Menu Zavrieť

Fakty a mýty o citlivej pleti

Máloktorá žena má dokonalú pleť. Vďaka pokroku v zložení krémov môžeme ale dnes mnoho problémov s pleťou vyriešiť raz a navždy.

Citlivá pleť tváre môže ovplyvňovať náš život mimoriadne citlivými reakciami na rad každodenných situácií.Nepríjemné pocity sa môžu objaviť v súvislosti s chladným počasím, zmenami teplôt, vetrom, dažďom i slnkom, alebo pri pracovnom  vypätí spojenom so stresom a tiež ako reakcia na niektoré zložky obsiahnuté v potravinách či kozmetike.

Podnetov, na ktoré citlivá pleť reaguje, je veľa, všetky sa však prejavujú začervenaním, napätou a vysušenou pleťou. S príznakmi citlivej pleti bojuje stále viac žien – v najnovších prieskumoch udáva citlivú pleť až 54 % žien – a to veľmi úzko súvisí s naším životným štýlom. „Problém je v tom,“ hovorí Jessica Schäferová, vedúca oddelenia vývoja starostlivosti o pleť Nivea, „že pleť tváre je všeobecne tenšia, ako je pokožka na ostatných častiach tela, nie je nijako chránená a je neustále vystavená pôsobeniu vonkajších vplyvov.

Na tieto podnety citlivá pleť často reaguje podráždením, objaví sa svrbenie, začervenanie, nepríjemné napätie a pocit suchosti. Jedným z dôvodov takej reakcie je narušená ochranná bariéra pleti, ktorá znižuje funkčnosť vlastných ochranných mechanizmov pleti, a tá je potom na vonkajšie podnety ešte citlivejšia. Je to taký začarovaný kruh… Jediným riešením je citlivú pleť pomocou špeciálnej kozmetiky upokojiť a následne posilniť jej vlastnú ochrannú bariéru, aby bola odolnejšia. Len kozmetická starostlivosť ale nestačí, ľudia s citlivou pleťou by sa mali tiež vyhýbať stresu a dodržovať zdravý životný štýl.“

Rad pre citlivú pleť značky Nivea
Všetky výrobky radu – denný a nočný krém, čistiaca micelárna voda 3v1 – pôsobia proti trom prejavom citlivej pleti: začervenaniu, napätosti a vysúšaniu. Obsahujú vysoko znášanlivé a k pleti veľmi šetrné zložky, pričom zloženie prípravkov je pH neutrálne, navyše nie je parfumované a neobsahuje farbivá, alkohol a parabény. Pre nové zloženie ošetrujúcich prípravkov odborníci značky Nivea zvolili tri účinné zložky: výťažok zo sladkého drievka, olej z jadierok hrozna a dexpantenol, ktoré upokojujú a zmierňujú podráždenie pleti a pomáhajú posilňovať jej prirodzenú bariéru. Výťažok zo sladkého drievka zmierňuje stres, ktorý v bunkách pleti pri zápale vzniká, pôsobí protizápalovo, pleť upokojuje a redukuje začervenanie. Olej z hroznových jadierok posilňuje bariérovú funkciu pleti, dexpantenol pomáha udržovať vlhkosť, a tým zmierňovať suchosť a napätosť pleti. Rad pre citlivú pleť Nivea je určený pre všetky typy citlivej pleti, od suchej až po mastnú pleť.

Upokojujúci denný krém:  Upokojuje a posilňuje citlivú pleť Upokojuje podráždenú pleť a viditeľne redukuje jej začervenanie po celý deň. Ošetrujúce zloženie uľavuje od pocitu napätosti, pleť intenzívne hydratuje a posilňuje jej prirodzenú odolnosť proti podráždeniu. OF 15 chráni pleť pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Prepožičia pleti zdravý a krásny vzhľad.

Upokojujúci nočný krém: Regeneruje a hydratuje citlivú pleť počas spánku Bohaté zloženie upokojuje podráždenú pleť, intenzívne ju hydratuje a posilňuje jej prirodzenú odolnosť proti podráždeniu. Podporuje proces regenerácie pleti počas noci. Pleť je po prebudení oddýchnutá a posilnená.

Upokojujúca čistiaca micelárna voda 3v1: Jemne čistí a oživuje citlivú pleť Špeciálne zloženie s technológiou micel pleť mimoriadne jemne a pritom veľmi účinne čistí. V jednom kroku pleť dôkladne vyčistí, odstráni mejkap i riasenku a zároveň ju hydratuje. Jemne z pleti odstraňuje nečistoty a mastnotu bez toho, aby narušila jej ochrannú bariéru. Pomáha redukovať začervenanie, napätú pleť a vysúšanie.

Čo je micelárna voda?
Micelárna voda je skvelý prostriedok na čistenie a odlíčenie všetkých typov pleti, najmä pleti citlivej. Je to mimoriadne šetrná, a pritom vysoko účinná čistiaca voda, ktorá využíva technológiu micel. Micely si predstavte ako mikroskopické „koráliky“, mikromolekuly rozptýlené vo vodnom roztoku, ktoré fungujú ako magnet: po nanesení odličovacím tampónom obklopia všetky nečistoty, naviažu ich na seba a uzavrú ich vo svojom strede, takže ich možno z pleti ľahko odstrániť. Pritom nie je nevyhnutné na tampónik tlačiť alebo pleť tampónikom nešetrne trieť. Micelárna voda súčasne pleť hydratuje a osviežuje, po jej použití teda nemusíte používať pleťovú vodu ani pleť oplachovať.

 Účinné látky radu pre citlivú pleť Nivea

SLADKÉ DRIEVKO: rastlina známa svojimi antioxidačnými a protizápalovými účinkami Sladké drievko je jednou z najstarších známych liečivých rastlín. Liečivé vlastnosti jej koreňa sú oceňované už viac než 3000 rokov a možno z neho extrahovať viac než 400 účinných zložiek. Sladké drievko (rod Glycyrrhiza) je bylinná trvalka, ktorá dosahuje výšku až 1 m. Rastie napr. v Stredozemí, v Malej a Strednej Ázii či na Kaukaze. Vďaka svojej všestrannosti bola táto rastlina ocenená ako Liečivá rastlina roku 2012. Účinky na pleť: Dôležitou aktívnou zložkou výťažku z koreňa sladkého drievka je licochalcon A, ktorý má antioxidačné, protidráždivé a protizápalové účinky. Ide o flavonoid, ktorý neutralizuje voľné radikály, a tak účinne ochraňuje kožné bunky. Táto látka funguje ako aktívne, tak preventívne. Aktívne zmierňuje stres, ktorý v bunkách pleti pri zápale vzniká, upokojuje pleť a zmierňuje jej začervenanie. Preventívne pôsobí ako antioxidant, bojuje proti voľným radikálom, ktoré môžu poškodiť vlastnú ochrannú bariéru pleti, a tým spúšťať hypersensitívnu reakciu pleti. Zmierňuje precitlivenosť pleti a pôsobí protizápalovo.

DEXPANTENOL: viaže vodu v tkanivách a podporuje regeneračné procesy Dexpantenol je známy aj ako provitamín B5, ktorý sa používa predovšetkým ako zvlhčujúca či hydratačná zložka v kozmetických výrobkoch. Dexpantenol pomáha v pleti syntetizovať koenzým A (CoA). Táto látka sa podieľa na rade kožných metabolických procesov. Navyše viaže vodu vo vrchných vrstvách pokožky (stratum corneum), takže optimalizuje schopnosť pleti absorbovať a zadržovať vlhkosť, podporuje regeneračné procesy a tvorbu nových buniek. Je tiež veľmi rozšírenou a obľúbenou medicínskou zložkou emulzií a mastí, ktoré podporujú hojenie rán a popálenín.

OLEJ Z JADIEROK HROZNA: znižuje napätosť pleti a jej vysúšanie Hroznový olej je získavaný z jadierok hrozna vínnej révy (vitis vinifera). Jej domovinou je predovšetkým oblasť Stredozemia a strednej Európy, ale môžete ju nájsť i v juhozápadnej Ázii. Plody tejto popínavej rastliny, ktorá dosahuje výšku až 32 m, možno konzumovať čerstvé, spracovávať vo víno, alebo z nich sušením získavať hrozienka. Účinky na pleť: Zelenozlatožltý horkosladko chutiaci olej je bohatý na esenciálne mastné kyseliny (najmä kyselinu linolovú patriacu medzi omega-6 mastné kyseliny), lecitín a prírodné antioxidanty prokyanidín a vitamín E. V kozmetike tieto antioxidanty pomáhajú chrániť pleť pred oxidačným stresom. Kyselina linolová je známa svojimi pozitívnymi účinkami na obnovu bunkovej rovnováhy a posilňovanie bariérovej funkcie pleti. Olej z jadierok hrozna je nealergénny a bez zápachu. Pleť zjemňuje, zvyšuje elasticitu pleti, hydratuje a veľmi rýchlo sa vstrebáva – je vhodný pre všetky typy pleti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRAVDY A MÝTY O CITLIVEJ PLETI
I keď prejavy citlivej pleti trápia až 54 % žien, nie všetci vieme, ako sa o ňu starať, či si ju nemôžeme „vypestovať“ a čo jej prejavy zhoršuje. A navyše veríme rôznym poverám, polopravdám a mýtom – naše domnienky uvedie na pravú mieru Prim. MUDr. Eva Rasochová, z Dermatovenerologickej kliniky FN a LFUK  v Bratislave.

Tvrdenie: Citlivá pleť je hyperreaktívna pleť, ktorá neprimerane reaguje na vonkajšie podnety.
PRAVDA: Áno, hyperreaktivita pleti je priamo spájaná s dráždivosťou nervových zakončení pleti, a tak pleť – podľa konkrétneho typu – reaguje na rad vonkajších, ale i vnútorných vplyvov začervenaním, pnutím, pichaním, svrbením, pocitmi horúčavy a/alebo pálením. Navyše pri kontakte s drsnejším odevom dochádza k podráždeniu kože, a tak sa kožné bunky pod vplyvom dráždenia odlučujú a tvoria drobné šupinky alebo dokonca drsné plôšky.

Tvrdenie: Citlivá pleť môže súvisieť s genetickou dispozíciou.
PRAVDA: Áno, citlivosť pleti môže súvisieť s dedičnou dispozíciou – to, že naša pleť bude jemná, tenká, bez aktivity mazových žliaz, s rozšírenými žilkami na povrchu, máme dané od narodenia. A opakovaným dráždením pleti sa potom naša genetická dispozícia môže zmeniť na zreteľné klinické prejavy.

Tvrdenie: Citlivá pleť môže byť postihnutá tiež iným kožným problémom.
PRAVDA: Áno, to je pravda. Mužská pleť je úplne iná než pleť žien. Je väčšinou hrubšia, má viac mazových žliaz a tie sú tiež aktívnejšie, takže mužská koža je prirodzene a viac chránená pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi. Väčšia citlivosť pleti teda mužov postihuje oveľa menej.

Tvrdenie: Zvýšená citlivosť pleti menej postihuje mužov.
PRAVDA: Áno, to je pravda. Mužská pleť je úplne iná než pleť žien. Je väčšinou hrubšia, má viac mazových žliaz a tie sú tiež aktívnejšie, takže mužská koža je prirodzene a viac chránená pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi. Väčšia citlivosť pleti teda mužov postihuje oveľa menej.

Tvrdenie: Pre citlivú pleť je veľmi dôležitá správna starostlivosť a výber vhodnej kozmetiky.
PRAVDA: Áno, citlivá koža vyžaduje špeciálnu starostlivosť a používanie kozmetiky určenej pre „citlivú pleť“. Je to kozmetika bez akýchkoľvek dráždivých látok – bez alkoholu, parfumácie, parabénov a farbív, ktorá citlivú pleť upokojuje a posilňuje. Človek s citlivou pleťou by sa mal zdržať používania tuhých alebo krémových mydiel a miesto toho používať šetrnú čistiacu pleťovú kozmetiku, najmä micelárne vody. Tie umožnia dôkladnú a napriek tomu šetrnú hygienu. Pre ďalšiu starostlivosť sú vhodné hydratačné krémy s ľahkou textúrou. V každom prípade je vhodné vyhnúť sa silno sťahujúcim čistiacim maskám, exfoliačným prípravkom a pílingu. Citlivej pleti tiež nesvedčia dlhé a príliš horúce kúpele, fajčenie a alkohol.

