Site icon andawell.sk

Arabica alebo Robusta?

Nemusíte byť vášnivým milovníkom kávy, ale aj tak ste sa už stretli s pojmami Arabica a Robusta. Ide o dva najčastejšie pestované druhy kávovníkov. Aký je medzi nimi rozdiel? Ktorý z nich je „lepší a chutnejší“?

Arabica v súčasnosti tvorí 75% svetovej produkcie kávy. Je veľmi náročná na údržbu – pestuje sa totiž v nadmorskej výške 900 metrov, dorastá až do ôsmych metrov. Arabica je v podstate vyšľachtená robusta. Má veľké oválne zrná, ktoré zrejú dlhšie ako robusta, a vďaka šľachteniu ponúka zaujímavé chute.
Čítajte tiež: Viete, čo o vás prezradí káva?

Arabica – čo na nej jej priaznivci obľubujú?


Arabica má výraznejšiu arómu a príjemnú sladkokyslú a predovšetkým veľmi bohatú chuť. Je kvalitnejšia ako robusta, a tým pádom aj o niečo drahšia. Tento druh kávy majú v obľube predovšetkým severania.

Robusta má zemitú a horkú chuť

Robusta rastie v nížinách a na pestovanie je pomerne nenáročná – vďaka tomu je jej cena nižšia než u arabicy. Rastliny sú vysoké aj cez 10 metrov a zrná sú malé a guľaté.

Robusta je typická výrazne zemitou a horkou chuťou a vysokým obsahom kofeínu (2x viac ako Arabica). Na povrchu nápoja vytvára cremu, alebo kávovú penu. Kto teda preferuje ostrejšiu, nie príliš kvetnatú a vyváženú chuť a veľa kofeínu, jeho favoritom bude robusta.
Čítajte tiež: Káva. Priateľ či nepriateľ našich zubov?

U Čechov bola dlhodobo obľúbenejšia, viacmenej pozorujeme, že sa pomery týchto dvoch druhov káv pomaly vyrovnávajú.

Samozrejmosťou je, že v obchode narazíte často na kávové zmesy kávových zŕn rôzneho pôvodu. Majte na pamäti, že za vysoko kvalitné budú označené tie, ktoré obsahujú väčšie množstvo kávových zŕn odrody arabica než robusta.

Vedeli ste, že…

Exit mobile version