bolo v Slovenskej republike diagnostikovaných celkovo (u občanov SR i cudzincov) 52 nových prípadov HIV infekcie.

Počet ľudí žijúcich s HIV infekciou rýchlo stúpa. V rokoch 2014 – 2016 bol zaznamenaný historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV infekcie so stabilným počtom 80 – 90 novoinfikovaných za rok. V roku 2017 bolo v SR diagnostikovaných celkovo (u občanov SR i cudzincov) 72 nových prípadov HIV infekcie.

Ochorenie HIV/AIDS môže byť pritom dlhodobo „spiacim“ rizikom, o ktorom pacient vôbec nevie. Ako zdôrazňuje MUDr. Pavlína Bukovinová, PhD., z Kliniky infektológie a geografickej medicíny LF UK, UNB a SZU, ktorá pôsobí v Centre pre liečbu HIV/AIDS „Človek nakazený vírusom HIV nemusí mať dlhú dobu, napríklad niekoľko rokov, vôbec žiadne zdravotné ťažkosti. Tomuto obdobiu sa hovorí bezpríznakové nosičstvo vírusu HIV. Aj v tomto období však môže nakazený človek preniesť infekciu na ďalšie osoby. Pritom sám vyzerá a cíti sa celkom zdravý a ani jeho partner/partnerka na ňom nič nebadá. U väčšiny infikovaných dôjde k rozvoju niektorého z príznakov HIV / AIDS zvyčajne v priebehu10-15 rokov po expozícii vírusom HIV.“

person holding pill box
Photo by cottonbro on Pexels.com

Preto je dôležitá verejná osveta a včasný záchyt ochorenia pomocou testovania. Pandémia sa rozvíja rýchlo a hoci účinná liečba dnes spomaľuje progresiu infekcie HIV a zlepšuje kvalitu a dĺžku života nakazených, naďalej je HIV nevyliečiteľným a doživotným ochorením.

Výskum a vývoj v boji proti tejto chorobe zaznamenal v posledných rokoch významný vzostup. Proti šíreniu infekcie HIV dnes bojujeme používaním kondómov, predexpozičnou liečbou, testovaním, ale najmä modernou medicínou v podobe kombinovanej antiretrovírusovej liečby u HIV infikovaných. Účinná terapia odďaľuje nástup klinických príznakov ochorenia, znižuje vírusovú záťaž a prispieva k  obnoveniu imunitného systému. Dodržiavaním účinného liečebného režimu sa riziko prenosu môže znížiť až o 96%.

Už takmer rok funguje v Bratislave Checkpoint pre záujemcov o zistenie svojho HIV statusu. Je možné nechať sa tam anonymne, bezplatne a na počkanie otestovať. Prevádzku Checkpointu zabezpečuje občianske združenie Dom svetla Slovensko.

Absolvovať test HIV/AIDS je jediným spôsobom, ako zistiť, či človek je alebo nie je infikovaný vírusom HIV. Má zmysel vykonať ho až tri mesiace po prípadnom rizikovom správaní. Aj na Slovensku sú dnes bezplatné testovacie miesta – a to nielen na troch miestach v Bratislave, ale aj v deviatich mestách (okrem hlavného) po celom Slovensku. Ako pripomína Jiří Pavlát z pacientskej organizácie Dom svetla Slovensko: “Dôležité je poznať svoj HIV status. Infekcia HIV síce nie je vyliečiteľná, ale v dnešnej dobe je veľmi dobre liečiteľná. Ľudia s HIV vedú prakticky bežný život. Dôležité je včas začať liečbu. Tá zníži hladinu vírusu na nezistiteľné hodnoty. Úspešne liečený človek je prakticky takmer neinfekčný.“

U občanov Slovenskej republiky bolo od 1.1.2018 do 30.6.2018 diagnostikovaných a epidemiologicky vyšetrených 42 nových prípadov HIV infekcie (39 prípadov u mužov a 3 prípady u žien). V tomto období bolo diagnostikovaných 7 prípadov AIDS (syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti) a 3 úmrtia pacientov s HIV infekciou. Podľa štatistík VšZP sa lieči na toto ochorenie trikrát viac mužov ako žien.
Čítajte tiež: Máte alergiu, chrípku alebo COVID19?

Práve v súvislosti s infekciou HIV/AIDS sa začala skloňovať dnes už známy výraz – pacient 0. Tento výraz pochádza z 80. rokov minulého storočia, kedy sa vedci snažili v USA nájsť počiatočných nosičov vírusu HIV. Zrejme najznámejším pacientom 0 v novodobých dejinách chorôb bol Gaetan Dugas. Tento steward leteckej spoločnosti Air Canada bol vedcami označený za pacienta 0 v prípade vírusu HIV/AIDS. Svoje tvrdenie neskôr upravili a oznámili, že vírus prišiel do New Yorku v roku 1970 a pravdepodobne sa zmiešal s existujúcimi vírusmi objavenými na Haiti a v Karibských krajinách.
Čítajte tiež: Španielska chrípka a CORONA.

Zdroj foto: pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.