Menu Zavrieť

Oslava stolovania pod holým nebom

S teplými dňami prichádzajú aj chvíle, ktoré čoraz častejšie trávime vonku v prírode. Jednou z príležitostí byť s priateľmi a blízkymi je aj piknik.

www.andawell.sk

Čo je piknik?
Pre niektorých pohoda vonku na lúke na deke, pre iných stolovanie v prírode, pre iných čas strávený s blízkymi pri dobrom jedle niekde vonku. Ale pozrime sa do minulosti, odkiaľ pochádza toto slovo.

Svoje korene má v prvej polovici 18. storočia vo Francúzsku, pique niquer – obedovať na tráve, ísť na piknik. V tom čase však išlo skôr o označenie obeda, na ktorý si každý prinášal vlastné jedlo. Svoj pravý význam nadobudol piknik až v 19. storočí, kedy sa stal súčasťou výletov do prírody.

Veľkej obľube sa tešil aj v USA, kde vznikli aj kuchárske knihy s piknikovými receptami. Na pikniku nesmeli chýbať rôzne studené jedlá, sendviče so šunkou, vajíčka, zelenina, šaláty, čerstvé ovocie, koláče, káva a limonády.

A čo sa na piknikoch okrem jedenia robilo? Hralo sa na hudobných nástrojoch a spievalo sa. Dokonca účastníci hrali rôzne hry: na slepú babu, petanque, neskôr si začali hádzať aj lietajúce taniere.

Čo všetko by nemalo chýbať v piknikovom koši?
Na piknik by sme určite mali ísť s piknikovým košom a dekou. A čo by nemalo chýbať v košíku okrem plastových tanierov, príborov, pohárov a servítok? Dobré jedlo a pitie, ktoré si môžeme pripraviť aj doma: ovocné šťavy alebo limonády, veľa ovocia a zeleniny. Deti sa určite potešia muffinom, ktoré si môžete pred piknikom spoločne upiecť. Obľúbené sú aj rôzne studené mäsové rolády.

Aby sme sa chránili pred slnkom, mali by sme používať kvalitné opaľovacie krémy so správnym faktorom. „SPF je skratka z anglického sun protection factor, znamená teda slnečný ochranný faktor. Jeho číslo udáva koľkokrát sa predĺži čas, za ktorý sa pôsobením slnečného žiarenia koža spáli pri použití prípravku oproti nechránenej pokožke,“  vysvetľuje Ing. Stanislava Bulková zo spoločnosti BIOR.

Ak sa už náhodou spálime, prvou pomocou nám môže byť beta glucan gél z hlivy ustricovitej, ktorý chráni pokožku pred poškodením slnkom či chemikáliami, ošetruje pri drobnom poranení, uštipnutí hmyzom, pri podráždení a popáleninách tak, aby nevznikali trvalé stopy na pokožke. „Beta glucan gél prispieva ku kvalitnému a rýchlemu hojeniu rán, má pozitívny vplyv na prirodzenú imunitu kožného tkaniva, a tým znižuje riziko tvorby hlbokých a výrazných jaziev. Je vhodný i pre deti,“ prezrádza Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures.

V tráve na nás striehnu aj kliešte a iný hmyz, preto netreba zabudnúť na repelent. Okrem pokožky treba chrániť aj hlavu. Klobúk šiltovka alebo šatka by nemali chýbať. A ako prevenciu pred nudou si pribaľte dobrú knihu, lietajúci tanier alebo spoločenskú hru.

Piknik vždy bol a bude milou príležitosťou stretnúť sa a vychutnať si čas strávený s priateľmi pri jedle v prírode.

www.andawell.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Navštívte náš voňavý e-shop

Pozrite si naše referencie