Menu Zavrieť

Bolí vás chrbtica? Neurochirurgovia majú riešenie

NeurostimulátorProgramátorSlovensko je jednou z prvých krajín v Európe, kde začali používať prvý neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii

 Chronickú bolesť chrbta a dolných končatín, na ktorú nezaberajú lieky, dokážu lekári vďaka unikátnej stimulácii miechy trvalo odstrániť alebo zmeniť len na príjemné mravčenie. Terapiu založenú na implantovanom neurostimulátore už podstúpilo niekoľko desiatok Slovákov, ktorí sa vďaka tomu vrátili späť do plnohodnotného života. Až 70% z nich po určitom čase potrebuje magnetickú rezonanciu, ktorá však bola doteraz pre ľudí s implantovaným prístrojom tabu. Neurochirurgovia z Univerzitnej nemocnice v Bratislave preto ako prví v strednej a východnej Európe implantovali jedinečný neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii. Ten prináša ľuďom s chronickou bolesťou nové možnosti diagnostiky a lepšej liečby. Terapiu, ktorá je plne hradená zdravotnou poisťovňou, využívajú okrem Univerzitnej nemocnice Bratislava aj Univerzitná nemocnica Košice, Vojenská nemocnica Ružomberok a Fakultná nemocnica Nitra.

Čo je to chronická bolesť?
Normálnym prejavom choroby, zápalu alebo poškodenia tkaniva je akútna bolesť. Zvyčajne je možné diagnostikovať jej príčinu a liečiť. Naopak chronická bolesťje definovaná ako kontinuálna, dlhodobá bolesť pretrvávajúca viac ako 12 týždňov. Môže ísť pritom o bolesti hlavy, bolesti chrbta, nádorové bolesti, artritídu, neurogénnu bolesť (bolesti vyplývajúce z poškodenia periférnych nervov alebo samotného centrálneho nervového systému) a psychogénnu bolesť (bolesť, ktorá sa vyskytuje bez akejkoľvek viditeľnej známky poškodenia nervového systému).

Chronická bolesť je nákladná a pripravuje ľudí o prácu
Chronická bolesť je nákladným ochorením, ktoré sa vo výraznej miere vyskytuje v celej Európe. Odhaduje sa, že jeden z piatich dospelých Európanov trpí chronickou bolesťou. Najväčšiu finančnú záťaž pre zdravotný systém predstavuje bolesť chrbta. Britská štúdia odhaduje, že ročné náklady na zdravotnú starostlivosť o ľudí s chronickou bolesťou chrbta v Európe predstavujú 1,75 miliardy eur.

Neliečenie chronickej bolesti má pritom ničivé následky na kvalitu života pacientov trpiacich chronickou bolesťou. Európske dáta ukazujú, že 19% pacientov s chronickou bolesťou stratilo v dôsledku neustávajúcej bolesti svoje zamestnanie, 21% pacientov trpí kvôli tomu depresiami. Viac ako polovica všetkých pacientov s chronickou bolesťou sa cíti v zamestnaní unavenými a dosahuje nižšiu produktivitu práce.

Základom liečby chronickej bolesti sa stáva neurostimulácia
Nielen vo vyspelých krajinách, ale postupne už aj na Slovensku sa stáva základom liečby chronickej bolesti neurostimulácia. Táto terapia je založená na implantovaní neurostimulátora, ktorý elektrickými impulzmi stimuluje miechu a odstraňuje pocit vnímania bolesti. Tá je vďaka modernej technológii utlmená a mení sa na príjemné mravčenie. Pacienti po neurostimulácii už nemusia užívať také množstvo silných liekov, opiátov, ktoré často spôsobujú závislosť, ničia im žalúdok, pečeň, či obličky. „Bolesť chrbtice bola neznesiteľná. Lieky nezaberali. Musel som brať množstvo silných liekov a opiátov. Vôbec som nežil, len prežíval.“, prezrádza Miroslav Zemanovič, ktorý trpel bolesťami chrbtice niekoľko rokov a dodáva: „Vrátil som sa späť do života. Doslova.“

„Pre pacientov, ktorí trpia krutou chronickou bolesťou krížov a dolných končatín a nezaberajú im už ani opioidové, neopioidové analgetiká a antidepresíva, alebo im ich užívanie spôsobuje netolerovateľné nežiadúce účinky, znamená naimplantovanie miechového neurostimulátora možnosť významného zmiernenia bolesti a kvalitnejšieho života. Pacientovi je však potrebné vysvetliť, že nejde o liečenie príčiny jeho  bolestí, ale len o ich tíšenie a o svoj zdravotný stav sa musia naďalej nepretržite starať,“zdôrazňuje doc. MUDr. Igor Martuliak, PhD., prednosta Algeziologickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrice.

Ako to funguje?
Stimuláciu miechy zabezpečuje implantovaný neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii, ktorý je spojený s miechou prostredníctvom elektród. Tie privádzajú elektrické výboje z neurostimulátora do príslušných nervov. Za normálnych okolností totiž signály bolesti putujú cez nervový systém priamo do mozgu. Elektrické impulzy vysielané neurostimulátorom však zabraňujú tomuto prenosu „informácie bolesti“ z miesta vzniku do mozgu. Pacient tak vyslaný signál bolesti nepocíti.

„Základom úspechu neurostimulácie miechy je predovšetkým úzka spolupráca algeziológa a neurochirurga a ďalších špecialistov pri prísnom výbere vhodných pacientov“,vysvetľuje docent Martuliak.

„Neurostimulácia je účinnou metódou, ktorá sa používa pri liečbe chronickej, nezvládnuteľnej bolesti driekovej chrbtice a dolných končatín, najčastejšie po viacnásobných operáciách chrbtice, keď predchádzajúca terapia a podávanie liekov neviedlo k dostatočnej úľave od bolesti. Vďaka stimulácii v epidurálnom priestore miechy dokážeme prostredníctvom elektrických výbojov zabrániť prenosu informácie bolesti“, vysvetľuje neurochirurg MUDr. Róbert Illéš. Ten ako prvý neurochirurg v strednej a východnej Európe implantoval najnovší neurostimulátor odolný voči magnetickej rezonancii. Na prvý pohľad nepodstatná vlastnosť má pre ľudí s chronickou bolesťou zásadný význam.

Slovensko predstavilo svetu neurostimulátor odolný magnetickej rezonancii
Podľa údajov OECD až 70 % pacientov, ktorí podstúpili neurostimuláciu, bude potrebovať vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Doteraz však bola táto najmodernejšia forma diagnostiky pre pacientov s implantovaným neurostimulátorom, alebo napríklad aj kardiostimulátorom, tabu.Pôsobenie silného magnetického poľa totiž môže spôsobiť doslova spálenie tkaniva v okolí elektród a stimulátora tým, že dochádza k výraznému zahrievaniu vodivých častí systému. Keďže hovoríme o tkanivách v oblasti miechy, je toto riziko ešte významnejšie.Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je pritom dôležité pre diagnostiku a liečbu závažných ochorení ako rakovina, mŕtvica, či neurologické problémy.

Zmenu priniesla až moderná technológia SureScan MRI, ktorá sa začala používať pri výrobe neurostimulátorov. Vďaka nej môžu pacienti s chronickou bolesťou profitovať nielen zo samotnej neurostimulácie, ale aj možnosti diagnostiky magnetickou rezonanciou. Magnetická rezonancia umožňuje lekárovi zobraziť vysoko detailný obraz vnútorných orgánov, chrbtice, mozgu, ciev, svalov, kĺbov, či oblastí infekcie. Táto technológia je oveľa šetrnejšia k ľudskému telu ako röntgen alebo CT vyšetrenie. Potvrdzuje to aj výrazný nárast vyšetrení magnetickou rezonanciu v posledných rokoch.

Prvý takýto neurostimulátor v krajinách strednej a východnej Európy implantovali neurochirurgovia s algeziológmi v Univerzitnej nemocnici Bratislava. „Je to dôkaz, že na Slovensku sa robí kvalitná medicína, ktorá ide s dobou a využíva najmodernejšie technológie,“ zdôrazňuje primár Illéš.

Život po neurostimulácii je lepší
Po implantácii a spustení systému stimulácie miechy dochádza k výraznému zlepšeniu kvality života pacientov trpiacich chronickou bolesťou. Pacienti s implantovaným neurostimulátorom potvrdzujú, že pocit vnímania bolesti výrazne ustúpil a v mieste bolesti cítia len príjemné brnenie. To je spôsobené vydávanými elektrickými impulzmi, ktoré stimulujú miechu. Neurostimulátor nevydáva žiadny hluk.

Pacienti sa vďaka tejto metóde môžu znovu začleniť do plnohodnotného života a nie sú odkázaní na sociálny systém. Mnohí ľudia, ktorým chronická bolesť bránila vo výkone povolania, sa po implantácii neurostimulátora vracajú do zamestnania a späť do aktívneho života.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie