Nečakajte na zmenu. Staňte sa tou zmenou a zmeňte svet!

0

Návrat do normálu si želáme všetci. Čakáme a veríme, že sa niečo konečne zmení. Čakáme však zbytočne. Tou zmenou sme my.

Či sa pozrieme do matematiky, genetiky, či samotnej prírody, systém nájdeme všade. Čokoľvek urobíme ako jednotlivec, ovplyvňuje svet, skupinu, systém, v ktorom žijeme. Keď máme dobrú náladu, je radosť nás stretnúť. Tou zlou dokážeme pokaziť deň každému, kto si trúfa skrížiť nám cestu. Máte v sebe obrovskú silu, ste pripravení ju využiť?

Pexels

Celok je viac ako súčet jeho častí
Vedel to už Aristoteles a túto myšlienku si od neho požičali aj mnohé psychologické smery. Spoločne sme silnejší. Byť súčasťou niečoho väčšieho v nás vyvoláva pocit spolupatričnosti, pocit, že niekam patríme. Hreje nás to pri srdci, veď kto by chcel blúdiť svetom sám? Patríme do našej rodiny, partie, paneláku, ulice, krajiny, kontinentu či sveta.

Vstupný bonus existencie v komunite je inšpirácia, podpora, vzájomná motivácia, záujem a akási zodpovednosť jeden za druhého. Čiže niekedy možno budete musieť susedovi vyvenčiť psa, inokedy dostanete pozvanie na párty alebo fľašu vína z dovolenky. Ku skupine sa môžete aj nepriznávať, samozrejme, ale tak či tak ju ovplyvňujete. Vzájomne však prichádzate o všetky vaše jedinečné vlastnosti a prínosy a o pocit, že vaše “stádo” stojí za vami.

Sme iba takí silní ako najslabší článok nášho tímu
Platí to v športe aj v živote. Nemusíte behať maratóny ani robiť roznožku medzi dvoma kamiónmi ako Jean-Claude van Damme. Čím ste ale silnejší, tým silnejšia je komunita, v ktorej žijete. Keď sa ale po prehýrenej noci rozhodnete vyšľapať s partiou na Kriváň, svoju dôležitosť si uvedomíte veľmi rýchlo. Dobrí kamaráti vás na tom kopci počkajú, keď vy dole „funíte“ a obiehajú vás slimáky. Pri tretej vynútenej prestávke možno začnú prevracať očami aj tí najbližší, akokoľvek vás majú radi. Vaše vlastné svedomie vám potvrdí, že v tomto prípade ste najslabší článok vy a spomaľujete celý svoj tím. 
Čítajte tiež: Vysáva z nás korona ľudskosť?

Skamaráťte sa so svojim telom
Doc. RNDr. Viktor Bielik, PhD., športový fyziológ a vedec tvrdí, že v našom tele neustále prebieha výmena informácii. „Ľudský organizmus predstavuje dokonalú informačnú sieť tvorenú riadiacimi strediskami, satelitmi a monitorovacími stanicami. Prostredníctvom množstva malých či väčších molekúl sa vzájomne informujú všetky systémy tela. Čiže vplyv stresu, či už fyzického alebo psychického, na imunitu nie je náhodný. Funguje to však aj opačne, kedy správne živený a fungujúci tráviaci systém, v ktorom tiež sídli imunita, modeluje našu náladu, psychický aj celkový zdravotný stav. Netreba zabúdať ani na význam pravidelného pohybu a kvalitného spánku.“
čítajte tiež: Tam, kde je pohyb, víťazí zdravie

Potvrdí to aj naše telo. Počúvate, čo vám hovorí? Byť s vlastným telom kamarát má obrovské výhody a aj keď sa jeho reč zo slovníka nenaučíte, hovorí k vám. Keď nás bolí hlava, možno sme ju „prepálili“, alebo sme to prehnali s ohnivou vodou. Nikdy nie je neskoro začať telo počúvať a robiť pre neho niečo zmysluplné. A nemusíte hneď otočiť celý svoj svet naruby.

Pexels

Pohyb a oddych, podporí strava
Maratón na prvý pokus nezabehnete, ak nie ste Chuck Norris, každodennú prechádzku ale zvládnete. A medailu za vytrvalosť si môžete vyrobiť aj sami. Ak nie ste hamižní, postačí vám dobrý pocit, o ktorý sa postarajú endorfíny vytvárajúce sa počas fyzickej námahy vo vašom tele. Ak váš spánok nestojí za veľa, vymeňte vankúš alebo prehodnoťte nočné surfovanie po sociálnych sieťach. Už len tým sa zvýši kvalita vášho spánku a ráno dostanete za odmenu viac energie. Tak si urobíte nehmotnú radosť a nebude vám smutno za zatvorenými obchodmi. Dostatok pohybu a oddychu podporí vyvážená strava.
Čítajte tiež: Pohyb je životný štýl. A budete mať krásnu postavu!

„Samotná dávka probiotík váš maratónsky čas nezlepší. Pravidelná konzumácia mliečnych fermentovaných výrobkov však môže posilniť váš imunitný systém, vďaka ktorému obídete chorobu a budete schopný trénovať viac. Veď bez práce nie sú koláče a bez tréningu nie je ani výkon“, hovorí V. Bielik. Obranyschopnosť organizmu zvyšujú napríklad vitamíny či probiotiká, ktoré môžeme prijímať z rôznych zdrojov. Actimel je jedna z možností, ako si podporiť organizmus. Obsahuje živé kultúry a telu dodáva extra dávku vitamínov D a B6, čím posilňuje váš imunitný systém.

Starajte sa o svojho ducha
V súčasnej dobe sa na nás zo všetkých strán sypú negatívne správy, zákazy, obmedzenia, a tým sa nám do pozornosti dostávajú samé negatívne veci. V hlave si však dokážeme upratať, stačí kontrolovať, čo do nej púšťame. Chce to trochu sústredenia, ale zvládne to každý. Začnime znova malým krokom. Zmeňte uhoľ pohľadu a skúste vďačnosť. Prečo? Dôvodov sa ponúka hneď niekoľko.
Čítajte tiež: Ako meditovať?

Vďačnosť zlepšuje naše fyzické a psychické zdravie, zlepšuje kvalitu spánku a pomáha zmierňovať stres. Pocit vďačnosti rovnako podporuje uvoľňovanie dopamínu. Vďaka neuroplasticite spôsobuje zmeny v mozgu, vďaka ktorým sa učíme lepšie rozumieť druhým. Poďakovať môžete za čokoľvek, strechu nad hlavou, zľavu v obchode, záchvat smiechu, ktorý ste dostali len tak, či telu, že to s vami zvláda.
Čítajte tiež: 10 tipov ako si posilniť imunitu a udržať psychickú pohodu

Urobte tento svet lepším už dnes
Je mnoho vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme sa cítili lepšie. Začnite dnes. Prechádzkou, dobrým jedlom, slovom ďakujem. Malými krokmi otvorte priestor obrovskej sile, ktorá sa vo vás skrýva. Sile, ktorou zmeníte svet. Poďme na to! Spoločne sme silnejší.
http://samanskesviecky.sk

Foto: Pexels

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.