Nech žijú ľaváci

0

13. august je Medzinárodným dňom ľavákov. Je to ideálna príležitosť nato, vcítiť sa do kože ľaváka vo svete, kde dominuje používanie pravej ruky.

Medzinárodný deň ľavákov vyhlásila organizácia Lefthanders International (LI) a pripomína sa od roku 1976. Viaceré zdroje v spojitosti so začiatkom Medzinárodného dňa ľavákov uvádzajú 13. august, ale v roku 1992.

Vtedy členovia klubu Left-Handers, medzinárodného združenia ľavákov, ktoré vzniklo vo Veľkej Británii, vyzvali svojich členov, aby pracoviská zmenili na “oblasť ľavákov”.
Čítajte tiež:Ako s deťmi zvládnuť začiatok školského roka?

Klub spustil rozsiahlu osvetovú kampaň, okrem iného aj s cieľom presvedčiť britské bankové inštitúcie, aby sa začali vyrábať šekové knižky aj pre ľavákov.

Ľaváci tvoria približne desať percent svetovej populácie

História hovorí o tom, že boli často zatracovaní a spájaní s hriechom a nečistotou. Vo väčšine prípadov skutočne išlo a ide  „iných“ ľudí. Sú kreatívne nadaní – píšu, maľujú tvoria. To sa spája s ich mysľou. Je napadnutá tvorivosťou a jedinečnosťou.

Za všetko môže mozog


Rôzne výskumy zistili, že základy genetickej výbavy, ktorá rozhoduje o dominancii jednej z hemisfér sa tvoria už v prvých týždňoch tehotenstva. Nadradený vplyv pravej či ľavej hemisféry určí, či bude našou dominantnou časťou ľavá alebo pravá.

Ľavá hemisféra riadi pravú časť tela a naopak pravá hemisféra riadi tú ľavú. Ľavá strana mozgu pracuje s jazykom a logikou, má na starosti reč, písanie, matematiku. Pravá hemisféra zodpovedá za emócie, vnímanie, predstavivosť, umenie a hudbu.

Ľaváci sa celý život prispôsobujú pravákom a “ich svetu”

Svet preferuje pravákov. Ľaváci sa preto museli prispôsobiť aj takým rutinným aktivitám, ako je ovládanie kľučky na dverách, otváranie dverí na autobusoch, používanie počítačovej myši, či stolovanie v reštauráciách.

Dospelí ľaváci sa rokmi skúseností na tieto činnosti adaptujú. Svet pravákov však býva plný zmätku práve pre ľavoruké deti.

Moje ľavácke skúsenosti

Dnes je to už našťastie trochu iné, no moje školské časy boli katastrofa. Museli sme písať plniacom perom a iste si viete predstaviť, že ako som niečo ľavou napísala, pravou som to okamžite zmazala.

Navyše som nemohla sedieť vedľa praváka. Pri písaní sme totiž do seba drgali. Mala som šťastie, že sme boli v triede ľaváci traja a jeden z nich bol syn riaditeľky. Takže nám vlastne on vybavil výnimku na perá aj na sedenie.

V dospelosti je to o niečo jednoduchšie

Aj teraz v dospelosti to nie je vždy jednoduché. Celý svet je napravo. Kuriér mi dáva podpisovať prevzatie zásielky tak, že mu to musím vybrať z ruky a celé si to pretočiť.

V bankách majú také perá, že sa nedajú uchytiť do ruky a tak môj podpis vyzerá ako podpis 5 ročného dieťaťa.

Nemôžem používať klasické diáre, strihať nožnicami je za trest a mnoho spotrebičov do kuchyne si od mňa vyžaduje priveľa energie.

A aby toho nebolo málo, ešte aj koňa mám ľaváka a tak obidvaja trošku s pravou stranou bojujeme :) Ale my to dáme.

Naľavo sa vznášame, napravo nám to trošku “skáče”

Je vaše dieťa ľavák?


Ako dieťa som sa cítila šikanovaná. Preto vám prinášam pár tipov, ako svojmu dieťaťu nezničiť život (ja som ešte zažila dobu prerábania z ľavej na pravú).


