Levanduľový sirup – Recept

1

Obdobie zberu levandule je vtedy, keď sú plne rozkvitnuté aj horné kvietky klasu, pričom spodné sú už uschnuté. Toto obdobie sa mapuje na jún alebo júl. Pripravte si svoj Levanduľový sirup.

Ešte predtým, ako sa pripravíte do prípravy, prečítajte si niečo o tom, ako levanduľu zbierať. Levanduľový sirup tak môžete zbaviť aj jej typickej horkastej silice.

Teplo napomáha rastline nahromadiť vonný olej v kvetoch. Zbiera sa na obed, v letných horúčavách v začiatkoch alebo za plného kvitnutia rastlín. Keďže rastlina kvitne postupne, je relatívne krátky čas na jej zber.
Čítajte tiež: Osviežujúci lipovo-bazový sirup – Recept

Na Slovensku levanduľa kvitne podľa miesta pestovania a druhu od júna (lavandula angustifolia) do augusta (niektoré hybridné formy). Dĺžka zrezaných stopiek levandule je od 15 cm (lavandula angustifolia) do približne 25 cm pri niektorých hybridných formách.

Levanduľu zrežeme buď záhradníckymi nožnicami alebo menším kosákom. Následne zrezané stopky zviažeme do malej kytice a spevníme gumičkou.

Levanduľový sirup


Náročnosť: jednoduchá príprava
Doba prípravy: asi 40 minút
Vystačí na: 700 ml sirupu

Potrebujeme:
2 hrste nastrihaných levanduľových kvetov
500 ml vody
chemicky neošetrený citrón
zarovnanú kávovú lyžičku Kyseliny citrónovej Dr. Oetker
1 balíček Cukru na sirup Dr. Oetker

Postup:

1. Kvety levandule namočíme do vlažnej prevarenej vody. Pridáme citrón nakrájaný na plátky a kyselinu citrónovú. Potom pridáme cukor na sirup a odložíme na noc do chladničky.

2. Na druhý deň zmes precedíme cez sitko alebo gázu. Sirup privedieme do varu a 5 minút povaríme. Odoberieme prípadnú penu a horúci sirup nalejeme do sterilných a zohriatych fliaš. Fľaše dôkladne uzavrieme viečkami a asi na 20 minút položíme naležato.

TIP: Sirup môžeme piť zriedený so studenou vodou ale aj s teplým čajom.

Vedeli ste že?


Levanduľa obsahuje vitamíny A, C, bielkoviny, vápnik, sacharidy, železo?

Pomáha proti nespavosti, znižuje vplyv stresu, nervozitu a povzbudzuje telo?

Podporuje tok krvi, normalizuje tlak, tlmí bolesť, a má antibiotické a antiseptické účinky?

Zlepšuje hojenie rán, fungovanie pečene, kožné choroby, je močopudná a dobre vplýva na trávenie a vitalitu?

Je vhodná proti nespavosti, vypätí a kožných chorobách. 2,5 deci vody zalejete 2 čajovými lyžičkami levandule, a necháte lúhovať 10 minút. Pite večer.

Krásnu vôňu levandule si môžete navodiť aj prostredníctvom luxusnej sviečky s vôňou levandule od dottera https://samanskesviecky.sk/produkt/cista-dusa-s-vonou-dottera-levandula/

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.