Jednoduché tipy, ako zlepšiť spánok

1

Ak sa chceme cítiť dobre po fyzickej aj psychickej stránke, základom je zdravý spánok. Možno by vám vôbec nenapadlo, že neskorá večera alebo modré svetlo vám ho môže výrazne narúšať. Predtým, ako siahneme po liekoch na spanie, by sme mali skúsiť iné prírodné a prirodzené metódy.

Čo je nespavosť?

Nespavosťou nazývame poruchu spánku, pri ktorej máme problém zaspať, budíme sa príliš skoro alebo sa v noci prebúdzame. Nedostatok spánku ma za následok zhoršený fyzický aj psychický stav. Môžeme mať problémy s koncentráciou, pociťovať úzkosť alebo nevoľnosť. Nespavosť je taktiež spájaná so zhoršenou imunitou a vyšším rizikom vzniku chronických chorôb.

Ako bojovať s nespavosťou?

Náš psychický a fyzický stav výrazne ovplyvňuje spánok. Práve preto by sme predtým, ako siahneme po liekoch, mali skúsiť prirodzené metódy alebo zmeniť svoje návyky. Ak máte problémy s prerušovaným spánkom a neviete, ako zaspať, vyskúšajte naše tipy.

Bylinky na upokojenie

Bylinky vám pomôžu zaspať a skvalitniť spánok prirodzeným spôsobom. Skúste si uvariť šálku harmančekového čaju pred spánkom. Tento žlto-biely kvet má prirodzené sedatívne účinky. Pri zaspávaní vám môže pomôcť aj levanduľa, ktorá sa bežne používa v aromaterapii. Ak sa potrebujete upokojiť, kvapnite pár kvapiek vonného oleja do difuzéra a umiestnite ho pred spánkom do spálne. Valeriána lekárska je ďalší zázrak z prírodnej lekárne. Táto bylinka je používaná na zlepšenie spánku už od 18. storočia. Zdravysvet.sk má v ponuke tinktúru z valeriány a ďalšie kvalitné produkty z byliniek.

Nech už zvažujete akúkoľvek bylinku, doplnok stravy či inú pomoc v boji proti nespavosti, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom a dôkladne si naštudovať dávkovanie aj celkové užívanie.

Vyhýbajte sa večer modrému svetlu

Modré svetlo obrazoviek ovplyvňuje našu hladinu melatonínu v tele (hormón, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia), preto môže pozeranie do obrazoviek v neskorších hodinách výrazne narušiť náš spánok a zhoršiť jeho kvalitu. Pokúste sa aspoň 2 hodiny pred spánkom vyhýbať pozeraniu do obrazoviek. V prípade, že potrebujete súrne dokončiť nejakú prácu, nastavte si na počítači nočné osvetlenie. Môžete zvážiť aj kúpu okuliarov, čo modré svetlo blokujú.

Vyhýbajte sa neskorej večeri

Mnohé štúdie naznačujú, že konzumácia jedla v neskorších hodinách zhoršuje kvalitu nášho spánku. Najmenej 3 hodiny pred spánkom by sme nemali prijímať žiadne jedlo. Ak si dáme ťažkú večeru pred spaním, naše telo chce zostať bdelé, aby mohlo tráviť jedlo. Týmto spôsobom telu bránime v tom, aby si naplno oddýchlo.

Zvážte večeranie najneskôr o 17-tej a spravte si radšej niečo ľahké, napríklad šalát alebo grilovanú zeleninu.

Zdroj obrázka:
Rido / Shutterstock.com

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.