Menu Zavrieť

Má vaše dieťa zhoršený prospech?

Za zhoršeným prospechom vášho dieťaťa môže byť problém so štítnou žľazou, nepodceňujte ho!

www.andawell.sk

Dnešným dňom začal Svetový týždeň štítnej žľazy vyhlásený medzinárodnou organizáciou TFI (Thyroid Federation International), ktorý sa tento rok zameriava na osvetu porúch štítnej žľazy u detí.

Na Slovensku sa ročne narodí približne 11 novorodencov s vrodenou hypotyreózou (zníženou funkciou štítnej žľazy), ktorú už dnes lekári u detí narodených na Slovensku vďaka povinnému celoplošnému skríningu odhalia v 100 percentách prípadov.

Vrodená porucha štítnej žľazy, ktorá v minulosti viedla k ťažkému psychomotorickému zaostávaniu dieťaťa, tak nemá pre liečené deti v budúcnosti žiadne zdravotné následky. Problém však môže predstavovať získaná hypotyreóza, ktorá sa začne objavovať najčastejšie ako dôsledok autoimunitného ochorenia u detí v období puberty, pretože jej diagnostika neprebieha celoplošne, ako u vrodenej formy.

Je teda nutné, aby pediatri ale aj rodičia neboli voči jej prejavom ľahostajní a spoločne odhalili toto ochorenie včas, inak môže v budúcnosti u dieťaťa spôsobiť vážnejšie zdravotné komplikácie.

Štítna žľaza je malý orgán umiestnený v prednej časti dolnej polovice krku. Má v ľudskom tele nezastupiteľnú funkciu, keďže hormóny tyroxín a trijódtyronín, ktoré produkuje, riadia správne fungovanie životne dôležitých orgánov v našom organizme. Napriek svojej malej veľkosti má vplyv na celkový metabolizmus buniek, srdce a cievy, krvotvorbu, kožu, svaly, trávenie, reprodukčný systém či psychiku človeka.

Nedostatočná produkcia hormónov sa prejavuje veľmi nenápadne, u detí je potrebné sledovať jej príznaky akými sú napr. spomalenie rastu, celková únava, zhoršenie prospechu v škole, slabá výkonnosť, zdanlivá lenivosť, ale aj častejšie zápchy nejasného pôvodu a neobjasnená chudokrvnosť. Menej častým, ale ľahšie  badateľným príznakom je zväčšená štítna žľaza – struma, ktorá môže byť príznakom rôznych ochorení štítnej žľazy.

„Porucha rastu je citlivým ukazovateľom hypotyreózy u detí v predškolskom a mladšom školskom veku, jeho spomalenie zaznamenané pediatrom pri preventívnej prehliadke do rastového grafu alebo rodičmi v období medzi povinnými prehliadkami, môže upozorniť medzi inými poruchami aj na toto ochorenie. Ak je spomalený rast sprevádzaný ďalšími príznakmi akými sú chronické zápchy, častý pocit celkovej únavy u dieťaťa, slabá výkonnosť, prípadne zhoršený prospech bez zjavnej príčiny, je vhodné upozorniť na to pediatra,“ vysvetľuje MUDr. Zuzana Pribilincová, detská endokrinologička z II. detskej kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave.

„Rovnaké príznaky si je potrebné  všímať aj u detí v pubertálnom veku. U nich sa hypotyreóza vyskytuje väčšinou ako dôsledok autoimunitného ochorenia, najčastejšie sa spája s celiakiou a cukrovkou I. typu alebo s Turnerovým či Downovým syndrómom. Odhadom žije na Slovensku približne 4 000 detí s takto získanou hypotyreózou.“

Neliečená hypotyreóza môže mať pre dieťa v dospelosti vážne zdravotné následky. Kým  rast a metabolizmus sa vďaka liečbe syntetickým hormónom štítnej žľazy upravia, vysoká hladina cholesterolu v krvi, ktorá je častým dôsledkom zníženej funkcie štítnej žľazy, môže pri dlhom trvaní začať už v detstve proces aterosklerózy.

„V školskom veku totiž nedostatočná produkcia hormónov štítnej žľazy spomaľuje spaľovanie tukov. V tele tak zostáva tzv. zlý cholesterol, ktorý sa postupne hromadí v cievach a srdci. V kombinácii s obezitou z prejedania sa a nesprávneho zloženia stravy, zriedkavejšou fyzickou aktivitou a prípadnou nepriaznivou rodinnou anamnézou, môže neliečená porucha štítnej žľazy prispieť k vývoju srdcovocievnych ochorení a niekoľkonásobne tak zvýšiť riziko infarktu v dospelosti,“ uvádza MUDr. Pribilincová.

„U dievčat môže byť už mierna hypotyreóza jednou z príčin porúch menštruačného cyklu a neskôr neplodnosti. Normálna hladina hormónu štítnej žľazy je totiž dôležitá pre správne fungovanie ovulácie, ale aj životaschopnosť embrya počas tehotenstva. Mladé ženy, ktoré už mali takúto  poruchu niekedy v živote diagnostikovanú by mali byť pred otehotnením a tiež počas gravidity kompenzované liečbou. Plod je totiž v rannom štádiu tehotenstva plne závislý od hormónu, ktorý mu dodáva matka, keďže si ho sám nevie ešte vytvoriť.“

Diagnostika i liečba hypotyreózy je bezbolestná, jednoduchá a ekonomická. Porucha štítnej žľazy sa zisťuje odberom krvi, znížená produkcia jej hormónov sa kompenzuje užívaním tabliet. Účinná prevencia neexistuje. Ovplyvniť vieme len pravidelný prísun jódu, ktorého dlhodobý nedostatok môže  hypotyreózu vyvolať.

Znížená, ale aj zvýšená funkcia štítnej žľazy, jej zväčšenie a najmä uzlenie sú poruchami malého, ale dôležitého orgánu v ľudskom tele. Niekedy preceňované inokedy podceňované zmeny funkcie aj veľkosti štítnej žľazy rozhodne patria do kompetencie odborníka z oblasti endokrinológie, ktorý dokáže spolu s pacientom zvládnuť úskalia tohto jemného motorčeka v stroji ľudského organizmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie