Inflácia zdražuje školské pomôcky. Nakúpte lacnejšie

0
školské pomôcky

Inflácia, zvýšenie cien energií a ďalších komodít sa odrazili na cenách rôznych tovarov. Výnimkou nie sú ani školské pomôcky. Náklady na školské potreby v rámci nákupu môžu tento rok presiahnuť hranicu 400 Eur. To nie je zanedbateľná čiastka z rodinného rozpočtu, ku ktorej je potrebné pripočítať ďalšie zvýšené pravidelné výdavky.

Obchodníci predpokladajú, že tzv. nákupy do rezervy dostanú tento rok stopku.

V porovnaní s minulým rokom si rodičia musia pripraviť na nákup školskej výbavy o pár desiatok eur viac. „Na základe medziročného porovnania cien vybraných pomôcok sa ukázalo, že ceny za školskú výbavu pre prváka v priemere stúpli zhruba o 14 %. Rodičia tak budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Ak majú v pláne zadovážiť dieťaťu aj mobilný telefón s kreditom alebo paušálom, cena sa môže vyšplhať aj cez 400 eur,“ hovorí Adrián Bódis, zástupca spoločnosti CPI, zodpovednej za asset-manažment nákupného centra VIVO! Bratislava, nákupného centra Arkadia v Trnave, ako aj nákupných parkov STOP SHOP po celom Slovensku.
Čítajte tiež: Deti by mali vedieť, že akékoľvek pocity sú v poriadku

Obchodníci pritom očakávajú najväčší nákupný boom od dnešného, kedy sa ukáže, ako sa zdražovanie pretavilo do praxe. „Predpokladáme, že jedným z dopadov inflácie bude, že spotrebitelia obmedzia tzv. nákupy do rezervy v snahe znížiť účet na minimum.” Odporúčame preto si takýto nákup rozdeliť na etapy, čo môže pomôcť rozložiť náklady v čase a nezaťažiť tak rodinný rozpočet nárazovo.

Rodičom prváčikov pomôže aj jednorazový štátny príspevok vo výške 106,33 Eur (platí na šk. rok 2022/23) určený na školské potreby. Nemusíte o neho žiadať, do konca októbra by mal “pristáť” na účte každému rodičovi prváčika.
Čítajte tiež: Ako s deťmi zvládnuť začiatok školského roka?

Vyššie budú aj pravidelné výdavky

Okrem nevyhnutných školských potrieb budú rodičia postupom času riešiť aj ďalšie výdavky, ako napríklad náklady na stravovanie, ktoré budú mesačne vyššie pre stále rastúce ceny potravín. Myslieť treba aj na poplatky za električenku, alebo iné náklady na cestu, či školské a mimoškolské aktivity, ktoré sa líšia v závislosti od školy a jednotlivých ročníkov.

Počítať preto treba aj s príspevkom rade rodičov, poplatkom za školský klub detí, triedny fond, obedy v školskej jedálni, odoberanie časopisov a tiež s poplatkami za školské výlety, neskôr aj za školu v prírode.

Masívne zvýšenie cien sa výrazne premietlo do cien potravín. Viaceré druhy zeleniny aj kuracieho mäsa a pečiva, rast v rozmedzí 20 – 30 %. Zvýšeniu cien obedov sa preto rodičia určite nevyhnú. Musia počítať aj z vyššími nákladmi na desiatu, prípadne nákup špeciálnych učebníc pre starších žiakov a študentov stredných škôl. Zvýšia sa aj náklady na výlety. Tieto aktivity nie sú povinné a rodičia sa tak budú rozhodovať na základe aktuálnej finančnej situácie., ” hovorí RNDr. Pavel Sadloň, riaditeľ Gymnázia na Ulici Ladislava Sáru v Bratislave.

Úvodné foto: http://www.pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.