Filozofiou detoxu je nevrátiť sa späť

1

Jar je často spájaná so slovom detox. Viete, aká je jeho skutočná filozofia? Očistiť organizmus, vylúčiť z neho to, čoho sa chceme zbaviť a viac sa k tomu nevracať. Len vtedy to má zmysel.

Ak ste si teraz povedali, že je správny čas vylúčiť navždy zo svojho života alkohol, cigarety, či nezdravé stravovanie, pustite sa do toho. Ak chcete len krátkodobú očistu alebo plánujete počas detoxu schudnúť, pustite sa do toho tiež.


Existuje veľa metód detoxu a vždy záleží na tom, aký je váš cieľ. Zmeniť svoj pohľad na zdravý životný štýl? Schudnúť? Krátkodobo sa očistiť?
Na všetko existujú riešenia, a ešte predtým, ako začnete s detoxom, vrelo vám odporúčam prečítať si tento článok Si tým, čomu veríš. Ako je to s diétami?. Dozviete sa pravdu o dietách. Všetko, aj to ako vyzeráme a ako sa stravujeme, je totiž najmä v našej hlave.

Aj preto je z môjho pohľadu detox o komplexnej osobnosti. O zmene svojich myšlienok, o pozitívnom pohľade na svet, o zaradení každodenného pohybu do života (a konečne bez výhovoriek – aj chôdza a schody namiesto výťahu, sa počítajú) a o výbere potravín, ktoré sú nášmu telu prospešné, zasýtia nás a sme vďaka nim vitálnejší, zdravší a áno aj krajší.

Ste teda pripravení na detox?

Tak sa poďme pozrieť na trochu radikálnu ayurvedsku metódu panchakarma, ktorú je úplne najideálnejšie absolvovať, ak máte dva týždne čas a môžete spolu so svojimi najbližšími odísť preč. Čo totiž dáme pri tejto metóde preč, je aj práca. Počká, veď nie je zajac ?

V prípade, že na to nemáte čas, ponúknem vám alternatívu vhodnú na každý deň.

Ayurveda znamená v jazyku sanskrit ,,vedu o živote“. Je jedným z najstarších systémov medicíny na svete, ktorý vznikol v Indii ako životný štýl. V roku 1982 bola oficiálne uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou za ucelený medicínsky systém. Ayurvédska medicína zahŕňa recepty, bylinky, cvičenia, meditácie a množstvo špeciálnych omladzovacích a očisťovacích terapií, pomocou ktorých sa telo uvedie do rovnováhy.

Keď sa pozrieme do histórie, už císari, faraóni či králi, hľadali vhodné spôsoby, ako očistiť svoje telo od toxických látok. Zameriavali sa pritom najmä na črevá. Kolovalo totiž, že keď je čisté črevo, je zdravé telo. A práve na tomto je položený základ indickej pancha karmy, ktorá spočíva v piatich očistných technikách.
Najprv vypijete na lačno liečivý olej. To už požívate aj špeciálnu stravu a ste pod dozorom medicínskeho špecialistu. Počas terapie popíjate teplé maslo ghee, ktoré vyvoláva dávenie. A práve toto je jednou z najzákladnejších techník očisty. Z jednej strany popíjate teplé maslo, z druhej ho dostávate von zvracaním. Nie je to príjemné, ak sa odhodláte to absolvovať, myslite na ten pocit potom. Pocit sviežosti, ľahkosti, pozitívnosti.

Ďalšou očistnou technikou panchakarmy je klystír. Do konečníka sa vsunie hadička, ktorá privádza do tela vlažnú vodu s citrónom spolu s maslom ghee a výživným olejom.
Okrem tráviaceho a vylučovacieho traktu sa čistia olejom aj oči, uši, nos (čiže celá dutina) a súčasťou sú aj masáže, počas ktorých vám naolejujú celé telo a vďaka teplu a naparovaniu vám odíde z tela to, čo má z neho odísť.

Táto detoxikačná technika nie je pre náš každodenný život, tak ak hľadáte prijateľnejšiu variantu, môžete vsadiť na BIO Brezovú šťavu od Welledy. Už oddávna je breza čistiaca, prináša sviežosť a pomáha odľahčiť naše telo od vody a toxínov. Brezové listy sú medzi prvými, ktoré vítajú jar. Breza, strom s typicky bielou kôrou, ktorá vďaka svojej odolnosti a nenáročnosti rastie aj vo veľmi nepriaznivých podmienkach, skrýva veľké bohatstvo. Mladé a krehké brezové listy, sú veľmi cennou surovinou pre očistu organizmu. Obsiahnuté flavonoidy detoxikujú telo a chránia bunky, vysoký obsah vitamínu C podporuje prirodzené spaľovanie tukov. Brezové listy aktivujú v tele látkovú výmenu a odvádzajú prebatočnú vodu z tela.

BIO Brezová voda
Pravidelné užívanie tejto šťavy je energizujúcou očistnou kúrou. Tento ušľachtilo trpký, ale chutný nápoj napomáha detoxikácií organzmu vyplavovaním škodlivých látok a usadenín z tela prirodzenou cestou. Flavonoidy obsiahnuté v brezových listoch sú mierne močopudné – očistná kúra sa po čase prejaví v zdravo a oddýchnuto vyzerajúcej pleti.

Vyskúšajte očisťujúci koktail


Potrebujeme:
1 polievkovú lyžicu BIO Brezovej šťavy
1 dl perlivej vody
šťavu z polovice citrónu
0,5 dl šťavy z grapefruitu
plátok kiwi na ozdobenie

Očistite si telo aj zvonku:

Brezový olej na celulitídu
Brezový olej na celulitídu Weleda využíva procesy intenzívnej látkovej výmeny v mladom brezovom lístí. V jemných lístkoch vznikajú na jar cenné éterické oleje a účinné látky, ktoré podporujú vylučovanie škodlivín.

Brezový sprchovací peeling
Obzvlášť jemný Brezový peeling vyhladzuje a regeneruje vašu pokožku. Voskové perly z karnaubského a včelieho vosku šetrne odstraňujú odumreté bunky, zatiaľ čo vitálne bunky sú chránené.

Buďte kreatívni

Ďalšie články o detoxikačných technikách vám prinesiem už čoskoro. Určite si nájdete to správne pre seba :)

Andrea Hinková – Tarová

Čítajte tiež:
Si tým, čomu veríš – audit ľudí, s ktorými sa stretávaš

Jar volá po detoxe

5 tipov na detoxikáciu organizmu, ktorá vás bude baviť

Namiešajte si jarný detox!

Deväť bylín, ktoré naštartujú telo i dušu

Očistná kúra podľa lunárneho mesiaca

Máme radi bylinky

Osobná mandala harmonizuje konkrétneho človeka

Pritiahnite si upratovaním novú energiu

 

 

1 komentár

  1. […] V prípade, že by klimatické obdobia prichádzali pozvoľne, organizmus by sa im prispôsobil a zrejme by sme hovorili len o jarnej únave. Tá bola vždy spájaná so subjektívnymi pocitmi fyzickej a psychickej vyčerpanosti u niektorých ľudí. Jarná únava nie je ochorenie, je to skôr vyčerpanosť organizmu. Čítajte tiež: Filozofiou detoxu je nevrátiť sa späť […]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.