Deti sú zrkadlom rodičov

0

To, či je potomok študijným typom, sa v istej miere vyvíja podľa toho, v akom rodinnom zázemí vyrastá. Je pravdepodobnejšie, že rodičia, ktorých živí remeslo, vychovajú deti so sklonmi k manuálnej práci. Naopak deti, ktorých obaja rodičia dokončili vysokoškolské vzdelanie, budú skôr tiahnuť k akademickej dráhe.

Nejde ale o pravidlo a výnimky nájdeme na oboch stranách. To, na čo sa náš potomok prikláňa, možno však jasne vidieť už od základnej školy. Rodičia, ktorí sa o svoje deti zaujímajú v priebehu školského roka, dokážu odhadnúť, ako budú študijné výsledky vyzerať a v akých predmetoch má zmysel deti poháňať a kde nie.

To by sme mali brať do úvahy na samotnom konci školského roka. Porozumenie základných túžob a tendencií dieťaťa je kľúčom k výberu správneho druhu motivácie. Nikdy by sa však nemalo stať to, aby sa deti ocitli v situácii, keď budú cítiť, že rodičia svojim výkonom sklamali. Dobré známky nie sú a nikdy neboli istotou životného úspechu. Nemalo by sa tak teda hľadieť na konečný výsledok ako skôr na snahu dieťaťa.

Rodičia deťom často sľubujú neprimerane hodnotné dary za brilantné výkony. To však nie je dobre z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je zmena zmýšľania u detí. Ich priania a nároky sa s väčšími darmi stále zvyšujú a radosť z nich sa naopak zmenšuje v prípade, že nedostanú to, čo chceli či očakávali. Ideálne je zvoliť zlatú strednú cestu.

Okrem spoločenských hier, ktoré sú vhodné aj pre rodinné večery, sú ideálnym darčekom napríklad knihy. Ako odmena však môže poslúžiť aj spoločný výlet do vytúženej destinácie či návšteva obľúbenej cukrárne. Je len na vás a na vašej výchove, čo bude potomok považovať za niečo výnimočné. Ak budeme načúvať tomu, čo si dieťa praje, budeme koľkokrát prekvapení. V mnohých prípadoch prídeme na to, že snom potomka nie je nový bicykel, DVD prehrávač alebo dovolenka na Ibize. Oným snom môže byť obyčajná hračka.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.