Babské rady pigment neodstránia

0
11

Trápia vás pigmentové škvrny? Objavili sa vám po dovolenke alebo ide o dlhodobejší problém? V obidvoch prípadoch by ste mali vyhľadať odborného lekára a nie skúšať všelijaké zaručené babské recepty. 

Pigmentové škvrny sú rozsiahlym a komplikovaným problémom. Sfarbenie pokožky je podmienené jej hrúbkou, prekrvením, premastením a najmä množstvom kožného tkaniva – melanínu. Toto farbivo býva v spodných vrstvách pokožky vo vlasovej cibuľke a ovplyvňuje ich sfarbenie. Množstvo tohto farbiva je ovplyvnené viacerými faktormi. Najčastejšie pritom ide o hormóny – najmä estrogény a tzv. melanocyty (stimulujúci hormón).

„Zaručené rady“
Iste ste už čítali niekoľko zaručených receptov, ako ich odstrániť. Cibuľová šťava s jablčným octom, citrónová či ananásová šťava a dokonca Savo alebo bieliace zubné pasty. Neviem, čo stojí za to riskovať svoju tvár a celkovo zdravie, skôr je potrebné vyhľadať odborníka, ktorý stav zhodnotí a nastaví protokol ošetrenia.

Nebezpečné slnenie
Aj v tomto prípade platí, že je lepšie problému predchádzať, ako ho riešiť. Preto nezabúdajte pri pobyte na slnku na krémy s ochrannými faktormi. Aj keď je pravda, že nie vždy je za tvorbu pigmentových škvŕn zodpovedné slnko. Ja sama mám s nimi problém od jari do jesene, čiže od chvíle, kedy slnko začína posielať slnečné lúče. A nepomáhajú ani krémy s vysokým ochranným faktorom, ani bieliace krémy, a to aj od renomovaných kozmetických značiek. Netvrdím, že ich nezredukujú ale určite ich neodstránia.

Takže, pozrime sa najprv na príčiny ich vzniku. Následne si prejdeme možnosti riešenia. Účinného.

Dôvodov je viac
„Dôvodov, prečo vznikajú pigmentové škvrny môže byť niekoľko. Napríklad v tehotenstve vzniká chloasma, čo je nepravidelná pigmentácia na čele, tvári a nose. Tieto zmeny sú zrejme spôsobené zvýšenou hladinou hormónu, ktorý stimuluje pigmentové bunky k tvorbe melanínu alebo zvýšenou hladinou ženských pohlavných orgánov – estrogénov a progesteronu. Tieto zmeny môžu vzniknúť aj počas kojenia, užívania substitučnej hormonálnej terapie, antikoncepcie. A práve pri používaní hormonálnej antikoncepcie sa často objavujú tmavé škvrny na tvári. Zrejme ide aj v tomto prípade o zvýšenú hladinu estrogénov a progesteronu, ktoré sú obsiahnuté v antikoncepčných tabletkách,“ hovorí MUDr. Mária Petrášová z kliniky Dermapoint v Žiline. Podľa jej slov nesú určité riziko vzniku pigmentácie aj invazívne a kozmetické zákroky, ako napríklad dermabrázia, elektrokoagulácia rozšírených cievok či odstraňovanie vrások hlbokým laserom. Aj niektoré druhy parfumov, ktoré obsahujú éterické oleje, môžu byť v kombinácií so slnečným žiarením príčinou vzniku pigmentových škvŕn. Na ich tvorbe sa tiež môžu podieľať aj niektoré lieky, najčastejšie antibiotiká. „Ak sa opaľujete a súčasne užívate antibiotiká, pigmentové škvrny priam vyzývate k tomu, aby „ozdobili“ vašu pokožku. Liekov, ktoré neznesú kombináciu so slnkom je viac a na túto skutočnosť upozorňuje ich výrobca v priložených letákoch. No a objavovanie tmavých škvŕn po tele môže byť aj prejavom niektorých vnútorných chorôb, ako je napríklad nesprávna látková výmena pri ochoreniach pečene a obličiek,“ hovorí MUDr. Mária Petrášová.

MUDr. Mária Petrášová

Starecké škvrny
Veľkým problémom sú podľa jej slov ohraničené hyperpigmentácie typu melasmy, pehy a starecké škvrny. Posledne menované sú podmienené zníženou funkciou pečene a koža si tiež berie daň za niekoľkoročné vystavovanie kože priamemu slnečnému žiareniu. Vznikajú väčšinou po 40 roku života.

Účinné ošetrenia
Ktoré ošetrenia odporúča MUDr. Mária Petrášová na odstránenie pigmentových škvŕn? „Pigmentové škvrny sa dajú odstrániť alebo skorigovať pomocou chemického peelingu, AHA kyselín, chemickému peelingu s TCA (kyselina trichloroctová). Ďalšími účinnými metódami sú IPL, čiže impulzívne pulzné svetlo, mikrofrakčný resurfacing pomocou CO2 lasera a tzv. fotopiling. Ide o kombináciu IPL a následného ošetrenia pomocou TCA,“ hovorí MUDr. Mária Petrášová. Po zákroku pigmentové škvrny „vystúpia“, sú tmavšie a následne sa postupne ošetrujú. Každý zákrok má aj určité riziko, ku každej pigmentovej lézií je potrebné pristupovať prísne individuálne. Ošetrené miesto môže napríklad zhyperpigmentovať. Po ošetrení nesmiete ísť na slnko. Musíte používať fotoprotekciu. Pokožka by nemala byť opálená a nesmie byť na nej žiadna forma infekcie. V prípade, že tieto zásady nedodržíte, môžu vzniknúť ďalšie škvrny.

„Ako vidíte, problém s pigmentovými škvrnami je komplikovaný, avšak riešiteľný. Nespoliehajte sa však na babské recepty ale na odborných lekárov – dermatológov a dermatovenerológov. Tí váš stav zhodnotia a navrhnú najúčinnejšie riešenie.“ dodáva MUDr. Mária Petrášová z kliniky Dermapoint v Žiline.

Vskúšajte:

http://www.dermapoint.sk/odstr%C3%A1nenie-ko%C5%BEn%C3%BDch-v%C3%BDrastkov-pigmentov%C3%BDch-n%C3%A9vov-bradav%C3%ADc

 

Čítajte tiež:

Je kultom krásy tvár bez mimiky?

Devätoro starostlivosti o pleť v lete

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.