Od Lucie do Vianoc, má každá noc čarovnú moc

1
spooky witch with lamp in pink smoke
Photo by Erik Mclean on Pexels.com

Stridží deň – aj takto sa nazýva 13. december, ktorý je sviatkom Lucie, vraj najväčšej bosorky. Od dnes do Vianoc je to presne 11 dní. A s týmto dňom prichádza aj najznámejšia ľúbostná mágia pre nezadané dievčatá.

blindfolded woman with a lit candle
Photo by cottonbro on Pexels.com

Meno Lucia je odvodené z latinského lux, čo znamená svetlo

Lucia z talianskych Syrakúz sa narodila v 3. storočí do bohatej rodiny, kde od rodičov dostala kresťanskú výchovu. Už ako mladé dievča zasvätila svoj život Bohu a preto dala košom aj svojmu pytačovi, pohanskému mládencovi.

Ten nezniesol jej odmietnutie a preto ju udal vtedajšiemu konzulovi za to, že je kresťanka. Lucia sa nezriekla svojej viery ani pri mučení a nakoniec ju sťali mečom.

Sviatok Lucie sa spája s mágiou

Na Slovensku je Lucia ponímaná ako najväčšia čarodejnica, ktorú nespálil ani oheň. V zahraničí je nositeľkou svetla. Nech už je pravda kdekoľvek, sviatok Lucie sa spája s čarami. Najmä ľúbostnými.

Lucie a lístočková ľúbostná mágia


Zoberte si 13 kúskov papiera a napíšte na ne 13 mien chlapcov, ktorí sa vám páčia. Potom každý večer spáľte 1 papierik s menom, bez toho, aby ste vedeli, o aké meno ide! Prvý papierik spáľte v deň sv. Lucie a posledný na Štedrý večer.

Pred Štedrovečernou večerou si prečítajte meno, ktoré zostalo na papieriku. Chlapec, ktorého meno na ňom bude sa stane vašim vyvoleným.

Drevený stolček pre ľúbostnú mágiu
Ďalšia “povera” sa spája s dreveným stolčekom. Ten mal rezbár vyrezávať postupne každý deň až do Vianoc a nesmel byť na ňom ani jeden klinec – vtedy mal čarovnú moc.

Na Štedrý deň si rezbár mal počas polnočnej omše na tento stolček sadnúť a okolo oltára potom videl tancovať všetky strigy z dediny. Hneď nato mal podľa povery zobrať stolček a utekať domov, aby ho strigy nechytili.

Vymetanie izieb

Ďalším zvykom bolo, že dievčatá a ženy sa večer na Luciu poobliekali do bieleho. A metličkou  alebo husími perami vymetali kúty izieb, aby ich očistili od zlých síl.

Tváre mali zaprášené múkou, na niektorých miestach aj sadzami (čierne Lucky).

Určite si dajte cesnak

Pred zlom a bosorkami sa kedysi dedinčania chránili aj tak, že jedli cesnak alebo cibuľu a dom kropili posvätnou vodou.

Už 12.decembra večer sa treba najesť výdatne cesnaku. Cesnak bol má ochrannú funkciu pred zlými a neprajnými duchmi. Vysoko ochranná je aj cibuľa a to z toho dôvodu, že má viacero šupiek.

Halušky s lístočkami

Jedným z najkrajších predvianočných zvykov je ľúbostné veštenie  – na Ondreja a počas 12 dní od Lucie do Vianoc. Najčastejšie sa varili halušky s lístočkami.

Múka aj voda museli byť kradnuté. Lialo sa olovo i vosk. Dievky zvykli odložiť vajíčko, znesené na Luciu. Na Štedrý večer vyliali bielok do vody a tak hádali ženíchovo remeslo.

Na Luciu si zapáľte aj ochranné biele a červené sviečky a „vykúrte“ domov vonnými tyčinkami bielej šalvie. Odoženiete tak všetky zlé sily, ktoré sa u vás doma počas roka nahromadili.

Čítajte tiež: Mágia lásky

Sviečky si môžete kúpiť tu: https://samanskesviecky.sk/

Andrea Hinková – Tarová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.