Nebojte sa používať mydlá. Sú zdravšie a liečia!

0

Kedysi bolo mydlo základným a jediným prostriedkom na očistenie ľudského tela. Malá hutná hrudka produkovala v spojení s vodou látky šetrné k pokožke a účinné voči nečistotám. Mydlením a kĺzaním po tele mydlo jemne čistilo a odstraňovalo odumreté bunky kože. Len pár rokov dozadu ho však začalo nahrádzať mydlo tekuté. Moderné a zhýčkané ľudstvo si jeho tekuté skupenstvo zamilovalo a sprchové gély pevné mydlo takmer úplne vytlačili.

 

Prečo sprchovacie gély časom mydlo vytlačili:

  1. Zloženie – ľudia uverili mýtu, že mydlo sa vyrába z kostí. V skutočnosti sa však mydlo v modernom priemysle varilo iba z rastlinného alebo zo živočíšneho tuku, hydroxidu sodného a vody.
  2. Vysušovanie pokožky – prechod od čisto prírodného produktu k syntetickým náhradám spôsobilo fakt, že niektoré mydlá pokožku vysušovali.
  3. Komfort a dávkovanie – sprchové gély zaútočili na trh hebkosťou kvapalnej látky, neskôr i dávkovaním a príťažlivým balením.

Z histórie
Ako sa vyvíjalo ľudstvo vyvíjalo sa aj mydlo. V období bájneho starovekého Egyptu ľudia verili, že kúpeľom telo nie len telo omyjú od bežných nečistôt, ale i od zlých duchov a zabezpečia si tak večnú mladosť.

K tomu mal dopomôcť prípravok veľmi podobný mydlu, prípravok pozostávajúci z rastlinných a živočíšnych olejov, zmiešaných s alkalickými soľami. Starodávni Gréci mali podobný recept, ale suroviny nemiešali. Na telo najprv naniesli píling z hliny a následne ho potierali olejmi. Až neskôr zistili, keď dážď zmyl zmes živočíšneho oleja a popola zo spáleného dreva do hliny pozdĺž Tiberu, že zmiešaním získajú veľmi účinnú pevnú látku, obohatenú o hlinu, ktorá zanechala dokonca aj ich šaty pri praní čistejšie bez väčšej námahy.

Väčšími zmenami prešlo mydlo až v siedmom storočí, kedy už majstri mydlári pridávali do zmesí olejov a popola rôzne prísady obohacujúce produkt o podmanivé vône. Postupom sa tak začali mydlá členiť na rôzne kúpeľové, sprchové a pracie variácie.

Moderná doba a príchod 20. rokov urobili mydlárstvo jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví priemyslu, do r.1850. Široká dostupnosť zmenila tento produkt z luxusu na každodennú potrebu.

Prevratnú a práve tú nie najlepšiu zmenu zažilo mydlo s príchodom prvej svetovej vojny, kedy klesla produkcia tuku, nastala bieda a túto doposiaľ nenahraditeľnú látku bolo treba nahradiť.

V Nemecku bol vyvinutý prvý syntetický čistiaci prostriedok – detergent – nemydlové čistidlo syntetizované chemicky z množstva surovín.

V súčasnej dobe namiesto jednoduchých troch zložiek zapĺňa celkovú receptúru mydiel niekoľko ďalších, ktoré vylepšujú jeho prirodzenú konzistenciu, nanášanie, farbu, tvar či vôňu. Spotrebitelia dobrovoľne prijali chémiu a umelé náhrady, v dôsledku čoho bola ľudská pokožka prinútená navyknúť na neprirodzenú a menej šetrnú starostlivosť. Netrpí však len telo, spolu s odpadom chemických prostriedkov trpí aj životné prostredie.

Prečo sa vrátiť k prírodným mydlám:

1. Hydratujú a nevysušujú – vďaka prírodným zložkám a olejom dodávajú pokožke potrebnú a prirodzenú hydratáciu.

2. Liečia – nejde len o babské rady, ale o fakty podložené vedou. Rastliny ako čajovník alebo citrónová tráva sú známe ako najsilnejšie prírodné antiseptiká. Ak sú súčasťou mydla pridávajú mu i jeho liečivý a hojivý účinok. Blahodarne pôsobia na pokožku aj veľmi obľúbené mydlá z kozieho mlieka. Mydlá z extraktu levandule zase upokojujú a pomáhajú uvoľniť telo a myseľ pri psychickom vypätí.

3. Neupchávajú pokožku a prirodzene pílingujú – keďže obsahujú prírodne oleje a rastlinné esencie, pokožka zostáva očistená, osviežená a regenerovaná bez zanášania.

Už sme sa naučili rozoznať nekvalitne spracované potraviny a namiesto toho siahnuť po bio ovocí, zelenine a obilninách. Pokiaľ ide o kozmetiku a starostlivosť o pleť, často nie sme takí obozretní.

Naša pokožka absorbuje všetko, čo na ňu dennodenne nanášame. Tak ako venujeme pozornosť výberu potravín, rovnako by sme sa mali zamerať na používanie vhodnej prírodnej kozmetiky. Stačí vedieť čo požke škodí, čo ju zbytočne zaťažuje. Vyberajte kozmetiku s čo najkvalitnejším zložením.

Vyberajte produkty, v ktorých nenájdete parabény, SLS (sodium laureth/lauryl sulfát), propylen glykol, PEGy, minerálne oleje (parafíny), umelé farbivá ani iné zbytočné chemikálie, ktoré by mohli uškodiť vášmu telu. Tiež také, ktoré neobsahujú zložky, ktoré nie sú dobre známe alebo ich účinok nie je dlhodobo preukázaný. Vyhýbajte sa kozmetike testovanej na zvieratách. Naučme sa spolu vyberať kozmetiku, ktorá je bezpečná nie len pre naše telo, ale aj pre životné prostredie, kozmetiku, ktorej základom sú esenciálne oleje a čisté rastlinné extrakty – najštedrejšie dary prírody.

 Ako udržiavať mydlo v maximálnej kondícii:

 1. Majte vlastné mydlo.
2. Používajte mydelničku s odtokom, nenechávajte mydlo ležať vo vode.
3. Mydelničku čistite len teplou vodou.
4. Ak ho nestíhate spotrebovať, tak ho jednoducho vymeňte. Používané po troch – štyroch mesiacoch, nepoužívané po roku.
5. Nenechávajte mydlo na slnku.

 

BEZ Parabénov
BEZ SLS (Sodium Lauryl / Laureth Sulphate)
BEZ PEG
BEZ Propylén glycolu
BEZ Minerálnych olejov
BEZ Ftalátov
BEZ Umelých farbív
BEZ TESTOV NA ZVIERATÁCH.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.