„Väčšinou sa dominancia ruky vyhraní medzi piatym a šiestym rokom života dieťaťa. Rozhodne nie je dobré písať, či kresliť oboma rukami či preučovať ľaváka na praváka,” zdôrazňuje špeciálna pedagogička Mgr. Světlana Drábová.

Násilné preučovanie ľaváka na praváka je už, našťastie, minulosťou. Napriek tomu sú detskí ľaváci vystavení mnohým nedorozumeniam a zmätočným situáciám.

Chybu robia rodičia, ktorí intuitívne podávajú malému ľavákovi veci do pravej ruky alebo ukazujú, ako správne robiť nejakú praktickú činnosť pravou rukou.

Ľaváci, ktorí sledujú rodičov a kamarátov, ako robia veci pravou rukou, sa ich často pokúšajú napodobniť. Aj keď to pre nich nie je prirodzené.

Ľavoruké dieťa a škola


S ďalšími ťažkosťami sa deti – ľaváci – stretávajú pri nástupe do školy. Učiť sa písať prvé písmenká atramentom je pre nich náročné. Takmer vždy sa skončí s machuľou v zošite a zašpinením rúk.

Problémy majú aj pri rysovaní, kedy nevidia na čísla a kvôli tomu sú často ich úlohy nepresné, prerušované alebo kostrbaté.

Ľavákom sa v škole podobne nedarí ani v kreatívnych predmetoch, napríklad pri strihaní nožnicami prispôsobenými pre pravákov či strúhaním ceruziek. Celková nešikovnosť pri manipulácii so školskými pomôckami a zaostávanie za spolužiakmi môžu mať negatívny dosah na psychiku dieťaťa.

Nepomáhajú ani rodičia, ktorí majú problém nacvičovať s malými ľavákom písanie, pretože ľaváci majú iný úchop a sklon ruky než praváci.

Ako uľahčiť malým ľavákom školské povinnosti


Keď dieťa začína svoju povinnú školskú dochádzku, malo by už byť jednoznačné, či je ľavák alebo pravák. Nerozhodnosť by mu mohla spôsobiť nemalé problémy pri písaní prvých písmeniek, rysovaní, napĺňaní kreatívnych úloh a celkovej manipulácii so školskými pomôckami.

Dieťa treba uistiť, že byť ľavákom je úplne normálne, že niektorí píšu viac pravou rukou a iní ľavou. Aby bol pobyt v škole pre ľaváka príjemný, mal by sedieť v lavici vždy vľavo, aby mal dostatok priestoru na písanie, a mal by pracovať so školskými pomôckami určenými pre ľavákov.

V súčasnosti existuje celé portfólio produktov pre ľavákov, ktoré nájdete aj v klasických papiernictvách – od ceruziek, pier, farbičiek až po strúhadlá, pravítka a nožničky.

Známi ľaváci:

Politici: Julius Caesar, Johanka z Arku, Ludvík XVI., Mahátmá Gándhí, Benjamin Franklin, Princ Charles, Winston Churchill, Fidel Castro.

Spisovatelia a filozofi: Herbert George Wells, Friedrich Nietzsche, Lewis Carroll, Johann Wolfgang von Goethe, Hans Christian Andersen, Franz Kafka.

Priemyselníci a obchodníci: Henry Ford, David Rockefeller, John D. Rockefeller, Bill Gates.

Skladatelia: Johann Sebastian Bach, Niccolo Paganini, Robert Schumann, Sergej Prokofjev, Sergej Rachmaninov, Maurice Ravel.

Športovci: John McEnroe, Martina Navrátilová, Pelé, Monica Selešová, Diego Maradona, Michel Platini, Mike Tyson, Jimmy Connors, Rafael Nadal.

Hudobníci: Paul McCartney, Phil Collins, Kurt Cobain, Jimi Hendrix, George Michael, Sting.

Maliari a sochári: Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens, Paul Klee, Henri de Toulouse-Lautrec.

Herci a režiséri: Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Tom Cruise, Robert de Niro, Gary Oldman, Brad Pitt, Robert Redford, Keanu Reeves, Sylvester Stallone, Demi Moore, Sarah Jessica Parker, Steve McQueen, Nicole Kidman, Jim Carrey, Milla Jovovich, Charlie Chaplin, James Cameron.

Čítajte tiež: Som ľaváčka a dnes je NÁŠ DEŇ!
http://www.andawell.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.