Máte pokazenú dušu? Choďte k odborníkovi!

0

Každý človek má rovnakú štartovaciu pozíciu. S tým súhlasím. Nie som celkom stotožnená s tvrdením, že deti sa rodia čisté ako krištál, lebo minimálne tie moje, majú silnú genetickú výbavu. Som tiež presvedčená o tom, že ľudia nie sú dobrí a zlí, ale celí. Je v nich dobro aj zlo a záleží len a len na nich, ktoré vlastnosti prevážia ich život. Niekoho vonkajšie okolnosti ovplyvňujú menej, iného viac a sú aj ľudia, ktorých „zoštrotujú“.

A tu niekde sa začína príbeh čerešňového džemu.
Prišla som domov z nákupov a na stole bola taška s čerešňami a z úst môjho muža išla prosba, aby som urobila z nich džem. Sú od muža – tuláka, ktorého prichýlila miestna farnosť na ktorej žije. Ľudia ho obchádzajú, deti na neho kričia škaredé slová, a on si už asi zvykol byť na kraji spoločnosti. No, nebolo to tak vždy. Boli deväťdesiate roky. Po revolúcií sa otvorili hranice a ľudia začali voziť tovar, kšeftovať, predávať, investovať. Kupovalo a predávalo sa všetko. A tí, ktorí zarobili, si kúpili drahé športové autá, kožené nohavice, nasadili čierne okuliare a hrali sa na veľkopodnikateľov. Nemysleli na to, čo bude zajtra. Dnes to už vieme. Mnohí prišli o všetko a dnes, ak majú šťastie a dokázali si zhodiť hrebienok megaúspechu, žijú bežný život.

Tento dnes muž  tulák, bol vtedy chlapec. Jeho otec investoval. Zle. Veľmi zle. Až tak, že to nezvládol a obesil sa. Majetok im zobrali  a mama skočila pod vlak. A mladý chlapec sa pomiatol. Jeho krehká duša sa z toho už nikdy nedostala. Tak dnes chodí na čerešne tam, kde by bežný človek nechodil. Ten si ich kúpi v obchode alebo vo výkupe. Lenže nemajú príbeh. A posolstvo.

Keď je pokazená práčka, voláme inštalatéra. Tak prečo, keď sa pokazí naša duša, máme stále predsudky navštíviť odborného lekára? K psychiatrovi môžeme ísť bez výmenného lístka od obvodného lekára, v prípade klinických psychológov tomu tak bude od roku 2021. Toho zháňam aj ja. Niektoré veci v mojom živote nedokážem pomenovať a ťahajú ma dole. Spôsobujú napätie, ktoré ma oslabuje. A pritom možno stačí len poznať názor odborníka na tieto problémy. Veď keď chceme byť v živote šťastní, lebo naozaj žijeme len raz, prečo sa nepostarať o svoje psychické zdravie?
Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.