Menu Zavrieť

Najvyšší čas, začať sa dávať dokopy!

Máj, slniečko a viac teplých dní. Čo to znamená? Zimné veci odložíme do skríň a vyberieme letné. No ale, čo s kilami navyše, ktoré sveter skryl, ale teraz to už nepôjde? Ako najlepšie zatočiť s celulitídou? Aký šport si vybrať, aby sme v plavkách boli fakt sexi? Akú kozmetiku používať, aby sme sa chránili pred slniečkom a dali pleti to, čo potrebuje?

www.andawell.sk

Poďme od začiatku. Dnes si dáme tému nôžky. Pretože, tie nám skryli ponožky alebo pančušky, ale teraz ich budeme chcieť stále viac ukazovať svetu. Pekné a udržiavané nohy sú vizitkou každej dámy. Denne svoje nôžky vystavujeme veľkej záťaži nielen nosením celej váhy nášho tela, ale týrame ich napríklad aj nosením úzkych topánok na opätku. Otlaky, bolesti brušiek na päte a chodidlách, hlboké praskliny á la Grand Canyon.To ale chce poriadnu domácu pedikúru. 

Tu sú tipy od Zuzany Myšíkovej odborníčky a lektorky v odbore pedikúry.

 1. Topánka nie je len o kráse
  Chodidlo sa skladá z 21 kostí a množstva drobných kĺbov, svalov a väzov. Zo zdravotného hľadiska je pre ľudský aparát ideálna topánka s opätkom cca 3-4 cm vysokým. Každý centimeter navyše je 10% vyššie zaťaženie priečnej klenby a rovnako nevhodnou obuvou je aj obľúbená balerína. Nesprávna obuv môže spôsobiť rôzne deformity chodidla a má vplyv aj na ostatné kĺby (členkové, kolenné, bedrové) či chrbticu.
 1. Po kúpeli „nôžky“ hydratujte
  Najhrubšia pokožka ľudského tela sa nachádza práve na chodidle a je zaťažovaná celou váhou nášho tela.

  Či už doprajeme našim nohám relaxačný alebo očistný kúpeľ, po osušení pokožky by sme mali jednoznačne ošetriť nohy hydratačným krémom. Krém vyberáme podľa typu pokožky a dôležité je, aby bol skutočne určený na nohy. Vyhnime sa používaniu telových mliek a doprajme nohám to, čo im patrí. Zložky krémov určených na chodidlá dokážu preniknúť do hlbších vrstiev pokožky.

 1. Ženy by sa mali o svoje chodidlá starať aj doma.
  Jednoduchú pedikúru zvládnete aj doma. Na trhu sú dostupné prístroje, s ktorými to zvládne naozaj každá.

  V dnešnej dobe už nielen ženy chápu, že ošetrenie u odborníka pedikéra sa stáva súčasťou života a zvyšuje komfort chôdze. Pedikér je ten, kto sa dokáže chodidlám venovať veľmi detailne a ošetrí každé miesto.

  Po ošetrení poskytne dostatok informácií a odporučí domáce ošetrenie hlavne pri zvýšenej tvorbe zhrubnutej kože. Rovnako odporučí  krém podľa typu pokožky.

  Vhodné je doma ošetrovať chodidlá na sucho. Domáce ošetrenia nemajú plniť len estetickú funkciu, ale aj zdravotnú.

 

 1. Čo najviac ženy v rámci starostlivosti o nohy zanedbávajú?
  V zimnom období zanedbávajú ženy hlavne plosky chodidiel – pokožku na pätách či v oblasti priečnej klenby, alebo v podmalíčkovej oblasti, kde je na chodidlo vyvíjaný najväčší tlak.
 1. Kúpeľ ako relax
  Kúpeľ môže mať relaxačný či očistný charakter. Pri „suchej“ domácej pedikúre sa kúpeľ odporúča až po ošetrení. Pokožka sa ošetrí v suchom stave brúsnym kameňom. Pre uľahčenie a urýchlenie tohto procesu si zvolíme elektrický strojček. Pri ošetrení na sucho predídeme poraneniam pokožky a tvorbe rýh. Brúsny kotúč pokožku okrem toho aj jemne vyhľadí. Po tejto úprave môžeme absolvovať krátky kúpeľ a vykonať hydratáciu krémom.
 1. Krém šitý na mieru
  Prípravky na chodidlá sa delia do kategórií podľa typu pokožky. Napríklad pre diabetikov sú špeciálne vyvinuté krémy silne hydratačné, na praskliny sú zase vhodné krémy s obsahom Urea (močovina) – 10-24%, na kurie oka či silné otlaky krémy s kyselinou salycilovou.

  Pokiaľ navštevujeme pedikérske pracovisko, práve tu môžeme využiť pedikéra, ktorý zhodnotí stav pokožky a odporučí vhodný krém.

 1. O papuče, uterák a zubnú kefku sa s nikým nedelím
  Mykotické ochorenia plosiek sa často rozmnožuje v spoločných priestoroch, ako sú sprchy, sauny, bazény. Rovnako môže mykotické ochorenie preniesť aj jeden z rodinných príslušníkov na druhého pri použití napríklad rovnakého uteráka, podložky pred sprchovým kútom či vaňou. Jednoduchšie kvasinkové ochorenie dokážeme zničiť aj voľne predajnými antimykotickými preparátmi.

  Mykotické ochorenia nechtov nôh je zložitejší proces a tu sa už do liečby zapája aj riadna diagnóza na základe mikrobiologického vyšetrenia zo sterov.

  Kurie oká sú ďalšia kapitola. Tie dokážu človeka dosť potrápiť hlavne, keď sa nachádzajú v medziprstových priestoroch. Zväčša vznikajú z abnormálneho tlaku na jednom mieste, čím je vyvolávaná zvýšená tvorba kožných buniek. Kurie oko je v tvare lieviku, pričom samotné oko je zatláčané do hlbšej vrstvy kože. K nepríjemným bolestiam dochádza pri prerastený kurieho oka až k nervovým zakončeniam.

  Tie sa však dajú odstrániť správnou pedikúrou, prípadne voľne predajnými preparátmi a správnym použitím individuálnych korektorov, kedy zaťažené miesta odľahčujeme a prenášame záťaž na okolité partie.

  Bradavica je už vírusového charakteru. Častokrát sa stáva, že si človek zamení kurie oko s bradavicou a opačne a v snahe pomôcť si samoliečbou si aplikuje nesprávny preparát. Opäť by som upriamila pozornosť na návštevu pedikéra, ktorý to dokáže rozlíšiť a vie poskytnúť dostatočný informačný servis.

 1. Aké problémy si môžeme spôsobiť nesprávnou starostlivosťou o chodidlá, prípadne jej zanedbaním?
  V mojej praxi sa najčastejšie stretávam so zarastenými nechtami, dôvodom ktorých je nesprávne strihanie. Rovnako s prasklinami na chodidlách či s veľmi zhrubnutou kožou.

  Práve tento problém vzniká často z nesprávneho ošetrovania si pokožky chodidiel hlavne na mokro, kedy je pokožka vlhká a mäkká. Žiletkou, britvou či hrubou pemzou si klient odstráni veľké množstvo kože. V domnienke ako dobre si ošetril chodidlá si neuvedomuje, že si skôr poškodil a sám si spôsobil ryhy, ktoré môžu viesť až k prasklinám. Taktiež opakovaným nadmerným odstránením kože si spôsobí práve jej rýchlejšiu tvorbu.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie