Menu Zavrieť

Májový detox: vyhnite sa cukrom a zbavte sa nečistôt i vrások

Koža ako najväčší ľudský orgán presne vypovedá nie len o tom, ako žijeme, ale tiež ako sa stravujeme. Preto je na jar vhodné detoxikovať organizmus a predovšetkým sa vyhnúť cukrom, ktoré môžu na pleť pôsobiť z hľadiska starnutia kože horšie než ležanie na slnku.

 

Správne čistenie pleti, jej hydratácia a výživné krémy patria k základom starostlivosti o pokožku. Výrazným faktorom, ktorý ovplyvňuje zdravie pokožky a prehlbovanie vrások, je tiež životospráva.

Pokiaľ v jedálničku prevažujú cukry, prejaví sa tiež na zhoršenej kvalite pleti. Kvôli nedostatočnej výžive a nadbytku sladkostí totiž koža stráca svoju prirodzenú elasticitu rovnako ako pri poškodení slnkom, či vekom. To súčasne nevedie iba k starnutiu pleti, ale koža je aj suchá a náchylná k infekcii.

Vysoká hladina cukru v krvi navyše spúšťa uvoľňovanie inzulínu, čo prispieva k hormonálnym výkyvom a nadmernej produkcii mazu. Ten následne blokuje póry a vytvára akné.

Májová očista organizmu pre lepšiu pleť
Najmä po zimnom období sa v našom tele ukladá veľké množstvo toxínov, ktoré majú nepriaznivý vplyv na naše zdravie aj stav pokožky. Zbaviť sa týchto nepriaznivých látok možno pomocou jarnej očistnej kúry.

„Dôkladnú detoxikačnú diétu odporúčam ako liečebný proces predovšetkým ženám trpiacim predčasne starnúcou pokožkou alebo akné. Pomáha ale aj ľuďom s ďalšími nepríjemnými prejavmi unavenej pleti. Pokožka totiž starne kvôli procesu nazývanému glykácia, kedy sa cukor dostáva do krvi prostredníctvom kolagénových a elastinových vlákien. To spôsobuje ich zatvrdnutie a poškodenie. Na povrchu pokožky sa potom začnú objavovať vrásky,“ vysvetľuje doktor Tomáš Kampe, ktorý pôsobí ako odporný konzultant kozmetickej spoločnosti LR Health & Beauty.

Fruktózový sirup vymeňte za nízko-sacharidovú stravu
Jarná detoxikácia organizmu spočíva predovšetkým v zmene životosprávy. Z jedálničku by tak mala vymiznúť káva, biela múka, sladké nápoje, priemyselne spracované potraviny, tučné mäsá, alkohol, ale tiež mliečne výrobky. Posledné menované totiž obsahujú laktózu, čo je typ cukru.

Pre kompletnú očistu je teda ich vyradenie nevyhnutné. Medzi problematické potraviny konzumované počas detoxikačného obdobia sa môžu radiť aj komplexné sacharidy.

Patria medzi ne celozrnné výrobky a niektoré ovocie a zelenia, ktoré sa pri trávení na cukry menia. Z tohto dôvodu je lepšie sa sústrediť predovšetkým na zeleninu šalátovú a nízko-sacharidovú, z ovocia zaradiť najmä citrusy. Nevyhnutné je vyhýbať sa polotovarom, ktoré obsahujú spracované cukry. Skrývajú sa pod výrazmi ako je sacharóza, glukóza, dextróza, maltóza, či fruktózový kukuričný sirup, ktorý prispieva k starnutiu pleti omnoho viac než iné typy cukrov. V potravinovom priemysle je však často využívaný, pretože je lacnejší a predlžuje súčasne trvanlivosť potravín.

Pupienky po detoxikačnej kúre sú iba prechodné
Počas dodržiavania detoxikácie je dobré jesť predovšetkým chudé mäso, vajcia, či v prípade vegetariánskych foriem stravovanie dopĺňať proteínmi prostredníctvom šošovice, cíceru alebo fazule.

Nevyhnutné je samozrejme dopĺňať aj dostatok tekutín vo forme čistej vody, prípadne zeleného, či bylinkového čaju.

Usadené nečistoty sa následne začnú vyplavovať, počas čoho občas dochádza k prechodným nepríjemným reakciám.

„Vplyvom detoxikácie sa môžu na pleti objaviť pupienky, ktoré by však počas štrnástich dní mali postupne vymiznúť. Nemali by vás však odradiť, pretože po dokončení detoxikácie sa môžete tešiť na zdravo vyzerajúcu, žiariacu pokožku. Tá je odmenou za správne fungovanie vnútorných orgánov, ktoré koži poskytujú kompletnú výživu,“ podotýka Kampe.

V rámci detoxikácie by sa mali do jedálničku zaradiť tiež vitamíny zo skupiny B, ktoré mimo iného vytvárajú kolagénové vlákna v koži, ktorých správna funkcia redukuje prejavy starnutia pokožky. Zdrojom týchto vitamínov je predovšetkým kuracie mäso, ryby, pečienka, orechy, karfiol alebo banány.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.