Byť kreatívny je bombastické

0

CHCETE U DETÍ PODPORIŤ KREATIVITU ČI SPONTÁNNOSŤ?

Zahrajte sa s nimi spoločenské hry

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kreativita je zdrojom pokroku v mnohých oblastiach ľudského konania a je považovaná za jednu z najcennejších vlastností. Kreatívni ľudia sa uplatnia napríklad vo vede, technike, podnikaní či umeleckých odboroch. Mnohokrát prevláda názor, že človek sa kreatívnym musí narodiť. Najnovšie výskumy však hovoria, že dostatočným podnecovaním možno výrazne zlepšiť formovanie nových nervových buniek. A čím viac sa ich spojí a vyformuje, tým rýchlejšie môžu myšlienky plynúť.

Ako podporiť kreativitu u detí
Dieťa potrebuje predovšetkým priestor a dostatok voľnosti. Už mladšie batoľatá skúmajú svet všetkými zmyslami. Všetko chytajú do rúk, ochutnávajú. Hra detí v predškolskom veku už začína byť premyslenejšia a čím je dieťa staršie, tým rôznorodejšie metódy je možné využívať. Významnú úlohu vo výchove kreatívnych detí hrá humor, uznanie a podpora. Pokiaľ chcú rodičia rozvíjať tvorivosť svojich potomkov, môžu ich prihlásiť na rôzne krúžky výtvarného, dramatického či hudobného umenia. Dieťa si neskôr samé vyberie, ktorý spôsob sebarealizácie mu najviac vyhovuje.

Slovné hry
Pre školákov sú na podporu kreativity vhodné slovné hry. Vďaka nim je možné otestovať ich verbálnu pohotovosť a schopnosť pracovať so symbolmi. Rodičia ich môžu napríklad nechať dokončiť vymyslený príbeh. Spoločenská hra Tik Tak Bum podporuje zároveň slovnú zásobu a spontánnosť. „Obsahuje 55 kariet, na ktorých sú umiestnené slabiky z oboch strán a hráči musia pomocou nich vytvoriť kombinácie slov. Použitie slabiky v slove určuje kocka. Podľa toho, aký symbol na kocke padne, hráč danú slabiku vysloví na začiatku, v strede alebo na konci slova,“ vysvetlila Jana Karásková zo spoločnosti Piatnik. Aby to však nebolo až také jednoduché, v rukách hráčom tiká bomba, ktorá má špeciálny časovač. Ten vybuchne zakaždým v inom časovom intervale v rozmedzí 10 až 60 sekúnd. Nikto teda netuší, ako dlho bude bomba tikať, kým vybuchne. Hráči hľadajú a vymýšľajú slová obsahujúce dané slabiky na kartičkách a pritom si prehadzujú tikajúcu bombu.

Kreatívni rodičia
Pokiaľ chcú rodičia rozvíjať kreativitu u detí, nemali by zabúdať, že sú pre ne vzorom a  v mnohom ich napodobňujú. Nájsť v sebe potrebnú dávku tvorivosti sa vyplatí.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.