Alergia na slnko – aké sú spúšťače?

5

Výskyt slnečných alergií (fotodermatóz) a kožných reakcií na UV žiarenie sa v posledných rokoch významne zvýšil. Alergia na slnko postihuje najmä ženy medzi 20. a 40. rokom života, ale môže sa objaviť v ľubovoľnom veku aj u ľudí, ktorí alergie bežne nemávajú.

Alergia na slnko – čo ju spôsobuje?

Neželanú kožnú reakciu môže spustiť niektorá zložka kozmetických prípravkov, liekov, rastlín a potravín najčastejšie v spojení s UV žiarením.

Nárast počtu alergií na slnko spôsobuje zväčšovanie ozónovej diery, vonkajšie prostredie, stresový spôsob života a imunita človeka. Slnečná alergia, tiež známa ako fotodermatóza, dermatitis solaris, je zvýšená citlivosť kože na slnečné žiarenie.

Zdroj foto: http://www.pexels.com

Je to stav, kedy slnečné žiarenie spôsobí nežiadúcu kožnú reakciu. Prejavuje sa takmer u 20 % populácie, pričom každý rok počet alergikov narastá. Solárna dermatitída sa u vás môže sa u vás prejaviť intenzívnym erytémom s edematóznym opuchom.

Príznakom sú tiež pocity horúčavy, ku ktorým neskôr pribudnú pľuzgieriky.

Mokvanie a tvorba krúst na miestach, ktoré boli vystavené priamemu slnku, predovšetkým vo výstrihu, na hrudníku, na ramenách, na rukách, tiež patria k tomuto typu alergie.

Alergia na slnko – koho postihuje?

Najbežnejším typom slnečnej alergie je slnečná urtikária a polymorfná svetelná dermatóza. Tá postihuje prevažne osoby s bledšou pleťou, ale môže sa vyskytnúť u ľudí aj s tmavšou kožou po intenzívnej expozícii na slnku.

Častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov. Vzniká už po niekoľkých hodinách pobytu na slnku, pričom postihnutá je iba exponovaná koža. Neskôr sa tvoria škvrnité erytémy, papulky až papulovezikuly sprevádzané svrbením. Postupne po niekoľkých dňoch ustupujú v prostredí bez svetla. V priebehu leta, keď si koža na slnko trochu zvykne, majú tendenciu ustúpiť.
Čítajte tiež: Melanóm je zákerný a mnohotvárny

Ktoré časti tela sú najviac postihnuté?

Ďalším častým typom slnečnej alergie je fototoxická dermatitída a fotokontaktná alergia, ktorú spôsobuje vzájomné pôsobenie slnečného UV-žiarenia.

A až sto rôznych látok nachádzajúcich sa v rastlinách, liekoch, parfumoch, mydlách, krémoch či potravinách.

Po ožiarení slnkom vzniká na koži po niekoľkých hodinách až dňoch zápalový erytém a pľuzgieriky. Najčastejšie býva postihnutá tvár, krk, ruky, hrudník a chrbát. Na postihnutých miestach sa často vyskytujú aj difúzne hyperpigmentácie.
Čítajte tiež: Nepodceňujte znamienka a dajte si ich skontrolovať

Zdroj foto: http://www.pexels.com

Čo robiť pred pobytom na slnku?

Pred pobytom na slnku a ani bezprostredne po ňom nepoužívajte protizápalové gély, pleťové vody, parfumovanú kozmetiku a krémy.

Nezdržiavajte sa na slnku, ak užívate antibiotiká antireumatiká, antidiabetiká, sedatíva, acylpirín, ibuprofen. A tiež lieky na vysoký krvný tlak, či prírodné antidepresíve obsahujúce Ľubovník bodkovaný.

Citlivejší ľudia môžu reagovať alergicky aj po konzumácii citrusov, petržlenu, zeleru, fíg a rastlinných štiav. Pri všetkých typoch alergických reakcií, ak už nastanú, je najlepším riešením nevystavovať sa priamemu slnku.

V rámci prevencie myslite na postupné a pravidelné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Samozrejmosťou je aj používanie ochranných opaľovacích krémov určených na konkrétny fototyp kože. 

Fotosenzitivita je tiež spájaná s autoimunitným ochorením Lupus erythematodes. Pre ľudí trpiacich atopickým ekzémom sú najlepšie prípravky na báze čistých minerálnych filtrov, bez parfumov a chemických filtrov s vysokým SPF faktorom, vhodným aj pre malé deti.


Detská pokožka je veľmi citlivá. Každé spálenie v tomto veku významne zvyšuje riziko kožných ochorení v dospelosti.

Na silnom slnku chráňte detskú hlavu klobúkom alebo čiapkou a oblečením, ktoré zakryje ramená a hrudník. Predídete tak úpalu.
Čítajte tiež: Opaľujete sa správne?
Foto: Pexels.com
http://samanskesviecky.sk

www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.