Ako si vybrať antikoncepciu?

1

Pre každú ženu existuje vhodná metóda antikoncepcie. Dôležité je vybrať ju presne podľa potreby a priania ženy.

Kedy asi plánujete mať deti? Ste zábudlivá? Fajčíte? Možno vás to prekvapí, ale aj s takýmito otázkami sa môžete stretnúť v gynekologickej ordinácii keď sa prídete poradiť ohľadne vhodnej antikoncepcie.

Antikoncepčných metód je veľa a tak nie je vždy jednoduché sa medzi nimi rozhodnúť.

Antikoncepcia – nájdite si takú, ktorá vyhovuje vašim potrebám

Vďaka individuálnemu prístupu je ale možné nájsť vhodnú antikoncepciu pre každú ženu v akomkoľvek životnom období, ktorá jej bude plne vyhovovať.

Nevyhnutnou súčasťou informovaného rozhodnutia o voľbe antikoncepcie je otvorený rozhovor
s ošetrujúcim gynekológom. Pokiaľ máte ku svojmu lekárovi dôveru, môžete s ním hovoriť aj o intímnych záležitostiach bez hanby.

Pri takomto rozhovore je dobré s lekárom hovoriť taktiež o svojom sexuálnom živote, predstavách ohľadne materstva vrátane toho, kedy by ste sa a či vôbec chceli stať matkou, prípadne či uvažujete o ďalšom dieťati.

Povedzte lekárovi o vašich zdravotných problémoch

Pre lekára sú užitočné aj informácie o vašom životnom štýle, napríklad či máte pravidelný denný rytmus alebo je väčšina vašich dní veľmi hektických. A tak si neviete predstaviť užívať tabletku vždy v rovnakú hodinu. To všetko sa môže odraziť vo voľbe vhodnej antikoncepcie.

Váš lekár by mal byť informovaný o vašich zdravotných problémoch, vrátane tých, ktoré považujete za malicherné. Je dôležité, aby váš gynekológ vedel, či užívate nejaké lieky, a to vrátane voľne predajných prípravkov.

Aké sú rizikové faktory?

Zatajovať by ste mu nemali ani to, že fajčíte. Čím viac informácií má gynekológ o vašom zdravotnom stave, tím lepšie je schopný vám poradiť.

Rizikové faktory sú napríklad obezita (BMI ≥ 30), fajčenie, hypertenzia, diabetes s poruchou ciev, poruchy tukového metabolizmu. Rizikovými sú taktiež ženy, ktoré trpia epilepsiou, migrénami či poruchami pečeňových funkcií napr. v dôsledku nedávno prekonanej hepatitídy alebo mononukleózy.

U týchto rizikových pacientiek by nasadenie kombinovanej hormonálnej antikoncepcie (antikoncepcie obsahujúcej dve zložky: estrogén a gestagén) mohlo zvýšiť riziko vzniku tromboembolickej choroby, zhoršiť stav ochorenia alebo viesť k zníženiu účinku hormonálnej antikoncepcie vplyvom užívaných liekov.

MT

Návšteva gynekologickej ordinácie je taktiež ideálna príležitosti k tomu, aby ste sa porozprávali o všetkých obavách, ktoré máte spojené s antikoncepciou. Váš lekár je ten, kto by vám mal odpovedať na všetky vaše otázky ohľadne antikoncepcie.

Ako odborník s mnohými skúsenosťami s rôznymi metódami antikoncepcie je schopný vám podať objektívne a neskreslené informácie.

Naopak rôzne internetové fóra sú plné neoverených správ, ktoré môžu pôsobiť vierohodne, a tak im mnoho žien podlieha, bez toho, aby si v gynekologickej ambulancii overili, čo si prečítali. Tieto mýty im potom komplikujú rozhodnutie ohľadne vhodnej antikoncepcie.

Nebojte sa spýtať

Pýtajte sa vždy, keď niečomu nerozumiete alebo vám nie je jasné, čo vám lekár hovorí. Je veľmi dôležité, aby ste správne všetko chápali ide o vaše zdravie.

  • Aké možnosti antikoncepcie u mňa prichádzajú do úvahy?
  • Existuje nejaká ďalšia alternatíva?
  • Aké sú výhody a nevýhody vami navrhovanej metódy?
  • A čo ďalej? Vyšetrenie, kontrola, termín ďalšej návštevy, …?

1 komentár

  1. urcite sa pytat lekara – ten to poriesi asi najlepsie a dovtedy urcite kondomy zo superlove ako durex intense alebo real feel

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.