Aký je rozdiel medzi nádchou a chrípkou?

0


Leto strieda jeseň a s ňou typické počasie – nižšia teplota, hmlisté rána, veterné či daždivé dni…A s jeseňou sa ako bumerang každý rok vracia aj obdobie typických jesenných ochorení, najmä chrípky a chrípke podobných ochorení. Tieto zmeny sú veľkou skúškou aj pre náš imunitný systém, ktorý nemusí byť po „letnom prázdninovaní“ na ne bez vonkajšej podpory dostatočne pripravený

Aké ochorenia nás trápia na jeseň?
Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR sú to:

Chrípka – je jedným z najčastejších infekčných ochorení, ktoré môžu pri niektorých rizikových skupinách viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

Prechladnutie a iné respiračné ochorenia – s poklesom vonkajších teplôt sa vo zvýšenej miere prejavujú okrem chrípky aj iné respiračné ochorenia, ktoré sú najčastejšie spôsobené rinovírusmi, adenovírusmi, respiračným synciciálnym vírusom, prípadne baktériou Mycoplasmapneumoniae. 

Alergie – peľová sezóna zvyčajne trvá do konca októbra.

Depresia – na jeseň začína ubúdať aj zo  slnečného svitu, čo ovplyvňuje náladu, vyvoláva únavu či apatiu.

Jeseň a zima preverujú našu imunitu
Výkonný imunitný systém je zrkadlom našej starostlivosti o zdravie. „Od útleho veku ho budujeme najmä vyváženou zdravou stravou s dostatkom vitamínov a minerálov, zdravou životosprávou s dostatkom spánku a pohybu na čerstvom vzduchu a primeranou hygienou,“ hovorí detská lekárka MUDr. Ivana Poradová, ktorá jeseň označuje za rizikové obdobie najmä pre deti, ktoré ešte nemajú dostatočne vybudovanú imunitu, ale sú vystavované pobytu v detských kolektívoch, kde sa infekčné ochorenia rýchlejšie šíria.

Zároveň dodáva, že imunite môžeme v náročných obdobiach pomôcť čeliť útokom rôznych patogénov bezpečnou prírodnou cestou. Vyhnúť sa chrípke, nádche, či kašľu pomôže aj homeopatia. Kvôli typickým jesenným ochoreniam je vhodné začať s prevenciou homeopatikami už od septembra a pokračovať až do konca marca.“

Čo by ste mali vedieť o chrípke?
Chrípková sezóna na severnej pologuli trvá od októbra do konca apríla nasledujúceho roku
(od 40. kalendárneho týždňa aktuálneho roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka).

Chrípka nie je banálne ochorenie
Chrípka je vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace infekčné ochorenie dýchacích ciest. Patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné ochorenia. Nákaza sa prenáša kvapôčkovou infekciou. V niektorých prípadoch môže mať chrípka vážny priebeh s komplikáciami. Vírus chrípky naruší a oslabí sliznicu dýchacích  ciest, čo uľahčuje jej bakteriálnu infekciu, takže súčasne s vírusovou infekciou, alebo v nadväznosti na ňu, vznikajú aj bakteriálne zápaly ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, priedušiek a zápal pľúc.

Ako sa šíri chrípka?
Prameňom pôvodcu chrípky je chorý človek v akútnom štádiu ochorenia. Chrípka sa rýchlo šíri vzduchom (kvapôčkovou infekciou) a infekčným aerosólom vznikajúcim pri kašli a kýchaní. Zriedkavo dochádza k prenosu aj nepriamo – predmetmi a rukami kontaminovanými výlučkami horných dýchacích ciest alebo spojovky. Vstupnou bránou sú horné dýchacie cesty a spojovky.

Obdobie nákazlivosti, teda obdobie, kedy sa od chorého na chrípku môžu nakaziť ľudia v jeho okolí, je 3–5 dní od vzniku príznakov u dospelých a do 7 dní u malých detí. Najvyššia nákazlivosť je na začiatku ochorenia.

Vírus chrípky je premenlivý
Pôvodcom ochorenia na chrípku je vírus chrípky. Rozlišujú sa tri typy vírusov  chrípky označované A, B, C. Kým vírusy chrípky typu B a C vyvolávajú infekcie len u človeka, vírusy chrípky A boli izolované aj z rôznych zvierat, najmä vtákov, prasiat a koní.

Medzi chrípkou a prechladnutím je rozdiel
Je náročné rozlíšiť chrípku od iných respiračných infekcií a mnoho ľudí si ju mýli  so silným prechladnutím.

Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou (38°C). Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov, silná bolesť hlavy – často za očami, bolesť svalov. Prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, často sa objaví zimnica a triaška, po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch odznejú, hoci únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov.

Prechladnutie. Príznaky prechladnutia sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené hrdlo. Toto ochorenie je obmedzené na horné dýchacie cesty, nevzniká náhle z plného zdravia triaškou. Prechladnutie nie je sprevádzané vysokou teplotou, bolesťami kĺbov a svalov. Príznaky bežného prechladnutia trvajú kratšie a komplikácie ako zápal pľúc sa vyskytujú zriedka.