Tvrdenie: Citlivá pleť reaguje len na vonkajšie, najčastejšie klimatické vplyvy.
MÝTUS: Nie, resp. nielen to. Citlivá pleť reaguje na rôzne vplyvy – vonkajšie i vnútorné. K vonkajším patria faktory okolitého prostredia: horúčava, zima, vietor, slnko alebo dokonca náhle zmeny teplôt i znečistené ovzdušie. Nepríjemné pocity môže vyvolať i veľmi tvrdá voda, kontakt s drsnejšou tkaninou či kozmetika, ktorá obsahuje zle tolerovanú látku. Začervenaním, červenaním a pocitom horúčavy ale citlivá pleť často reaguje tiež pod vplyvom vnútorných faktorov, ako sú napr. konzumácia korenených jedál, pitie alkoholu a kávy a v neposlednom rade i stres.

Tvrdenie: Citlivosť pleti sa počas života nemení, buď je pleť citlivá, alebo nie je.
MÝTUS: Veľký omyl. Citlivosť pleti sa počas života mení, pleť stráca svoju odolnosť, počet podnetov, na ktoré precitlivelo reaguje, sa môže zvyšovať a intenzita reakcie zväčšovať. Naopak, je oveľa menej prípadov, keď sa citlivosť pokožky počas života znižuje a úplne zmizne. Citlivosť pleti sa mení tiež počas roka, náročnejšie je zimné obdobie, keď pleť reaguje na mrazivé počasie silným pocitom pnutia, tvorbou šupín či začervenaním. Riešením je silnejšia ochrana pred nepriaznivými klimatickými vplyvmi, a to používaním hutnejších prípravkov, stále však určených pre tento typ pleti.

Tvrdenie: Citlivá pleť je samostatný typ pleti, typický svojou suchosťou.
MÝTUS: Nie, to nie je pravda. Citlivá pleť bola síce dlho dávaná do súvislosti so suchou pleťou, dnes ale vieme, že zvýšená citlivosť pleti je skôr poruchou a môže sa týkať každého typu pleti. Postihuje síce najčastejšie pleť suchú, ale nevyhýba sa ani pleti mastnej, zmiešanej, zrelej či detskej. Navyše citlivá pleť môže mať rad ďalších špecifických rysov: napríklad sama osebe nie je alergickou pleťou, ale alergické reakcie pretrvávajúce dlhšiu dobu väčšinou vedú k zvýšeniu jej citlivosti; citlivosť pleti môže ovplyvňovať stres a stav psychiky a pod. 

Tvrdenie: Zvýšená citlivosť pokožky sa nedá „vypestovať“.
MÝTUS: To je bohužiaľ omyl. Každá pleť má určitú hladinu odolnosti. Ak ju opakovane dráždime, napr. silno odmasťujeme či neúmerne dlho alebo vo zvýšenom množstve prekračujeme odporúčaný počet ošetrení (napr. v rámci chemických pílingov), nemá pokožka čas na regeneráciu a jej ochranná vrstva na povrchu sa nestačí obnoviť. V dôsledku toho zlyháva obranný systém kože a pokožka začne reagovať neprimerane.

Tvrdenie: Slnko a byliny pomáhajú citlivú pleť upokojiť.
MÝTUS: Nie, naopak. Slnko citlivej pokožke skôr nesvedčí, určite ju treba chrániť pred slnkom vhodnou kozmetikou a ľahkým oblečením, klobúkom, slnečníkom a pod. Ani bylinky nie sú ideálne, niektoré typy citlivých pletí súvisia s ekzémami a byliny môžu vyprovokovať alergickú reakciu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie