Dajte červenú spáleniu: ako sa správne opaľovať?

0

Aj vy sa už vidíte, ako ležíte na pláži, s vychladeným drinkom v ruke, za šumenia morských vĺn? Cítite, ako z vás opadáva stres a každým slnečným lúčom sa vaša nálada zlepšuje? Aby ste sa vyhli nepríjemným spáleniam kože, či dokonca alergickým reakciám, treba sa pred letom vybaviť kvalitnou kozmetikou s vhodným UV filtrom. Opáliť do bronzova sa totiž dá aj zdravo, ak máte so sebou správny opaľovací krém či sprej.

Prečo môžu byť slnečné lúče pre človeka škodlivé?

O škodlivosti UV žiarenia sa dočítate mnoho a je nepochybne pre človeka nebezpečné. Poznáme dva typy UV žiarenia, pričom každé má inú vlnovú dĺžku, a teda preniká do inej vrstvy kože. Zatiaľ čo UVB žiarenie pôsobí najmä na vrchnú časť kože a je najčastejším dôvodom spálenia kože, UVA žiarenie preniká hlbšie do pokožky. Intenzívnym žiarením teda môže spôsobiť pigmentáciu kože, predčasné starnutie pokožky a posledné výskumy dokazujú aj výrazné riziko vzniku rakoviny kože. Najlepší opaľovací krém je teda širokospektrálny a chráni pokožku pred oboma typmi UV žiarení.

Zásady správneho opaľovania

  • Vyberte si správny opaľovací krém podľa vášho typu pokožky. Ako začať? Odpoveďou a pomôckou môže byť test opaľovacích krémov. Ide o rebríček top produktov zoradených podľa recenzií priamo od zákazníkov so všetkými kladmi aj zápormi. Ušetríte čas a aj peniaze. Skvelé, však? 
  • Počúvajte svoje telo. Každý z nás by mal vedieť, aký je jeho maximálny čas, ktorý môže stráviť na slnku. Okrem toho by sme sa mali vyhnúť času od desiatej do šestnástej hodiny, keď je slnko najintenzívnejšie.
  • Stravou ku krajšiemu opáleniu. Vedeli ste, že tmavá čokoláda, citrusové ovocie či paradajky vám vďaka látkam, ktoré obsahujú, pomôžu vyhnúť sa nepríjemnému spáleniu?
  • Po opaľovaní sa postarajte o pokožku. Opaľovacím krémom to zďaleka nekončí. Po opaľovaní siahnite po špeciálnych prípravkoch, ktoré pokožku upokoja, a správnou starostlivosťou vám vaše opálenie môže vydržať aj omnoho dlhšie.

Zdroj obrázka: Matthew Bechelli / Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.