Menu Zavrieť

Poradňa Petra Minárika: Najlepšou diétou je vyvážená strava

Na svete existuje niekoľko tisíc rôznych diét a väčšina z nás vyskúšala za život minimálne jednu. Jej účinok sa síce na krátky čas dostavil, no zakrátko sa ručička na váhe vrátila na svoje pôvodné miesto. Odborníci sa zhodujú, že na to, aby sme si zachovali rovnakú hmotnosť, je potrebný vyvážený energetický príjem a výdaj v podobe pravidelného pohybu.

Prinášame Vám preto niekoľko tipov, ako sa môžete vyhnúť priberaniu a vyváženou stravou prispieť k správnej váhe.

1. Vypočítajte si svoj denný príjem kalórií
Aby sme pre telo zabezpečili rovnováhu medzi energetickým príjmom a výdajom, je potrebné poznať energetické potreby svojho tela. Rovnováhu zabezpečíte tak, že množstvo fyzickej aktivity prispôsobíte množstvu kalórií, ktoré ste získali z konzumovaných potravín a nápojov. Aby dochádzalo k chudnutiu, musíme spaľovať väčšie množstvo, ako je energetický príjem. A ako si vyrátate optimálny energetický príjem kalórií vášho tela, alebo BMR (Basal Metabolic Rate)? Zistíte to podľa nasledujúcich vzorcov:

ženy:BMR = 655 + (9,6 x   hmotnosť v kilogramoch) + (1,8 x výška v centimetroch) – (4,7 x vek)muži:

BMR = 66 + (13,7 x   hmotnosť v kilogramoch) + (5 x výška v centimetroch) – (6,8 x vek)

*BMR je hodnota optimálneho energetického príjmu vášho tela za deň, ktorá sa vynásobí koeficientom od 1,2 (sedavé zamestnanie) do 1,9 (vysoká celodenná fyzická aktivita).

2. Pri nákupe vyberajte
Pri nákupe jednotlivých potravín by ste nemali zabúdať na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, ryby, hydinu, chudé mäso a nízkotučné mliečne potraviny. Základom zdravej a vyváženej stravy je pestrosť. Pri nákupe je tiež dôležité porovnávať etikety. Väčšina potravín v súčasnosti už obsahuje presné údaje o obsahu kalórií. Môžete tak mať jednoducho prehľad a udržať si kalorický príjem viac pod kontrolou.

Ak budete na etiketách sledovať údaje GDA (Guideline Daily Amounts = Odporúčané denné množstvo), ľahko zistíte koľko energie, živín a ďalších látok dôležit

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie