Menu Zavrieť

Na dieťa pozitívne vplýva úsmev

 

 Kľúčovú úlohu úsmevu pre celkový harmonický vývin dieťaťa v súvislosti so zdravým chrupom potvrdzujú závery prieskumu agentúry STEM/MARK.

www.andawell.sk

Celých 98 % Slovákov je presvedčených, že frekvencia, s akou sa dieťa usmieva, má vplyv na jeho vývin. Viac ako dve tretiny respondentov potom pripúšťajú, že nezdravý chrup môže negatívne ovplyvniť psychický vývin dieťaťa.

Prieskum ukazuje, že najdôležitejším a najčastejším základným impulzom, prečo sa dieťa usmieva, sú jeho rodičia, ich postoj k dieťaťu a celkové zázemie, ako sa domnieva 82 % respondentov. Doktorka Gabriela Herényiová, ktorá sa ako školská psychologička už 25 rokov venuje deťom a ich rodičom to potvrdzuje: “Sama sa vo svojej praxi stretávam s tým, že mojim klientom často chýbali emócie u ich rodičov a sami potom mali problémy dávať ich najavo. Viac, ako materiálne zabezpečenie, potrebovali deti cítiť, že sú svojimi rodičmi milovaní, dostávajú od oboch z nich dostatočnú dávku pozitívnych emócií vrátane pohladenia alebo objatia, dostatočnú dávku pozornosti, ako aj pocitov istoty a bezpečia v rodine. Okrem absencie tejto prvotnej motivácie môže byť jednou z bariér úsmevu  v určitom veku tiež nezdravý chrup.“

K peknému detskému úsmevu, ako aj k ďalšiemu plnohodnotnému vývinu, sú podľa mienky slovenskej verejnosti dôležité správne návyky dentálnej hygieny, ktoré podľa 81 % získajú deti jedine doma od rodičov. Ďalším dôležitým preventívnym prvkom sú pravidelné návštevy zubného lekára, s čím súhlasí 67 % opýtaných.

57 % respondentov si myslí, že ak má dieťa usmievavé detstvo, bude v dospelosti sebavedomejšie,

71 % potom uvádza, že bude priateľskejšie. “Ak dieťa prežíva svoje detstvo v spokojnosti a usmieva sa, je to jasnou známkou toho, že je od rodičov správne emočne vedené. Získava kladné emočné programovanie, ktoré je základom pre jeho šťastie a radosť v dospelosti,” dopĺňa doktorka Herényiová.

65 % respondentov sa domnieva, že zdravý detský chrup sa môže negatívne premietnuť do psychického vývinu dieťaťa. Takmer polovica opýtaných však nevidí súvislosť medzi zdravým detským chrupom a tým, ako často sa dieťa usmieva, hoci sa tu dá vysledovať priama linka.

“Ak má dieťa pokazené zúbky a je to viditeľné, bude mať väčší strach prejaviť sa v kolektíve a hrozia mu tiež rôzne posmešky od detí naokolo, často krát šikanovanie a ponižovanie pred rovesníkmi. Bude mať pravdepodobne blok správať sa prirodzene, usmievať sa a bude trpieť určitou sebakontrolou, ktorá mu, bohužiaľ, zostane až do dospelosti. Z takéhoto dieťaťa sa môže ľahko stať utiahnutý jedinec, ktorý bude mať problém s vyjadrovaním svojich názorov a nebude sa vedieť prirodzene správať v spoločnosti. Je teda viac než isté, že pokazené zúbky môžu zapríčiniť zhoršené nadväzovanie sociálnych väzieb, ako v detstve, tak aj neskôr v dospelosti. A to ako v oblasti pracovnej, tak aj v oblasti osobnej a partnerskej,” vysvetľuje Gabriela Herényiová.

PhDr. Gabriela Herényiová, PhD.
PhDr. Gabriela Herényiová, PhD.

www.andawell.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie