Menu Zavrieť

Jana Benková má 25. knihu

Jedna z najproduktívnejších slovenských spisovateliek Jana BENKOVÁ má pred sebou opäť veľmi zaujímavý rok. Bude sa však niesť z veľkej časti aj v posunutí na zahraničné knižné trhy!

Pre mňa je Janka stelesnením toho, že ak niečo chceš, celý Vesmír sa spojí, aby si to mohol dosiahnuť. Žije si svoj sen. Lebo okrem snívania aj tvrdo maká a ide za svojimi cieľmi. Navyše má dar, ktorý rozvíja. Keď chytíte jej akúkoľvek knihu, už ju nebudete chcieť odložiť. Mne sa veru postarala o pár bezsenných nocí :)

Hovorili sme s ňou nielen o novej knihe. 

www.andawell.sk

Ako sa máš a čo všetko máš nové?
Dve knižky a ďalšie tri na ceste… (úsmev) No a k nim chystám autogramiády, besedy u nás, v Česku i Nemecku. Rusko si nechávam ako bonbón na druhý polrok.

Tak k nim poďme trochu bližšie.
Začiatkom apríla mi vyjde slovenská novinka Agátová alej č. 25. Veľmi sa z tejto knihy teším, je trošku iná než ostatné, lebo v zásadnej línii tentoraz nerieši vzťah muža a ženy, je o význame rodiny a teple domova. Aj preto som ju venovala mojim zlatým rodičom k ich narodeninám. Mám radosť aj z obálky, ktorá je iná, než sú moji čitatelia zvyknutí, ale chcela som sebe aj im dopriať zmenu. Ale to, čím je môj štýl písania typický – dynamické dialógy, humor, reakcie na aktuálne dianie v našej krajine – tam určite nájdu. (úsmev) No a číslo 25 v názve je symbolické, lebo je to už moja 25. kniha.

O čom je tento román?
Skúsim vás navnadiť: úspešná právnička Anna sa práve doma chystá vyskúšať si svoje vysnívané svadobné šaty, keď sa vo dverách objaví poštový kuriér a doručí jej správu šokujúcu ako blesk z jasného neba – list od sestry, ktorý jej život, večne sa krútiaci iba okolo práce, prevráti naruby. Anna zrazu ruší svadbu. Sťahuje sa z mesta na vidiek, aby sa po zbabelom a nepochopiteľnom sestrinom úteku postarala o svoje tri netere, ktoré predtým videla iba dvakrát, a ktoré jej príchod do ich malého domčeka veru príliš neuľahčia. A keby len dievčatá… Ani bývalý snúbenec sa nezmieril s rozchodom a život Anne nakladá na plecia viac, než dokáže uniesť, no zároveň jej srdce napĺňa aj pocitmi dovtedy nepoznanými… Zisťuje, že tam našla ten najväčší zázrak…

To znie zaujímavo.
Moje knihy sa vyvíjajú tak, ako sa vyvíjam i ja ako autorka i žena. Teraz som mala chuť napísať takýto román a verím, že čitateľov poteší.

Čo tie ostatné projekty?
Dva týždne po Aleji mi vyjde už siedma kniha v Česku – česká verzia úspešného románu Pralinky s chilli, sme vo fáze finalizácie obálky. Obidva tituly mi vydáva skvelé vydavateľstvo Brána. No a hneď po nej sa predstavím nemeckým čitateľom románom Dievča s mačacím menom, ktorý u nás čitatelia poznajú. Našla som tam veľmi šikovnú a flexibilnú mladú vydavateľku Melanie Waldorf. V lete mi vyjde ako prvá spolupráca s vydavateľstvom Ikar práve dokončená kniha s názvom Uličnica a tesne po nej aj moja prvá knižka na východe – román Čistá láska v ruštine. Som plná očakávania a napätia, pretože o ruský trh som sa snažila dva roky a rokovala som s mnohými vydavateľstvami, lebo nie je vôbec ľahké sa tam dostať. Plní sa mi naozaj veľký sen.

Lenže tebe sa to darí a v zahraničí si mimoriadne úspešná…
Tvrdá práca prináša aj výsledky, ja sa nevzdávam. Na vstup do každej krajiny sa pripravujem a prijímam iba tie ponuky a podpisujem také spolupráce, ktoré mi zabezpečia aj perspektívu v danej krajine. Teším sa na promošnúru do Nemecka aj Ruska, sú to pre mňa nádherné výzvy aj veľká pocta, že môžem predstaviť svoju prácu aj tam – novinárom aj čitateľom. No a rokujem s agentmi z ďalších piatich štátov, ale neponáhľam sa, chcem sa poriadne uviesť na spomenutých trhoch, potom sa posuniem ďalej.

Už si niekoľko rozhovorov aj absolvovala, na čo sa ťa pýtajú zahraniční novinári najčastejšie okrem kníh?
Zaujíma ich politická i spoločenská situácia u nás, lebo vedia, že sa k nej aj u nás verejne vyjadrujem – tak im ju zreálňujem, lebo mnohí naši politickí predstavitelia v zahraničí tvrdia, že sa na Slovensku žije dobre. To, že iba malinkej, marginálnej skupinke ľudí, už nepovedia. Rada zreálňujem obraz Slovenska – resp. jeho politickej „reprezentácie“ i tých, ktorí o ňom dlhodobo zavádzajú, prípadne hovoria, ako sa krajina mení k lepšiemu. Nemení, nič sa nemení, len sa pred kamerami vystriedajú iné tváre, ale pre bežných Slovákov sa po aktuálnych voľbách nezmení nič, iba sa poodkrývali masky niekoľkých politikov, ale politický primitivizmus sa bude naďalej šíriť… Je to celkom zábavné… Také na úrovni Kambodže… Takže smola pre takú krásnu malú krajinu, lebo tu žijú ešte aj múdri ľudia.

Poďme aj k typickým ženským témam. Sme web o životnom štýle, čo prevláda v tom tvojom?
Andawell.sk poznám veľmi dobre, čítam ho pravidelne a vždy ako prvý otváram nový článok Andrejky Hinkovej, ktorá píše svoj šokujúci životný príbeh a bude z neho raz ucelená kniha. Už teraz sa na ňu teším, bude skvelá! V mojom životnom štýle vždy prevládala práca, no teraz je už vyvážená so športom a relaxom, keďže sa venujem iba písaniu kníh a môžem si čas rozdeliť tak, ako si predstavujem a ako mi to vyhovuje.

Čo najviac vnímaš na mužoch?
Ich správanie. Či je chlap džentlmen k žene – či jej otvorí dvere, zavesí kabát, odsunie stoličku… Veľmi si všímam každú nuansu mužského správania i to, ako komunikuje, ako sa vyjadruje – prezrádza to veľa o jeho povahe, IQ aj výchove. No a určite vnímam jeho vôňu a oblečenie.

A čo považuješ za svoj najväčší úspech?
Podporu rodiny, priateľov a čitateľov. Veľmi pekne za ňu ďakujem a snažím sa ju vrátiť. (úsmev)

www.andawell.sk

(red)
Foto: Júlia Šimáková
Mejkap: Slávka Šoky Šokoťková

Čítajte tiež:

https://andawell.sk/stastna-zena-ma-bavi/

https://andawell.sk/jana-benkova-som-velmi-stastna-zena/

https://andawell.sk/dievca-s-macacim-menom-uz-aj-po-nemecky/

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie