Kyberšikana – viete, ako na ňu?

0

Sociálne siete sa stali natoľko bežnou súčasťou našich životov, že takmer prestávame vnímať riziká súvisiace s ich používaním. Medzi ne patrí aj kyberšikana. Na rozdiel od klasickej šikany nezanecháva rany na tele, rozhodne ju ale nemôžeme považovať za menej nebezpečnú. Obrovské škody môže napáchať predovšetkým na detskej duši. V citlivom období dospievania sa totiž deti najprv učia vnímať samé seba a ľahšie podliehajú názorom a vplyvom okolia. Kyberšikana tak môže zásadným spôsobom podlomiť ich sebadôveru.

Dokážete rozpoznať kyberšikanu?
A to zďaleka nie je všetko. U obetí kyberšikany nie sú výnimkou depresie, mnohí mladí hľadajú úľavu v užívaní omamných látok a výnimkou nie sú ani tragické prípady končiace samovraždou. Rozpoznať, že dieťa čelí šikane na internete, pritom nie je ľahké. „To, že je potomok obeťou kyberšikany môže rodič spoznať podľa niekoľkých znakov. Dieťa náhle prestane používať počítač,  začne sa vyhýbať diskusii o tom, čo robí online. Môže byť rozrušené po prečítaní správ v mobile a tak ako pri klasickej šikane sa začne uzatvárať pred rodinou a kamarátmi, je utiahnuté,“ vysvetľuje  psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Mgr. Mária Tóthová-Šimčáková.    

V anonymnom prostredí sociálnych sietí a internetových diskusií môžu agresori ľahšie nabrať odvahu, odpadá totiž nutnosť priameho kontaktu s obeťou. Niektorí šikanujúci si pritom ani neuvedomujú, aké dopady môže ich chovanie mať.

Kyberšikana – útok na sebadôveru dieťaťa
Obeť šikany väčšinou hľadá vinu sama u seba, snaží sa pochopiť, čím také jednanie zapríčinila.  Predovšetkým u detí s nízkym sebavedomím existuje riziko, že o sebe začnú ešte viac pochybovať. „Doma som prežívala zlé obdobie a fakt, že som o sebe čítala tieto strašné veci, mi vôbec nepridal. V ten moment som sa do seba totálne uzavrela, prestala som chodiť do školy a po nejakom čase som musela vyhľadať pomoc psychológa a neskôr aj psychiatra,“ vraví Kiana.

Kianinu skúsenosť potvrdzuje aj psychologička Mgr. Mária Tóthová-Šimčáková: „Kyberšikanu sa rozhodne neoplatí podceňovať. Deti, ktoré sú jej obeťou, môžu trpieť depresiami, úzkostnými stavmi, vedúcimi dokonca až k pokusom o samovraždu.  Z dlhodobého hľadiska v dospelosti vykazujú zvýšený sklon k depresiám, majú pochybnosti o sebe, svojej hodnote a trpia pocitmi menejcennosti.“    

Budovanie sebaúcty dieťaťa by preto malo byť úplným základom. K sebadôvere však nevedie žiadna skratka a musí sa budovať kúsok po kúsku. Preto to najlepšie, čo môžete urobiť, je pomôcť dieťaťu vytvoriť si silné vedomie vlastnej hodnoty v skutočnom živote. Pokiaľ sami tápete, obrátiť sa môžete napríklad na Projekt sebadôvery Dove, ktorého hlavným cieľom je práve budovanie sebadôvery dospievajúcich detí.

Ako bojovať s kyberšikanou
Kybešikana je veľmi citlivá téma, pričom situáciu komplikuje fakt, že deti sa boja problém riešiť so svojimi rodičmi.  Boja sa, že zareagujete prehnane, nepochopíte ich alebo sa dokonca nahneváte za obsah, ktorý deti na svojich sociálnych sieťach zdieľali.  Dieťa by malo preto  predovšetkým vedieť, že sa na Vás môže vždy obrátiť.  Následne môžete zaujať potrebné kroky. V prípade, že sa kyberšikana  rozmohla v školskom kolektíve, tak je dôležité, aby  ste o probléme upovedomili školu a situáciu riešili spoločne. Váš boj s kyberšikanou však nekončí zastavením útokov kybernetického predátora. Tie  mohli zanechať na duši vašej ratolesti  hlboké stopy, a preto by ste sa mali obrátiť na odborníka, ktorý pomôže vášmu dieťaťu tvrdý útok na jeho sebadôveru prekonať. Užitočné rady a tipy ako bojovať s kyberšikanou a budovať sebadôveru vašich detí nájdete aj na dove.com/sebadovera alebo v príručke Sama sebou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.