Chrípku treba vyležať, príznaky prechladnutia ustúpia za pár dní.

Liečba chrípky je v kompetencii klinických lekárov. Ochorenie by sa v žiadnom prípade nemalo prechodiť, je potrebné ho vyležať. Liečba chrípky je symptomatická. Spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, proti zápalu dýchacích ciest.

Ide o vírusové ochorenie, preto sa nelieči antibiotikami. Antibiotiká sa pri nekomplikovanom priebehu bežne nepoužívajú, pretože na vírus chrípky neúčinkujú. Používajú sa iba ak je chrípka komplikovaná sekundárne bakteriálnou infekciou.

Za dôležitý sa považuje zvýšený príjem tekutín, vitamínov a pokoj na lôžku. Únavu a malátnosť však možno pociťovať ešte niekoľko dní, či týždňov po ústupe chrípky.

Vírus chrípky prežije na niektorých povrchoch aj dva dni
Vírus chrípky prežíva na odeve, papieri, vreckovkách 8-12 hodín. Na hladkých (neporéznych) povrchoch je to dokonca 24-48 hodín. Vzhľadom na tieto fakty je umývanie rúk jednou zo základných foriem prevencie chrípky. INPES (Francúzsky národný inštitút prevencie a zdravotníckej výchovy) dokázal, že až 80 % vírusov sa šíri dotykom rúk, preto je hygiena rúk v tomto období mimoriadne dôležitá. Naučili sme sa ju dodržiavať aj počas pandémie nového koronavírusu, tak v našich dobrých novovytvorených hygienických stereotypoch vytrvajme aj naďalej!

Bojujte s chrípkou homeopatikami
Homeopatia je prírodná liečba, ktorá stimuluje prirodzené liečebné mechanizmy v tele pacienta, má liečebné aj preventívne účinky. Ak teda priamo nelieči akútne ochorenie, preventívne prispieva k tomu, aby sme v náročnom období zvýšeného šírenia sa infekčných ochorení, neochoreli. 

„Je všeobecne známe, že homeopatické lieky nemajú vedľajšie účinky a sú vhodné v každom veku, rovnako aj v tehotenstve a u malých detí. Homeopatické lieky sa bez problémov  znášajú s chemickými liekmi, ktoré ľudia užívajú a nemusia tak brať ohľad na nejaké neznášanlivosti s inými liečebnými postupmi,“ dopĺňa zoznam predností homeopatických liekov všeobecný lekár MUDr. Pavol Tibenský.

 „Nie vždy má človek možnosť nechať sa v prípade ťažkostí vyšetriť homeopatom a dostať liek predpísaný na mieru. V takom prípade je možnosť použiť viaczložkové lieky, ktoré obsahujú najbežnejšie homeopatiká na dané ťažkosti, či je to nádcha, kašeľ, bolesti hrdla, problémy s hlasivkami a podobne,“ odporúča odborník na homeopatiu.  A tie by nemali chýbať ani v homeopatickej „protichrípkovej“ lekárničke.

Vhodné homeopatiká na jeseň

 OSCILLOCOCCINUM je homeopatický liek, ktorý je už tradične používaný pri liečbe chrípkových stavov (horúčka, prechladnutie, bolesti). Je to jednozložkový liek, ktorý nešpecificky posilňuje protivírusovú imunitu.

 HOMEOGENE 9 je homeopatický liek, ktorý sa tradične používa pri liečbe bolestí hrdla, zachrípnutia a zápaloch hrtana. Je to viaczložkový liek, ktorý obsahuje minerálne i rastlinné zložky.

 HOMEOVOX je homeopatický liek, tradične používaný pri chrapote, únave hlasiviek, zápaloch hrtana, strate hlasu. Homeovox je vhodnejší pre pacientov, ktorým sa k miestnym príznakom dýchacích ciest pridružujú príznaky celkové, najmä teplota a hlieny, ktoré sa pri ochorení tvoria a sú hustejšie a väzkejšie. 

PARAGRIPPE je homeopatický liek, ktorý sa tradične používa pri podpornej liečbe začínajúcich a rozvinutých foriem chrípkového ochorenia a na liečbu jeho symptómov ako sú bolesti hlavy, horúčka a podobne.

STODAL je účinný komplexný homeopatický liek vhodný tak pri vlhkom ako aj pri suchom kašli. Je možné ho kombinovať s antibiotikami a je vhodný pre celú rodinu. Nie je návykový a nevyvoláva ospalosť. Stodal je jediný prírodný liek vo forme sirupu, ktorý účinkuje tak na vlhký ako aj suchý kašeľ.

CORYZALIA je homeopatický liek používaný na symptomatickú liečbu nádchy a ochorení nosohltana. Sédatif PCje homeopatický liek, ktorý pomáha pri nervozite a poruchách spánku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.