Menu Zavrieť

Leto na Severnom Spiši a v Pieninách

Jeden deň nestačí. To platí pri návšteve Severného Spiša a Pienin – najzdravšieho regiónu Slovenska. Malebná príroda, bohatá história a množstvo rekreačných a športových aktivít si získali srdcia mnohých našich, ale aj zahraničných turistov.

Slávnosť jari a furmanské preteky
Slávnosť jari a furmanské preteky

Už 23. apríla odštartuje tohtoročnú letnú turistickú sezónu symbolické odomknutie rieky Dunajec tradičným splavom na pltiach. Návštevníci sa môžu tešiť na množstvo zábavy, ochutnávku miestnych špecialít a slávnostné otvorenie nových expozícií.

Región severného Spiša a Pienin je pripravený privítať letných dovolenkárov. Otvorenie letnej turistickej sezóny odštartuje 23. apríla symbolickým odomknutím rieky Dunajec v Červenom Kláštore, po ktorej sa bude splavovať plťami až do Lesnice. V novo zrekonštruovanej Chate Pieniny v Lesnici sa o zábavu postarajú a do tanca zahrajú praví Gorali – bratia Kollárovci.

Nasledujúci deň 24. apríla otvorí svoje brány známy hrad Ľubovňa, ktorý si tento rok pripomenie 60. výročie od založenia múzea. Už pri otvorení sezóny budú sprístupnené dve expozície: „Španielske princezné na hrade Ľubovňa – príbeh Caroliny a Isabel“ a výstava historických fotografií „Chartula Pictoria“. O rytiersky súboj s tradičnými zbraňami sa postarajú rytieri v stredovekom vojenskom tábore. Predvedú streľbu z luku a kuše, jazdu na koni a typické stredoveké jedlá.

Či už počas letnej dovolenky uprednostňujete poznávanie prírody, bádanie po histórii, relax alebo vyhľadávate skôr športové zážitky, v regióne severného Spiša a Pienin si príde každý na svoje. Rozmanitý program je pripravený počas celej letnej sezóny. Už v máji sa fanúšikovia cykloturistiky môžu tešiť na špeciálne otvorenie cyklosezóny v retroštýle.

Prvú májovú sobotu sa uskutoční Slávnosť jari a Furmanské preteky. Slávnosť jari je oslavou folklóru, ľudových piesní, tancov a remesiel spojená s tradičnými pretekmi konských záprahov a súťaže obcí vo varení kapustnice. „Návštevníkom budú k dispozícii dve informačné centrá regiónu. Nové informačné centrum destinácie v barokovom podhradí hradu Ľubovňa a informačné centrum na Salaši u Franka,“ informuje Erika Šalatová, výkonná riaditeľka OOCR Severný Spiš Pieniny.

Tento rok budú opäť lákavou súčasťou programu hudobné podujatia ako Nestville Open Fest, Breakfestival a Nestville Chopper Rock Fest. V auguste sa bude konať Hlavná púť na horu Zvir, ktorú každoročne absolvujú stovky pútnikov. Nebudú chýbať ani Cyrilometodské slávnosti pod hradom Ľubovňa, Salašnícka noc, Ružbašské trhy folklóru či stretnutie Goralov v Pieninách.

Niet krajšej turistickej predstavy, ako spojiť pohyb s regeneráciou. Región severného Spiša a Pienin sa môže pochváliť jedinečnou turistickou Cestou minerálnych prameňov, ktorú tvorí dvanásť prameňov v jedenástich obciach regiónu. Návštevníkom poskytuje komplexnú regeneráciu organizmu cez liečivé účinky či očistu ducha na posvätnej hore Zvir.

Letných turistov privíta aj zrekonštruovaná Chata Pieniny v Lesnici s wellness službami a Rekreapark, spoločný areál Kúpeľov Červený Kláštor Smerdžonka a Dunajec Village so zaujímavým programom na amfiteátri a s outdoorovými športoviskami pre veľkých aj malých. Vydajte sa na poznávaciu cestu na severný Spiš a do Pienin a načerpajte energiu v najkrajšom regióne Slovenska.

Hlavná púť na horu Zvir
Hlavná púť na horu Zvir
Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa
Hradné slávnosti na hrade Ľubovňa
Otvorenie letnej tur. sez. v Stred. voj. tábore
Otvorenie letnej tur. sez. v Stred. voj. tábore
Salašnícka noc
Salašnícka noc
Slávnosť jari a furmanské preteky
Slávnosť jari a furmanské preteky

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie