Menu Zavrieť

Môj život s reumou

Boli letné prázdniny a ja som mala nastúpiť do druhého ročníka gymnázia. Mala som sladkých pätnásť a zrazu som sa ocitla v nemocnici s nekonečne dlho trvajúcimi 40 stupňovými horúčkami a výsevom na tele. Proces stanovenia diagnózy trval neskutočne dlho. Veľmi vážny prípad, ktorý sa po mnohých peripetiách ocitol v Piešťanoch v Národnom ústave reumatických chorôb. V nemocničnej izbe konečne zaznelo: Reumatoidná artritída (juvenílna).

Na začiatku sa však musela liečiť moja pečeň, ktorá ten nápor mnohých liekov, ktoré som dovtedy brala, nezvládla. Bolo to náročné obdobie pre mňa, aj moju rodinu. No stmelilo nás to ešte viac dokopy a bojovali sme.

Bez rodičov a všetkých, ktorí mi pomáhali, by som určite nebola na tom dnes tak, ako som. Psychická opora je rovnako dôležitá, ako liečba. Nikdy som dovtedy o reume ako takej nepočula. Teda áno. Vždy som si pod tým pojmom predstavila starú babičku s vykrútenými prstami. Nebývala som dovtedy vážnejšie chorá. Nemala som dôvod sa o choroby zaujímať. Veď prečo by aj. Mladé dievča v tom veku, rieši úplne iné veci. No nastala realita a ja som v nej zrazu začala plávať. Nečakane. Bez upozornenia.

Prekvapila som samú seba
Reuma ma naučila mnohému. Zistila som, že sa vo mne skrýva neskutočná sila a bojovnosť, o ktorej som dovtedy netušila. Prekvapila som samú seba. Priznávam, s reumou sa nežije ľahko. Fyzickú bolesť, ktorú pociťuje reumatik, úplne pochopí asi len človek s rovnakým osudom. Nie je to nič príjemné. Dôležitá je dôslednosť, systematickosť, prísnosť a psychická pohoda.Tá zohráva veľkú úlohu. Reumu som neprijala do svojho života úplne od začiatku. Bol to proces, ktorý ma zocelil a naučil ma tešiť sa z maličkostí a byť trpezlivou.

Život s obmedzeniami
Ak človek dodržiava nastavenú liečbu, môže žiť plnohodnotný život. Samozrejme, že mám aj určité obmedzenia. Mojim kĺbom nerobí dobre v dnešnej dobe veľmi populárny beh, občas neviem otvoriť zaváraninu, alebo sa mi moja sánka (lebo čeľusť je tiež kĺb) zasekne uprostred rozprávania. Beriem to s nadhľadom a humorom. V mojom živote je to na rovnakej úrovni, ako medikamentózna liečba. S úsmevom ide všetko ľahšie. Najhoršie mi robia veľké zmeny počasia. Vtedy sú moje rána neskutočne dlhé. No vždy si poviem, že to prejde a poobede bude lepšie. Striedanie aktivít a relaxu, sú v alfa omega mojich dní.

Rada sa usmievam
Vďaka biologickej liečbe, ktorá je pre mňa ako zázrak, žijem plnohodnotný život. Reuma je súčasťou mojich dní, no aj moje dve deti, manžel a rodina. Áno aj s touto diagnózou som sa stala mamou a som za to vďačná.

Vďaka reume sa okruh priateľov vykryštalizoval a zostali len tí, ktorí si ma zaslúžia. Mnoho ľudí ma tendenciu to totiž bagatelizovať. Nemám to napísané na čele a ani okom ľahko viditeľné deformity. Z tohto uhla pohľadu pôsobím ako najzdravšia žena na svete. Rada sa usmievam a vo všetkom sa snažím nájsť niečo pozitívne. No zdanie môže občas klamať. Žijem svoj život ako každá iná žena. Len mám v sebe ukrytú menšiu pridanú hodnotu. Reumu.

To že sa mi toto všetko udialo, mi viac dalo, ako vzalo. Aj s reumou sa dá krásne žiť, ak si z nej urobíte kamarátku. Ja s ňou spolunažívam už 20 rokov. Sú dni, keď to zvládam a sú aj také, že mi ide hrozne na nervy. Ale veď presne tak to v živote už chodí.

Odkaz pre ostatných reumatikov
Život asi vie presne, prečo to urobil. Prečo práve vám, reumu vniesol do všedných dní . Aj ja som vďaka nej prišla na mnohé veci. Na to, čo je v živote najviac dôležité. Reumu je potrebné jednoducho len prijať. Nebojovať proti nej. Snažte sa ju brať ako svoju súčasť. Majte sa radi a tešte sa z maličkostí. Motivujte sa a radujte, keď je vám lepšie. Choďte do prírody, zhlboka dýchajte, pravidelne cvičte, zdravo sa stravujte a obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi. Buďte vďační za každý krásny deň. Nedá sa to vždy, no aspoň sa o to pokúste. Je vo vás neskutočná sila. Môžete byť na seba hrdí. Reuma z vás robí empatickejšieho, pokornejšieho a vľúdnejšieho človeka. Vďaka nej vidíte svet inak . A to je predsa úžasné, no nie?

Barbora Jelínek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.