K jari patrí biele a ružové víno

0
Pexels

V predchádzajúcom článku som písala o tom, aký bude ročník 2019. Teraz by som vám rada predstavila prácu vinárov a vinárske slávnosti, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.

Čo je najväčším priateľom alebo nepriateľom vinárov? Počasie. Má totiž veľký vplyv na to, aký bude daný ročník.

Nápoj Bohov, ktorého plod (vínna réva) je starší ako ľudstvo samo, odhaľuje svoju pravdu o danom ročníku každý rok na jeseň. Pre vinárov je to najkrajšie a zároveň najnáročnejšie obdobie roka. Uzatvárajú totiž vinársky rok a vyhodnocujú, ako sa uplynulé obdobie podpísalo na veľkosti a kvalite úrody. A tiež už vedia, aké vína budeme piť v budúcom roku.

Prvý krok do pivnice
Kvalitné hrozno je prvým krokom do pivnice. A na tom, aké bude, má veľký vplyv terroir a počasie. Druh pôdy, nadmorská výška, otočenie svahov na rôzne svetové strany, zemepisná šírka a mikroklíma určujú, akým odrodám sa bude dobre dariť. U počasia je to inak. Všetkého veľa má vplyv na kvalitu hrozna a následne vína. Napríklad veľa dažďa môže spôsobiť hnitie hrozna, veľa horúčav má vplyv na jeho prezretie, čo sa môže odraziť vo výraznejšej chuti alkoholu. Daždivé počasie počas vinobrania zase môže za to, že je víno vodnaté a bez arómy.

Pexels

Biele, červené, ružové – Slovensko sa stalo práve v tých ružových svetovou veľmocou. Rok čo rok poráža na európskych aj svetových súťažiach aj také veľmoci vín, ako sú Taliansko či Španielsko a právom je rešpektované ako veľmoc ružových vín. Je treba ešte povedať, že horší rok pre červené vína môže byť dobrým rokom pre biele. Rok s nižšími teplotami a vyšším úhrnom zrážok, môže byť skazou pre plné, korenisté červené víno a naopak môže vytvoriť príjemné, svieže a suché biele víno. Zlý ročník vo Francúzsku zasa môže byť dobrým rokom pre Nový Zéland.

Pexels

Jeseň patrí vinobraniam
Na jeseň majú bližšie k vínu a vinárom aj zákazníci. Jeseň je totiž úzko spojená s úžasnými akciami, ktoré majú k vínu naozaj blízko. Vinobrania, hody, burčiak, mladé vína, otvorené pivnice, husacina,… tu majú možnosť sa ľudia stretnúť so svojimi obľúbenými vinármi a degustovať rôzne typy vín. V prípade kombinácie vín s jedlom sa hovorí o snúbení. Kedysi sa k husacine podávalo červené víno alebo burčiak, dnes to už závisí od chuti konzumenta.

Na výber má širokú škálu vín suchých, polosladkých či sladkých. Či už biele vína ako Rulandské biele, Rizling rýnsky, ale aj často preferované vína Cabernet Sauvignon, Frankovka modrá či Alibernet. Záleží len na vás, aby bola gastrokombinácia príjemná.

Krstenie mladých vín
Ďalšou veľkou vinárskou udalosťou je krst mladých vín. Ten sa uskutočňuje pravidelne v období Svätého Martina. Mladé vína sú zákazníkom prezentované od požehnania Svätomartinských vín a predávajú sa do konca roka. Tak hovorí zákon. Ten však nediktuje vinárom, aké odrody sem spadajú, a tak môžete nájsť v každom vinárstve iné.

Krst mladých vín si nenechávajú ujsť viacerí vinári a pri tejto príležitosti otvárajú svoje pivnice pre širokú verejnosť. Len v rámci Malokarpatskej vínnej cesty býva bežne otvorených 160 najkrajších pivníc malokarpatského regiónu. Mladé vína by ste mali skonzumovať do jari nasledujúceho roka.

Snúbenie s jedlom
Jar a leto je obdobím, kedy sa viac konzumujú biele a ružové vína. Jeseň a zima sú zase ako stvorené pre červené vína. Toto samozrejme nemusí byť pravidlom, avšak biele a ružové vína sú viac osviežujúce a hodia sa k rôznym šalátom a ľahším jedlám, kým červené zahrejú a perfektne sa snúbia s jedlami, ktoré sú pre jeseň a zimu ako stvorené. Hľadanie vhodných kombinácii jedla a vína je tiež tak trochu alchýmia. Netreba sa pritom báť skúšať a experimentovať. Dôležité je, aby sa dosiahla symbióza a aby jeden z partnerov neprevalcoval toho druhého. Ak si však myslíte, že k bielemu mäsu sa hodí biele a ružové víno a k červenému červené, už dávno to neplatí.

Moderná gastronómia je súborom množstva chutí a existujú aj vína rôznych tvárí. K mastnejším jedlám nalejte mladý Portugal alebo aktuálne vyzretú Frankovku. Výraznejšie, napríklad divinové špeciality si vyžadujú komplexné vína vyzreté v dubových sudoch.

Pexels

Červené podávajte ako rituál
Červené vína sú vznešené, vášnivé a preukázateľné sú aj ich zdravotné účinky. Majú okolo 13 – 14 percent objemového alkoholu. Výnimkou sú fortifikované sladké vína, a tiež vína portského typu. Prijmite výzvu a objavte množstvo tvárí, ktoré vie červené víno predviesť. Vytvorte z podávania vína rituál. Ostatne, červené víno si ho nielen zaslúži, ale aj priamo vyžaduje.

Zvoľte správnu teplotu podávania a doprajte vínu čas. Červené víno sa v závislosti od štýlu podáva pri teplote 14 – 18°C v pohároch s objemom 400 – 600 ml. Najmä staršie červené vína si priam žiadajú pred podávaním zdekantovať. Dekantácia, alebo opatrné preliatie vína do špeciálnej sklenenej nádoby (karafy), neslúži len na oddelenie depotu (usadenín). Dôvodom dekantácie je aj prevzdušnenie alebo inak povedané otvorenie vína a uvoľnenie aróm. Ak chcete urobiť z podávania červeného vína skutočný zážitok, doprajte mu ďalší rozmer. Prechutnávajte ho trpezlivo „v čase“.

Ochutnajte víno naliate priamo z fľaše, po preliatí do karafy, po hodinovej dekantácii, po dvoch hodinách. Ak zostane pár kvapiek v karafe, prechutnajte ho aj po dlhšom čase. Budete prekvapení, ako sa menia senzorické vlastnosti vína v čase. Postupným poznávaním vína objavte správny čas, kedy vás víno najviac očarí. Jedno víno vám poskytne bohatú paletu vôní, aróm, a teda aj množstvo zážitkov.

pexels

V ďalšom článku vám poviem niečo o tom, aby ste pili víno ako someliér :)

Andrea Hinková Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.